Гра престолів. Чому Telegram вб'є Viber і що буде з іншими месенджерами

3 березня 2019, 09:30

Месенджер Viber вводить плату за чат-боти. НВ розбиралося, як це відіб'ється на конкуренції зі схожими додатками, і який месенджер незабаром може завоювати світовий ринок.

Пару місяців тому НВ писало про те, що таке чат-боти, чому вони важливі для сучасного ринку і яку роль вони відіграють у побудові бізнесу зараз. Виявилося, що як в Україні, так і в усьому світі, зростання популярності чат-ботів викликано появою та вдосконаленням різних месенджерів, а також тотальною текстовою комунікацією користувачів.

Відео дня

Ми, звичайно, поки не повністю перейшли у кіберпростір, але клієнтам абсолютно будь-якого сервісу вже зараз набагато зручніше спілкуватися з постачальником послуг або товарів через текст, ніж дзвонити в колл-центр та озвучувати свою проблему. Як результат - більшість сучасних компаній створюють автоматичні канали комунікації на платформах типу Facebook Messenger, Telegram, Instagram, WhatsApp, Viber і т.і.

Ці канали - власне, чат-боти - допомагають клієнту цілодобово швидко і самостійно знайти рішення його проблеми, або, принаймні, вказати напрямок цього рішення.

Що не так з Viber?

Більш популярний в пост-радянських країнах месенджер Viber також є важливою платформою для спілкування бізнесу з клієнтом. Але, як уже писало НВ, материнська компанія Viber - японська e-commerce корпорація Rakuten - вирішила зробити платними чат-боти всередині месенджера.

Keiichiro Sato
Фото: Keiichiro Sato

Rakuten придбали кіпрський сервіс онлайн-повідомлень Viber в 2014-му за $900 млн, і схоже, хочуть максимально капіталізувати своє вкладення. Повідомляється, що з першого квітня 2019-го Viber буде стягувати з операторів чат-ботів $4,5 тис. на місяць за можливість відправляти користувачам до 500 тис. повідомлень.

За те, щоб відправляти до 1 млн повідомлень на місяць потрібно буде викласти $6,5 тис. Як повідомляє видання Tech Crunch, яке одним із перших отримало інформацію про монетизацію чат-ботів у Viber, нововведення є несподіваним та може відштовхнути компанії, які використовують чат -боти Viber.

Враховуючи те, що Viber використовують більше мільярда людей по всьому світу, неоднозначне рішення дійсно може привести до масового переходу користувачів та бізнесів на інші платформи.

Чому це сталося?

Як пояснив НВ CEO IT-компанії D2 Володимир Дем'яненко, одне з головних джерел доходу Viber - платні розсилки. Наприклад, в Україні вартість одного повідомлення одному користувачеві становить майже 30 копійок.

Viber
Фото: Viber

"Очевидно, що чат-боти дозволяють відправляти ці повідомлення безкоштовно, і тому Viber явно намагається компенсувати ці втрати, роблячи чат-ботів платними", - говорить Дем'яненко.

За його словами, Viber незабаром втратить свої позиції, причому, не тільки через новий платний сервіс, але і через масу накопичених проблем месенджера. Зокрема, CEO D2 впевнений, що молоде покоління абсолютно не сприймає Viber та вважає його "пенсіонерським".

"Додаток має жахливий інтерфейс і таку ж якість роботи. Viber поки є гіршим меcенджером за цими параметрами. Попри оновлення дизайну, істотно мало що змінилося, - ті ж гальма і глюки, ті ж проблеми з навігацією", - заявляє Володимир Дем'яненко.

Куди підуть користувачі Viber?

Не те, щоб у них був великий вибір, але, керівник IT-компанії передбачає, що навіть якщо у смартфонах користувачів залишаться по 3-4 месенджера, у найближчому майбутньому лідерство у Viber може відібрати Telegram, як це вже сталося з рядом ринків, де Telegram, по суті, є монополістом.

EPA
Фото: EPA

Зі щонайенше 180 млн осіб активної аудиторії Telegram, понад 10 млн становлять українці. Хоч і у багатьох досі встановлені Telegram і Viber, зростання популярності Telegram спостерігається не тільки в Україні, а й в усьому світі. Месенджер пропонує зручний, швидкий та інтуїтивний сервіс обміну повідомленнями, який вже потихеньку переростає у справжню екосистему.

