Чудернацька наука: 5 найдивніших наукових досліджень 2015-го

30 грудня 2015, 08:04
Деколи навіть найсвітліші уми дозволяють собі проявити трохи легковажності. НВ вибрало найбільш дивні, незвичайні і кумедні дослідження, проведені вченими у 2015-му році

"Посміхайтеся, панове", - говорив головний герой фільму Той самий Мюнхгаузен, стверджуючи, що серйозне обличчя – ще не ознака розуму. Панове вчені не нехтують цією радою. Кращі уми людства часом ставлять досить несерйозні питання, відповідаючи на них цілком серйозно, іноді додючи частку гумору. Що ж, посміхатися люблять всі.

Відео дня

Твоїми б вусами

makelessnoise via Flickr
makelessnoise via Flickr Фото:

Вуса і бороди нині в моді, що наштовхнуло вчених з університетів Каліфорнії і Філадельфії на ідею для дослідження. Вони вирішили з'ясувати, хто частіше зустрічається серед голів відділень 50 провідних медичних шкіл США: жінки або вусачі. В розрахунок бралася будь-яка помітна рослинність над верхньою губою, в тому числі і скомбінована з бородою. І делікатничати вони не стали: наявність вусів була оцінена незалежно від статі. Вивчивши обличчя 1018 голів відділень вони з'ясували, що вусачів серед них більше, ніж жінок. Вчені нарахували 137 представниць прекрасної статі (13%) і 190 володарів вусів (19%). Своїм дослідженням автори прагнули показати, що в американському академічному середовищі замало жінок, що займають керівні позиції, і висловили сподівання на виправлення цієї ситуації.

Під звуки музики

© Lucasfilm
© Lucasfilm Фото:

У цьому році весь світ в тій чи іншій мірі піддався лихоманці Зоряних війн, але особливо сильно зачепило групу австралійських лікарів-ендоскопістів. У серпні поточного року в Медичному журналі Австралії була опублікована стаття під назвою The Value of Audio Devicesin the Endoscopy Room або VADER (так, той самий Дарт Вейдер). Її автори вирішили з'ясувати, як прослуховування саундтрека з Зоряних війн впливає на якість роботи медиків під час проведення колоноскопії. Грунтуючись на результатах дослідження, вони стверджують, що композиції з фільму допомагають ефективніше виявляти поліпи і аденоми, ніж звичайна популярна музика, тому що вони "асоціюються зі славою, успіхом і великими перемогами". У своєму дослідженні австралійці називають себе джедаями і падаванами, запевняють, що вукі і евоки не брали участь в експерименті, а роботу завершують словами "хай буде з вами сила". Можливо, авторів варто привітати з успіхом, але таких медиків хочеться бачити у якомога більш далекій галактиці, а не у власній палаті.

Навіщо ми падаємо?

Robert Nelson via Flickr
Robert Nelson via Flickr Фото:

Коли новенький смартфон падає екраном донизу, в голову може прийти багато різних слів, серед яких питання "чому" буде аж ніяк не на першому місці. Тим не менш, завдяки британському фізику Роберту Меттьюзу ми знаємо на нього відповідь. Як не дивно, але закон підлості тут ні до чого. Та й на невдачу нарікати не варто. Провівши дослідження, яке спонсувала компанія Motorola, Меттьюз прийшов до висновку, що у всьому винна фізика. Люди зазвичай тримають телефон за нижню частину, тому при падінні він обертається на екран, і не встигає зробити ще один оберт перед приземленням. Що ж, знання – це, звичайно, велика сила, але дуже слабка втіха для людини, яка пошкодила смартфон.

Крапки над "i"

Tom Bream via Flickr
Tom Bream via Flickr Фото:

Якщо листування в месенджері для вас не є приводом знехтувати грамотністю, то пам'ятайте: ви ризикуєте здатися співрозмовникам нещирою людиною. Про це попереджає група американських вчених з Бінгемтонского університету. Вони провели дослідження з метою з'ясувати, чи можуть знаки пунктуації в електронних повідомленнях служити аналогами невербальних засобів комунікації, таких як міміка або інтонації. Вчені прийшли до висновку, що це можливо. Причому, крапка в кінці повідомлення розцінюється співрозмовником як ознака нещирості, а знак оклику надає протилежний ефект. Подібна перспектива навряд чи збентежить тих, хто звик писати грамотно незалежно від обставин, але дане дослідження підтверджує, що електронне листування стало важливим засобом комунікації в часи просунутих персональних технологій. І, можливо, встановлення певних законів і правил їй би не завадило.

До зомбі-апокаліпсису не готові

Кадр из видео пользователя Sony Pictures Entertainment на YouTube

Кадр из видео пользователя Sony Pictures Entertainment на YouTube Фото:

Так вважає професор Тара Сміт з Кентського університету. У своєму дослідженні "Зомбі інфекції: епідеміологія, лікування і профілактика" автор наводить приклад кількох відомих фільмів про зомбі-апокаліпсис: 28 тижнів потому, Оселя зла і Світова війна Z. На її думку, ці картини досить точно відображають методи і швидкість розповсюдження вірусів. Тож, якщо у світі буде епідемія, що перетворює людей на живих мерців, події будуть розвиватися приблизно як у фільмах, хоч і з меншою кількістю східних єдиноборств. Здавалося б, професор Сміт жартує, але в її дослідженні є цілком серйозний підтекст: людство не готове до стрімкого поширення невідомих вірусів і світовій спільноті варто розробити механізми протидії їм, щоб уникнути можливих катастрофічних наслідків. Тож, казка – брехня, але в ній є натяк. До речі, ідея Тари Сміт досить наочно показана у фільмі 2011-го року Зараза.

Це аж ніяк не всі незвичайні відкриття і досягнення науки, про які світ дізнався в 2015-му. В цьому році вчені розкрили таємниці дивної ходи Путіна, клонували вухо Вінсента Ван Гога і навіть пояснили, чому коти бояться огірків. З нетерпінням чекаємо, що піднесе нам прийдешній 2016-й. Посміхайтеся, панове.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X