Конфлікт Apple та Epic Games став одним із найважливіших протистоянь нового часу.
Не тільки тому, що Apple уперше вдало клацнули по носі, але й тому, що ця судова справа, яка затягнулася, може стати однією з причин, чому яблучна компанія вперше за довгий час поступиться своїми принципами.
Якщо коротко, то Epic Games хотів обійти комісію AppStore — під час кожної покупки всередині їхньої відеогри Fortnite, здійсненій на iPhone або iPad, 30% від суми йшло Apple. Epic Games звинувачували компанію Тіма Кука в тому, що вона займає монопольне становище на ринку і користується цим, не даючи розробникам жодних альтернатив, через що всі змушені платити частину свого прибутку Apple фактично за те, що ті дозволяють програмам працювати на iPhone та iPad.
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Багато компаній підтримали Epic, а ті довели справу до суду, де програли за всіма пунктами, крім одного. Так, Apple не визнали монополістом (частково завдяки Google, який є чи не єдиним великим конкурентом «яблучників»), однак суддя вирішив, що Apple не має права забороняти розробникам пропонувати гравцям використовувати інші платіжні системи крім Apple Pay. Це великий прецедент, який може зруйнувати бізнес-модель компанії у цьому напрямі.
Звичайно ж, Apple подала апеляцію, проте програла її та готується до наступної. Зараз у США все активніше розкручують думку, що початкове рішення суду було неправильним, а Apple насправді порушує антимонопольне законодавство. Рішення у цій справі — питання для іншого матеріалу, проте зараз у компанії замислилися про альтернативний план, аби відступити, не втративши при цьому обличчя.
Нещодавно з’явилися чутки про те, що Apple тестує появу пуш-повідомлень у Safari. Здавалося б, до чого тут інші застосунки?
До речі, Google ніколи не намагалася обмежувати користувачів у застосунках, якими ті користуються на смартфонах. Хочеш качати з Play Маркету? Будь ласка. Хочеш завантажити якусь програму, зроблену кимось в інтернеті? Будь ласка, завантажуй файл установки та запускай на свій страх і ризик.
Цю розкіш, доступну Android-смартфонам, шанувальники часто ставлять як великий і жирний плюс порівняно з пристроями Apple. Якщо у тебе iPhone — будь ласка, завантажуй тільки через AppStore. Однак поява пуш-повідомлень у Safari — це потенційно перший крок Apple до послаблення своєї політики щодо застосунків.
Під час суду з Epic представники Apple зазначали, що не є монополістами, оскільки формально користувачі можуть завантажувати веб-версію застосунків. Якщо коротко, веб-версія — це інтернет-сторінка (або кілька інтернет-сторінок), які красиво упаковані у вигляді програми для зручності навігації зі смартфона або планшета.
Однак відсутність пуш-повідомлень у Safari — стандартному браузері, на движку якого працюють і інші — робило ці програми практично марними.
Уявіть, що ви завантажили веб-версію якого-небудь месенджера: Viber, Telegram, Facebook Messenger — неважливо. Однак, аби дізнатися, чи написав вам хто-небудь, вам доведеться щоразу заходити в застосунок, адже зараз браузер, яким ви користуєтеся, на Apple не надсилатиме вам жодних повідомлень.
Потенційна поява цієї фічі повністю змінить ситуацію. Користувач, як і раніше, зможе завантажувати програми з AppStore, однак також з’явиться можливість завантажити і веб-версію цих програм. Звичайно, щось складне в них не запхати — у який-небудь Call of Duty або Fortnite ви не пограєте. Однак це непоганий варіант для будь-яких простих застосунків — магазинів, банків, перекладачів, онлайн-карт
Навіщо це потрібно Apple? Поки компанія офіційно ніяк не пояснила своє рішення, але все виглядає як спроба зберегти обличчя, але водночас поступитися своїми принципами. Довгий час компанія не давала користувачам жодного вибору, змушуючи завантажувати програми винятково через AppStore, проте тепер ця епоха може піти.
Напевно, не останню роль відіграли й суди. Одна річ відправляти армію юристів проти одиноких активістів, а інша річ — зчепитися у битві проти іншої армії юристів. Які до того ж поступово доводять, що компанія порушує антимонопольне законодавство.
До того ж у Apple зникла жорсткість, властива компанії раніше. Якщо Стів Джобс свого часу протискав свою лінію, незважаючи ні на що, то Тім Кук — більш дипломатичний президент. Так, він жорстко відстоює свою позицію у війні проти Цукерберга, однак у більшості інших питань йому легше поступитися, щоб отримати певні преференції, ніж домагатися їх боєм. Найсвіжіший приклад — реєстрація представництва в Росії на вимогу Держдуми.
Так чи інакше, користувачі лише виграють: ті, кого влаштовує попередня модель «зайшов в AppStore і завантажив застосунок, зможуть так робити й надалі. Ті ж, кому цікавіше «поколупатися», можливо, отримають новий хліб, адже поступово компанії почнуть використовувати вікно можливостей, яке відкрилося, і диверсифікувати свої продукти, легально обходячи комісію Apple.