"Я думаю, частка Viber зменшиться через платних чат-ботів, але не відразу. По суті, Telegram надає зручну, безкоштовну бот-платформу, та багато бізнесів вже активно використовують її, як сервіс для клієнтів: пошук квитків "Укрзалізниці", PatentBot, реєстрація на заходи тощо. Якщо у Viber таких систем не буде - користувачі все менше будуть заходити туди, та все частіше повертатися в Telegram", - пояснює Дем'яненко.

Що з Facebook, Instagram і WhatsApp?

Як відомо, Facebook Messenger, який посідає третє місце за популярністю серед месенджерів в Україні, а також Instagram Direct і WhatsApp, належать Facebook. Американська соціальна мережа остаточно визначилася із політикою монетизації через рекламу, яка не шкодить чат-ботам. Facebook дає дуже багато опцій для бізнесу і, тому, все більше цікавих чат-ботів створюється саме на цій платформі.

Але, після відходу керівників Instagram та WhatsApp, обидва дочірніх підприємства стали більше залежними від Facebook. Спочатку, засновник Facebook Марк Цукерберг обіцяв не влазити в діяльність куплених компаній, але, з часом, рекламні моделі соцмережі почали впроваджувати як в Instagram, так і в WhatsApp.

tn.com.ar
Фото: tn.com.ar

Засновник і колишній керівник колись одного з найбезпечніших месенджерів WhatsApp Брайан Ектон заявляв пару місяців тому, що разом з продажем WhatsApp, він продав приватність своїх користувачів. Одного разу, Ектон навіть закликав всіх видалити Facebook.

На тлі різних скандалів з витоками персональних даних користувачів Facebook, WhatsApp і Instagram тепер також можуть викликати побоювання у значної частини молодої аудиторії. Особливо, коли навіть по інтерфейсу цих додатків помітно, що вони стають все більше сполученими з Facebook.

Таким чином, Telegram і тут залишається на коні.

Що буде далі з Telegram?

Відносно молодий месенджер від засновників колись популярної в Україні соцмережі Вконтакте братів Павла і Миколи Дурових, завоював довіру користувачів через свою чітку позицію щодо захисту їх особистої інформації.

Попри те, що російське відомство Роскомнадзор вже більше року намагається заблокувати Telegram та впроваджує різні технічні інструменти для цього, сервіс не піддається вимогам влади і не передає ключі шифрування повідомлень державним структурам.

EPA
Фото: EPA

Нападки російських політиків, зокрема, стали причиною акцій протесту в Москві, - росіяни створили спеціальний флешмоб "Паперовий літачок", який символізував емблему Telegram і підтримував вільний інтернет.

Думки про те, що Telegram - це проект ФСБ, звичайно, мають певне місце в суперечках в мережі, але, в такому випадку, занадто правдоподібними виглядають мільйони доларів, які Роскомнадзор витрачає на боротьбу з непокірними Дуров. Та й сама інтернет-спільнота вже якось об'єдналося в стьобі над відчайдушними спробами застарілої державної системи заблокувати Telegram.

Крім цього, найближчими місяцями, брати Дурови готують випустити власну криптовалюту Gram, яка повинна стати повноцінною платіжною системою, пов'язаною з месенджером Telegram.

Якщо розробникам вдасться реалізувати задумане і зберегти колишній рівень безпеки системи, Telegram може стати європейською альтернативою китайському WeChat, - мессенджера, який об'єднав в собі засоби комунікації, фінансових операцій та елементи соціальної мережі.

WeChat належить китайському техногіганту Tencent і є одним з небагатьох доступних месенджерів в КНР. Через китайський FireWall - блокування практично всіх американських соцмереж, відеохостингів, платіжних систем і т.і. - кількість щомісячних активних користувачів WeChat зросла майже до 1,1 млрд осіб з 2011-го по 2018-й.

Згідно з даними платіжної системи PayPal, у Китайський Новий рік 2016 користувачі WeChat провели більше транзакцій, ніж було у PayPal за весь 2015-й.

blog.passkit.com
Фото: blog.passkit.com

"У Китаї месенджер WeChat став візуальним паспортом і платіжною системою, він забезпечує зв'язок жителів Китаю з державою та багато в чому є невід'ємною частиною життя громадян", - говорить Володимир Дем'яненко.

Перефразовуючи класика, який прогнозував "одне суцільне телебачення", - цілком імовірно, що незабаром інтернет стане одним суцільним месенджером, реалізованим через додатки типу WeChat і Telegram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X