Нескінченність - не межа. Засновник Марсіанської спільноти Роберт Зубрин про те, навіщо нам Марс і в чому помилки Ілона Маска

9 вересня 2018, 08:16

13 вересня на науково-популярній конференції INSCIENCE у Києві виступить американський інженер, публіцист і засновник Марсіанської спільноти Роберт Зубрин. НВ поспілкувалося зі спікером і дізналося, чому технології NASA застаріли, як Ілону Маску поліпшити проект BFR і коли перша людина ступить на Марс.

Роберт Зубрин називає чотири основні причини, чому людству так важливо полетіти на Марс. Перша, найпоширеніша, - це наука:

"Марс може зберігати правду про потенційне розмаїття життя у Всесвіті. Якщо ви полетите туди і знайдете поклади минулих живих організмів з часів, коли Марс був дуже схожий на ранню Землю, або навіть живі організми, які мешкають у підземних водах Марса зараз, це доведе, що життя - це загальний феномен для Всесвіту".

Відео дня

Завдяки польоту на Червону планету також можна дізнатися, чи використовує потенційне життя на Марсі той же генетичний алфавіт для передачі інформації, що й ми на Землі, чи щось зовсім інше:

"Це те, про що люди замислювалися тисячі років - чи дійсно ми одні? Якщо життя було або є на Марсі, - досить велика ймовірність того, що багато планет всюди населяють живі організми, і розум разом з цивілізаціями також існує всюди. Ми можемо дізнатися це, відвідавши Марс ".

Цивілізації - це індивідуальності, які розвиваються і ставлять перед собою цілі

Друга причина стосується цілей і викликів. На думку Роберта, цивілізації - це індивідуальності, які розвиваються і ставлять перед собою цілі. У цьому сенсі, політ на Марс буде величезним позитивним викликом для всіх країн, які візьмуть у цьому участь:

"Ми зможемо показати молодим поколінням, що можна вивчати науки і стати першовідкривачем нових світів. Політ на Марс спричинить появу мільйонів вчених, інженерів, медиків, дослідників, винахідників, технологічних підприємців, - людей, які рухають цивілізацію вперед".

Третя і четверта підстави для відправки людини на Марс зачіпають майбутнє і зміни вектора ідей нашого суспільства. Американський інженер вважає, що головною загрозою людства не є вичерпність ресурсів, кліматичні зміни і навіть удари астероїдів з космосу, найбільш небезпечні - погані ідеї:

"В історії було дуже багато поганих ідей, які призвели до двох світових воєн і декількох геноцидів тільки в минулому столітті. Якщо це не припиниться - ще більше поганих речей може відбутися в 21 столітті. Політ на Марс доведе, що людство - це не група суперників за шматок в'янучої труби. Людство - це друзі, які об'єднані і зацікавлені в тому, щоб розширити свої перспективи, створити живий світ там, де немає мешканців, виробляти ресурси з речей, який зараз є просто матеріалами ".

Роберт Зубрин переконаний: місія на Марс - це інвестиція в майбутнє, яка не лише врятує нашу цивілізацію, а й почне її золоту еру.

Борючись за свою ідею близько 40 років, дослідник припускає, що якщо в найближчому часі людина відвідає сусідню планету, - через кілька століть там будуть декілька різних земних цивілізацій:

"Тисячі інших цивілізацій будуть населяти тисячі планет зі своїми мовами, культурами, літературою, методами державного управління, що зробить величезний внесок у розвиток технологій і винаходів. Це щось велике і дивне, і якщо у людей є сила створити щось велике і чудове - значить ми повинні це зробити".

Політика і наука

На жаль, зараз ми переживаємо майже півстолітній застій проекту відвідування інших планет. Винахідник каже, що найбільш реальним шансом полетіти на Марс було продовження космічної програми "Аполлон".

У 1969-му NASA планувало відправити людину на Марс вже в 1981-му, але незабаром новий президент США відмовився цього, і відтоді аерокосмічній адміністрації значно підрізали крила:

"У той час ми рухалися вперед, але президент Ніксон перервав це. Кілька інших правителів хотіли відновити американську космічну програму, але у нас ніколи не було єдиної мети, щоб зробити це. Якби ми тоді не відмовилися від задуманого плану - в наші дні вже б закінчувала школу перша дитина, яка народилася на Марсі".

Проте, скорочення бюджету NASA і припинення пілотованих людиною місій мали й позитивний ефект. Законодавча свобода у США для розроблення і запуску космічних апаратів дала карт-бланш приватним ініціативам, які зараз є одними з передових в освоєнні космосу:

"SpaceX і Ілон Маск довели, що підприємницькими зусиллями можливо зробити те, що, як раніше вважалося, під силу тільки владі. Крім цього, у SpaceX є конкуренти, у вигляді Blue Origin, Virgin Galactic, в Україні, наприклад, є Firefly Aerospace. Таким чином, ми отримаємо доступ до космосу з усього світу і відкриємо нові космічні кордони".

Попри відсутність багатомільярдних капіталів, як у Маска, Безоса, Бренсона та інших, Роберт Зубрин також розвиває марсіанську місію силами своєї компанії.

