Чужий повертається. У земній корі знайшли близько 23 мільярдів тонн живих організмів

16 грудня 2018, 07:03

Фахівці з Deep Carbon Observatory виявили, що в надрах Землі розташована величезна кількість живих організмів. Мікроби живуть при надзвичайно високих температурах і ближче до ядра планети їх може бути ще більше.

Поки NASA шукає позаземні організми, досліджуючи ґрунт Марса за допомогою зонда InSight, мікробіологи впевнені - в надрах Землі існує не менше незвіданого і цікавого, ніж на інших планетах.

Відео дня

Так, близько 1200 фахівців з 52 країн, що представляють колаборацію Deep Carbon Observatory (Глибока вуглецева обсерваторія), днями зробили сенсаційну заяву: земна кора наповнена простими живими організмами, загальна маса яких варіюється в діапазоні від 15 до 23 млрд кг. До порівняння, ця цифра більш ніж у 300 разів перевищує масу всіх людей на Землі.

Загальний обсяг цих організмів настільки великий, що майже в два рази перевищує обсяг найбільшої екосистеми на нашій планеті - світового океану - і становить від двох до 2,3 млрд кубічних кілометрів.

Чому про це дізналися тільки зараз?

Новою ця інформація стала лише для медіа і масової аудиторії, адже вчені проводять дослідження земного ґрунту близько 10 років і приурочили презентацію своїх даних до відкриття щорічної конференції Американського геофізичного союзу минулого тижня.

Як передає The Guardian, заключні результати своєї 10-річної роботи експерти з геології, мікробіології, хімії і фізики опублікують за рік.

Що вже знайшли?

Очевидно, мільярди тонн живності під Землею не є монолітним організмом, а являють собою різні види мікробів. Найбільш поширеними (близько 70% з усього знайденого) виявилися кілька видів бактерій і архей.

Деякі найвитриваліші види, як архея Geogemma barossii, живуть і розмножуються при температурі в +121 градусів Цельсія (на 20 градусів більше, ніж температура кипіння води). Значна частина виявлених організмів, як і раніше, залишається невідомою для вчених.

"Це все одно, що знайти абсолютно новий резервуар життя на Землі, де ми постійно відкриваємо нові її види. Усередині Землі перебуває набагато більше живих організмів, ніж на її поверхні", - говорить Карен Ллойд, доцент Університету Теннессі в Ноксвіллі.

Як знайшли?

За допомогою новітнього японського обладнання для буріння, вчені створили безліч свердловин і шахт на різних континентах, а також під світовим океаном. Глибина, на яку вдалося опустити наукове обладнання, становила понад 5 км.

Чому це важливо?

Деякі організми, що перебувають на глибині у 2,5 км під поверхнею Землі, могли мільйони років обходитись без сонячної енергії. Ученим належить з'ясувати, чим харчуються мільярди тонн бактерій у темному середовищі, без будь-яких джерел енергії.

Імовірно, їх може живити газ метан, вуглекислий газ, що проникає з поверхні землі, а також енергія земного ядра.

"Найдивнішим для мене є те, що деякі організми можуть існувати протягом тисячоліть. Вони метаболічно активні, але перебувають у стазисі (стані стабільності - ред.), з меншою кількістю енергії для підтримки життя, ніж ми могли припустити", - пояснює Карен Ллойд

Походження життя на Землі й у Всесвіті

До того ж, відкриття може змусити переглянути традиційний підхід до появи життя на нашій планеті. Вчені з Deep Carbon Observatory кажуть, що мільйони видів живих організмів розташовані ще глибше і ближче до ядра Землі, та подальші дослідження можна порівняти з дослідженням лісів Амазонії.

За словами еколога з Університету штату Орегон Ріка Колвелла, частина мікроорганізмів залишалася нерухомою протягом тисячоліть, крім зрушень у тектонічних плитах, землетрусів або вивержень.

"Людина орієнтується на відносно швидкі процеси - добові цикли, засновані на Сонці, або місячні цикли, засновані на Місяці. Але ці організми є частиною повільних, стійких циклів у геологічних часових масштабах", - говорить Колвелл.

Подальші дослідження ґрунту не тільки допоможуть пояснити витоки життя на Землі, а й довести, що подібні мікроорганізми можуть існувати на планетах у всьому Всесвіті.

Крім освітлення темних плям в історії еволюції, проникнення вглиб Землі здатне поставити під загрозу класичний поділ живих організмів у біології на бактерії, археї і еукаріоти, який у 1977-му запропонував американський мікробіолог Карл Везе.

Один з представників Deep Carbon Observatory Мітч Согін вважає, що велика частина всіх мікробів на Землі може бути розташована саме в її надрах.

"Молекулярні дослідження підвищують імовірність того, що мікробна "темна матерія" набагато різноманітніша, ніж ми знаємо зараз", - запевняє Мітч Согін.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X