Адаптується до невагомості. Медики показали, як змінюється мозок астронавтів у тривалому польоті

18 лютого, 11:21
У астронавтів змінюються зв’язки в головному мозку (Фото:negativespace.co)

У астронавтів змінюються зв’язки в головному мозку (Фото:negativespace.co)

У мозку астронавтів, які провели близько півроку в космосі, з’являються мікроструктурні зміни в білій речовині, і вони залишаються помітними через півроку.

Нове дослідження є першим, у якому аналізуються структурні зміни зв'язків, що відбуваються у мозку після тривалого космічного польоту, зазначили автори роботи.

У рамках спільного проекту Європейського космічного агентства ( ЄКА) та «Роскосмосу» група міжнародних дослідників під керівництвом доктора Флоріса Уайтса з Університету Антверпена вивчає мозок людей, які вирушають до космосу.

Відео дня

Уайтс та його колеги вперше досліджували структурні зміни у мозку після космічного польоту на рівні трактів білої речовини глибокого мозку. Біла речовина відноситься до частин мозку, які відповідають за зв'язок між сірою речовиною та тілом, а також між різними областями сірої речовини. Іншими словами, біла речовина – це канал зв'язку мозку, а сіра речовина – місце, де відбувається обробка інформації.

Щоб вивчити структуру та функції мозку після космічного польоту, дослідники використали техніку візуалізації мозку, яка називається трактографією волокон.

« Трактографія волокон дає свого роду схему проведення мозку. Наше дослідження є першим, у якому використовується цей конкретний метод для виявлення змін у структурі мозку після космічного польоту», – пояснив Уайтс.

Уайтс та його команда отримали дифузійні МРТ-скани (dMRI) 12 чоловіків-космонавтів до і одразу після їх космічних польотів. Вони також зробили вісім наступних сканувань через сім місяців після космічного польоту. Усі космонавти брали участь у тривалих польотах середньою тривалістю 172 дні.

Дослідники знайшли підтвердження концепції «Наукованого мозку». Іншими словами, рівень нейропластичності мозку має адаптуватися до космічного польоту.

«Ми виявили зміни у нейронних зв'язках між декількома руховими областями мозку. У невагомості астронавту необхідно радикально адаптувати свої стратегії руху проти земних. Наше дослідження показує, що їхній мозок, так би мовити, перебудовується», — сказав перший автор роботи доктор Андрій Дорошін з Університету Дрекселя.

Наступні сканування показали, що після семи місяців повернення на Землю ці зміни все ще були помітні.

«З попередніх досліджень ми знаємо, що ці рухові області виявляють ознаки адаптації після космічного польоту. Тепер ми маємо першу вказівку на те, що це також відбивається на рівні зв'язків між цими областями», — продовжив Уайтс.

Дослідження показало важливість розуміння того, як космічний політ впливає на наше тіло, зокрема, за рахунок довгострокових досліджень на людський мозок.

В даний час існують засоби проти втрати м'язової маси та кісток, такі як фізичні вправи не менше двох годин на день. Майбутні дослідження можуть надати докази того, що такі засоби необхідні і для мозку.

Раніше НВ писав, що космічна радіація не притупить інтелектуальні здібності космонавтів, але помітним чином змінить їхню психіку під час довгих польотів у космос. Такого висновку дійшли вчені з Інституту медико-біологічних проблем РАН.

"Наші результати дозволяють вважати, що міжпланетні польоти людини більше не обмежуються тим, що космонавти можуть втратити здатність виконувати свою роботу безпосередньо під час місії", - заявив Віктор Кохан з ІМБП РАН у Москві.

Так, експерименти на мушках-дрозофілах показали, що тривале життя в невагомості призводить до ослаблення вродженого імунітету і робить комах вразливими для грибків, а також порушує зчитування цілого ряду генів.

Крім того, життя в космосі прискорює старіння кісткового мозку, а тривале бомбардування головного мозку космічними променями необоротно знижує IQ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X