Зараз його команда працює над технологією, яка дозволить створювати ракетне паливо на Марсі. Свого часу ця пропозиція була прийнята NASA, а сьогодні SpaceX будують машину, яка зможе втілити це у життя.

Всупереч спільній справі, плани Маска і Зубрина дещо різняться:

"Не знаю, чи можу я погодитися з планами SpaceX щодо відправки ракети BFR на Марс, перезаправлення її там і повернення назад. Це дозволить використовувати її лише раз на чотири роки. Я би ліпше запустив BFR на низьку навколоземну орбіту з корисним вантажем, і звідти просто відправляв потрібний вантаж на Марс. Тоді ми зможемо запустити BFR з Землі вже на наступний день і знову відправити вантаж на Марс з орбіти".

Перешкод не існує

Так звані "марсоскептики" не зупиняють Роберта. Як і в розробленій ним у 1990-х місії "Mars Direct", так і зараз, у інженера є детальний план щодо відправлення, приземлення і колонізації Марса.

Нещодавно, в журналі Naturе Astronomy опублікували дослідження, згідно якому зміна клімату на Марсі і подальша його колонізація неможливі.

Вчені виявили, що у грунті планети недостатньо вуглекислого газу, який інженери, включно із Зубриним, планують використовувати для терраформування і підвищення температури на Марсі.

Але не варто робити поспішних висновків, адже навіть найпопулярніші теоретики можуть помилятися:

Він був не правий тоді, і він не має рації зараз

"Цю статтю написав Брюс Якоскі, який на початку 1990-х говорив про те, що на середніх широтах Марса не може бути льоду. Після цього ми знайшли там величезні льодовики. Він був не правий тоді, і він не має рації зараз".

Роберт пояснює, що в опублікованій Якоскі роботі мало фактичних доказів. Вчені спиралися тільки на дані супутника MAVEN і кількох марсоходів, які заглибилися в грунт Марса лише на кілька сантиметрів:

"Якоскі довів тільки те, що на Марсі є вуглекислий газ. Ми не можемо дізнатися скільки його там, поки ми самі не пробуримо грунт. Ми повинні пробурити його у різних місцях планети і досліджувати кілька сотень метрів углиб, щоб дізнатися скільки насправді вуглекислого газу знаходиться в грунті".

Для Роберта Зубрина очевидно: головна причина чому ми все ще не полетіли на Марс - політична.

Марсіанська спільнота, що її Роберт заснував у 1998-му, проводить роботу, яка повинна вплинути на державну владу, щоб вона підтримувала марсіанські ініціативи:

"Якби влада не намагалася закінчити виробництво застарілої ракети SLS, а просто ставила правильні завдання і віддавала розроблення ракет в руки приватних компаній - ми могли б запустити першу місію на Марс вже через 10 років за $5 млрд і наступні місії коштували б менше $1 млрд, це цілком вміщається в бюджет NASA ".

Марс - друга Земля

Нещодавнє відкриття води на Місяці також не особливо вплинуло на Роберта, адже він знає, що на Марсі розташовані набагато більше речовин, що потрібні людині для облаштування.

"Факт, що на Марсі є вуглець, водень, азот і кисень дозволяє підтримувати життя, вирощувати рослини, робити пластик. Ми є створіннями з вуглецю, все що нас оточує, все, що ми їмо складається з вуглецю, але цього елемента не вистачає на Місяці".

Слід відзначити, що Марс не є ідеєю фікс американського винахідника. Роберт розглядає приборкання Бога війни як один з можливих перших кроків в дослідженні всесвіту:

Марс - це не кінцева мета, Марс - це напрямок

"Марс - це не кінцева мета, Марс - це напрямок, це перший крок до становлення людства, як мультіпланетного космічного виду".

Зубрин згадує класифікацію цивілізацій радянського вченого Миколи Кардашова: перший тип, який має доступ до ресурсів своєї планети; другий тип, який має доступ до ресурсів своєї сонячної системи; третій тип - який має доступ до ресурсів своєї галактики.

"Людство об'єднувалося спочатку за допомогою вітрильних кораблів, потім - за допомогою телеграфу, телефону, супутників, інтернету. Це було формування першого типу цивілізації. Зараз ми починаємо перехід до другого типу. В цьому і полягає суть польоту на Марс, - у перспективі, ми зможемо отримати доступ до ресурсів у всій Сонячній системі, включно з величезною поставкою енергії, наприклад Гелію-3 з атмосфери Сатурна, Урана і Нептуна".

Засновник Марсіанської спільноти планує зробити Марс першою зупинкою на шляху людства до виходу за межі Сонячної системи і переходу до третього типу цивілізації.

Цитуючи фразу "Земля - колиска людини, але не можна вічно жити у колисці" ще одного російського винахідника Костянтина Ціолковського, Роберт задає ключове запитання:

"Як щодо того, щоб залишити нашу колиску і вийти у Сонячну систему? Вона може бути нашою школою, де ми будемо рости, вчитися і незабаром станемо досить сильні для того, щоб залишити її. Саме це є кінцевою метою досліджень Марса".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X