Вчені з`ясували, як політ до Марса вплине на психіку космонавтів

29 березня 2019, 11:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Космічна радіація не притупить інтелектуальні здібності космонавтів, але помітним чином змінить їхню психіку під час довгих польотів в космос.

До такого висновку прийшли вчені з Інституту медико-біологічних проблем РАН, повідомляє РІА Новини .

"Наші результати дозволяють вважати, що міжпланетні польоти людини більш не обмежуються тим, що космонавти можуть втратити здатність виконувати свою роботу безпосередньо під час місії", - заявив Віктор Кохан з ІМБП РАН в Москві.

Відео дня

Так, експерименти на дрозофілах показали, що тривале життя в невагомості призводить до ослаблення вродженого імунітету і робить комах уразливими для грибків, а також порушує можливість зчитувати цілу низку генів. Крім того, життя в космосі прискорює старіння кісткового мозку, а тривале бомбардування головного мозку космічними променями необоротно знижує IQ.

Кохан і його колеги помітили, що їхні колеги фокусували свою увагу фактично тільки на змінах в розумових здібностях тварин, але не вивчали іншу, не менш важливу річ - вплив радіації на їх психіку. Вони одночасно заповнили цю прогалину і дали свою оцінку того, як космічне випромінювання впливає на інтелект ссавців.

Для цього вчені закупили кілька трохи більше десятка щурів і розділили їх на дві групи, одна з яких жила в "земних" умовах, а друга - отримувала чималі дози радіації протягом двох тижнів. Їх опромінення проходило на установці "нуклотрон" в Інституті фізики високих енергій в Протвино, здатної виробляти пучки іонів вуглецю високої енергії.

Ці процедури за своїм характером імітували експедиції на поверхню Марса або тривалі виходи у відкритий космос - щури безперервно опромінювалися протягом доби, після чого слідував триденний перерву. Загальна доза радіації, як відзначають вчені, була підібрана на базі даних, зібраних дозиметром марсохода Curiosity під час польоту до червоної планети.

Після кожного подібного "виходу в космос" щури проходили серію тестів, спрямованих на оцінку змін в рівні їх інтелекту і гостроти пам`яті, а також пошук різних поведінкових аномалій.

Як показав аналіз їх результатів, космічне випромінювання не так сильно впливало на пам`ять і когнітивні здібності тварин, як раніше вважали біологи, але при цьому істотно позначалося на психіці щурів. Ці аномалії в їх поведінці, в свою чергу, кілька міняли те, як тварини поводилися під час проходження лабіринтів і інших тестів на кмітливість.

Наприклад, щури- "космонавти" в цілому проявляли більше тривожності, ніж їх родичі з контрольної групи - вони довше звикали до нових умов проживання, багато рухалися і частіше уникали відкритих просторів і інших "небезпечних" куточків їх клітин. При цьому рівень їх агресивності і інші риси характеру залишилися незмінними.

Ці зміни в їх поведінці, як припускають вчені, були пов`язані з тим, що радіація порушила колообіг серотоніну, одного з гормонів щастя, в їх організмі. Що цікаво, не всі ці зрушення були виключно негативними - стрес змушував їх швидше вирішувати певні завдання, пов`язані з пошуком виходу з лабіринту.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X