Спасибі Партії. Чому NASA має боятися космічної гонки з Китаєм

6 січня 2019, 06:54

Китай став першою у світі країною, яка посадила зонд на зворотній стороні Місяця. Крім цього, китайські інженери створюють власну супутникову навігаційну систему і планують конкурувати з США в космосі.

Вираз "космічна гонка", як і "Холодна війна", сьогодні є свого роду архаїзмом, оскільки в сучасній геополітиці немає чітко вираженого протистояння за розвиток космічних технологій між будь-якими державами.

Відео дня

Але, останнім часом, Китай все частіше став проводити серйозні космічні місії і планомірно рухатися до першості в космосі. Експерти припускають, що це може призвести до початку нової космічної гонки між Китаєм і США, але в цьому прогнозі дуже багато підводних каменів.

Звідки дим?

Останньою гучною новиною стала висадка китайського зонда Чан'е-4 на зворотній стороні Місяця. Це перша в історії посадка космічного апарату на зворотній або, як її помилково називають, темній стороні Місяця.

Місія була технічний складною через проблеми зі зв'язком. Кам'янисте тіло Місяця перешкоджає сигналам і унеможливлює спілкування з космонавтами або управління роботизованими зондами та місяцеходами.

Тому, у травні 2018-го, Китай запустив спеціальний супутник-ретранслятор на гало-орбіту приблизно в 65 тис. км від Місяця, який забезпечує зв'язок із Землею. 

Чан'е-4 складається з стаціонарної місячної станції і місяцеходу. Апаратура призначена для експериментів з місячного низькочастотного радіозв'язку, вирощування рослин в умовах низької гравітації, вивчення взаємозв'язку між сонячними вітрами і поверхнею Місяця, а також визначення того, "чи є на супутнику вода або інші ресурси".

Xinhua News Agency
Фото: Xinhua News Agency

Що це означає?

Поки, звісно, нічого, але, з огляду на інші досягнення Китаю в космосі, можна припустити, що китайське національне космічне управління (CNSA) планує стати популярнішими американського NASA і спонукати уряд США до протистояння в космосі.

Доцент кафедри політології в Університеті Камерон Венді Уітмен Кобб каже: "Особливістю китайської космічної програми, в порівнянні з ранніми американськими і російськими місіями, є її поступовий і стійкий темп. Через секретність, яка оточує багато аспектів китайської космічної програми, її конкретні можливості невідомі".

Шанси на космічну гонку між США і Китаєм зростають, оскільки американська влада припинила будь-яке співробітництво, в тому числі і космічне, з Китаєм, аргументуючи це захистом національної безпеки.

Так що, поки NASA співпрацює з Європейським космічним агентством і відправляє своїх космонавтів на Міжнародну космічну станцію на російських Союзах, Китай самостійно рухається в бік світової першості, як це робили США та СРСР в 1960-х.

Які ще передумови?

Насправді, Китай почав своє дослідження космосу порівняно пізно: країна вивела свій перший супутник у 1970-му, перший китайський космонавт або, як вони його називають, тайконавт побував в космосі у 2003-му, а в 2013-му вони посадили на Місяць власний місяцехід.

Beijing Institute of Spacecraft System Engineering
Фото: Beijing Institute of Spacecraft System Engineering

Тепер же, влада Народної республіки зробили ставку на розвиток космосу і вже підняли ногу на перший семимильний крок.

Переймаючи американський досвід, з 2014-го КНР дозволила приватним підприємцям розробляти і тестувати ракети. Як пише The Wall Street Journal, зараз в Китаї існує близько 80 стартапів, які вже розігрівають конкуренцію між собою і незабаром представлять справжні відкриття.

За даними американської Асоціації супутникової індустрії, у 2017-му приватний ракетобудівний сектор Китаю отримав близько $348 млрд прибутку, переважно за рахунок побудови, запуску і оперування супутників.

Не дрімає і державна космічна галузь: крім уже запущеного місячного модуля, в національній космічній програмі Китаю зазначено, що роботизована місія на Марс вирушить у 2020-му.

І це не кажучи про запуск власної навігаційної системи BDS (BeiDou Navigation Satellite System). Технологія буде важливою не тільки для армії Китаю, але і для надання сервісів комунікації, картографії, моніторингу погоди, пошукових та рятувальних операцій і т.і. BDS навіть формує основу для китайської індустрії безпілотних автомобілів і тому повинна стати справжньою альтернативою американському GPS.

Китай вже почав запуски перші з 43 подібних супутників в рамках так званого Космічного Шовкового шляху - проекту зі збільшенню прибутку від супутникової навігації.

Чим відповість США?

Звичайно, за останні кілька років Ілон Маск зі SpaceX змогли визначити новий підхід до розвитку космічної галузі країни. За рахунок більш просунутих і набагато більш дешевих технологій, приватна SpaceX стала одним з головних перевізників NASA.

Крім численних запусків супутників і доставки корисного вантажу, компанія вже закінчує корабель Crew Dragon, який дозволить американському космічному відмовитися від польотів на МКС з Роскосмосом.

При цьому, не варто забувати, що як SpaceX, так і Boeing, Lockheed Martin, Blue Origin та інші є лише приватними підрядниками, які так чи інакше переслідують комерційні цілі. Мрії Ілона Маска про колонізацію Марса і Джефа Безоса про перенесення важкого виробництво на Місяць - це, безумовно, круто, але їх не можна порівняти з десятками мільярдів доларів, які NASA колись інвестувало в космос.

Нещодавно в NASA розповіли про свої плани з освоєння космосу на найближчі 10 років, і туди навіть входять відправка людей на орбіту Місяця в 2023-м, повернення людини на поверхню Місяця до кінця 2020-х і початок польотів на Марс не раніше 2030-х.

Все б добре, якби в штатах не так часто змінювалися президенти, які мають різні погляди на освоєння Місяця, Марса, багаторічний розвиток вже застарілої системи SLS і постійне перекидання інженерів NASA на різні проекти.

NASA
Фото: NASA

Бути гонці чи ні?

Очевидно, що вже не буде таких масштабних подій, як запуск СРСР першого земного супутника у 1957-му, поява в космосі Гагаріна і Леонова на початку 1960-х та висадка Ніла Армстронга на Місяці у 1969-му з подальшими численними місіями Аполлон.

Та й, відверто кажучи, космічна гонка в середині минулого століття багато в чому зобов'язана гострій політичній ситуації між країнами і була єдиною альтернативою можливого глобального збройного конфлікту.

Хоча, дивлячись на серйозне торгово-економічне протистояння між США і Китаєм та особисті заморочки Дональда Трампа щодо їхніх сусідів по Тихому океану, можиливо, его американського президента переможе в ньому скупого олігарха і дозволить більше фінансувати NASA, "роблячи Америку великою знову".

EPA
Фото: EPA

Тим більше, що півроку тому Трамп уже запропонував Пентагону реорганізувати збройні сили країни і створити "окрему, але рівну структуру космічних військ".

Радник американського президента Рай Саа говорив, що рішення створити космічні сили веде американців до лідерства, переваги і свободи дій у космосі.

Сам же Трамп не соромиться говорити про світове лідерство в цій сфері, підтверджуючи, що його рішення "важливо для національного духу" і заявляє, що США не бажає віддавати лідерство Росії та Китаю.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X