З газом або без? На Марсі все таки немає метану і це лякає - дослідження

19 грудня 2018, 08:37

Європейське космічне агентство виявило, що в атмосфері Марса немає газу метану. Це відкриття поставило вчених в глухий кут, оскільки попередні дослідження доводили протилежне.

Як передає видання Sciencemag.org, в атмосфері Марса пропали сліди метану. Про це заявили представники Європейського космічного агентства (ESA) на щорічній зустрічі Американського геофізичного союзі ц Вашингтоні, оркуг Колумбія.

Відео дня

ESA запустило орбітальний супутник TGO для відстеження газу в 2016-му і цей апарат аналізує атмосферу Марса на наявність метану вже два роки.

За знаходження метану, навіть у малих кількостях, відповідали два спектрометра TGO - бельгійський NOMAD і російський ACS. Пристрої збирали дані з горизонтальних шарів атмосфери Марса, яка підсвічується Сонцем.

Головний дослідник NOMAD Енн Карін Вандаель заявила, що вони мають розшифрувати ще деякі "шуми", які засікли датчики. "Але ми вже точно знаємо, що ми не побачили жодного метану", - говорить Енн Карін Вандаель.

Що це означає?

Нове відкриття суперечить попереднім дослідженням атмосфери Марса. Як відомо, вперше сліди метану були зафіксовані в атмосфері Марса у 2004-му супутником ESA Mars Express. Тоді вчені визначили невелику концентрацію цього газу в одну млрд частку (дорівнює відношенню однієї секунди до 32 років).

Подальші показники марсохода NASA Сuriosity привели вчених до висновку, що поява метану в атмосфері Червоної планети є циклічним сезонним процесом. У 2014-му Curiosity виявив сліди метану з концентрацією в 7 млрд часток, а в 2017-м - з концентрацією в 0,7 млрд часток.

Чому це важливо?

Дані з орбітального супутника TGO піднімають кілька найважливіших питань в дослідженні Марса. Раніше вчені припускали, що метан в атмосфері Марса з'являється через дію сонячної радіації на величезну кількість вуглецю, що потрапляє в атмосферу планети ззовні. Тепер же невідомо, куди подівся вуглець і, як наслідок, метан.

Також варто врахувати, що метан на Марсі був однією з можливих ознак життя. Команда NASA Сuriosity прогнозувала, що найпростіші організми в надрах планети випускали цей газ назовні. Чому метан пропав зараз і чи є каки-небудь мікроби в надрах Марса - досі невідомо.

Як уже писало НВ, на глибині в 2,5 - 5 км в земній корі вчені виявили від 15 до 23 млрд тонн найпростіших організмів, які також, ймовірно, виділяють метан.

Що ще є на Марсі?

Влітку 2018-го група європейських астрофізиків заявила, що на Марсі знайдено озеро з водою в рідкому стані. Озеро розміром близько 20 км в ширину розташоване біля південного полюса планети і приховано товстою крижаною шапкою.

Навіть якщо у воді немає життя наразі, марсіанське озеро може містити воду, що сформувалася 3,5 млрд років тому, коли Марс ще був планетою з іншим кліматом.

Інша важлива речовина, яка необхідна вже для штучного створення життя на Червоній планеті і можливої колонізації Марса людиною - вуглекислий газ.

У плани глави SpaceX Ілона Маска входить так зване Терраформирование Марса - зміна клімату планети для її придатності до життя. Підвищити температуру в атмосфері Марса Маск збирався досить варварським методом - підриваючи атомні заряди над полюсами планети. Це процедура, по ідеї, повинна була привести до вивільнення вуглекислого газу з надр Марса, створення парникового ефекту і формування щільної атмосфери планети.

Хоча, кілька місяців тому, в журналі Naturе Astronomy опублікували дослідження, згідно з яким зміна клімату на Марсі неможливо, оскільки в грунті планети недостатньо вуглекислого газу.

Керівник дослідження з університету Колорадо Брюс Якоскі тоді запевняв: навіть якщо якимось чином вдасться витягти весь вуглекислий газ, який є в мінералах, льодовиках і грунті Марса - його кількість в атмосфері планети збільшиться лише до 6,9% від земного.

За розрахунками, це може підвищити температуру до 10 градусів Цельсія. На Землі це, звичайно, значні цифри, але в умовах стабільних марсіанських мінус 60 - "потепління" у атмосфері буде зовсім непомітним.

За кілька тижнів засновник Марсіанської спільноти Роберт Зубрин розповів в інтерв'ю для НВ : "Цю статтю написав Брюс Якоскі, який на початку 1990-х говорив про те, що на середніх широтах Марса не може бути льоду. Після цього ми знайшли там величезні льодовики. Він помилився тоді, і він помиляється зараз".

За словами Роберта, в опублікованій Якоскі роботі мало фактичних доказів. Вчені спиралися лише на дані супутника MAVEN і пари марсоходів, які поглибилися в грунт Марса на кілька сантиметрів:

"Якоскі довів тільки те, що на Марсі є вуглекислий газ. Ми не можемо дізнатися скільки його там, поки ми самі не пробуримо грунт. Ми повинні пробурити його в різних місцях планети і досліджувати пару сотень метрів углиб, щоб дізнатися скільки насправді вуглекислого газу є в грунті".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X