"Я продав приватність користувачів". Засновник WhatsApp розповів, чому закликав видалити Facebook

27 вересня 2018, 20:03

За кілька днів після відходу керівників Instagram, видання Forbes опублікувало інтерв'ю зі співзасновником WhatsApp Брайаном Ектон. Підприємець розповів, чому вони продали компанію і як Facebook погубив їх месенджер.

Не минуло й кількох днів після новини про те, що через розбіжності з Facebook засновники Instagram Кевін Сістром і Майк Крігер покинули свою компанію, як в мережі з'явився черговий ексклюзив - видання Forbes опублікувало інтерв'ю з колишнім керівником WhatsApp Брайаном Ектоном.

Відео дня

З тим самим Брайаном Ектоном, який продав месенджер WhatsApp за $19 млрд у 2014-му і, до недавнього часу, також був частиною Facebook, поки не посварився із соцмережею Марка Цукерберга.

Як уже писало НВ, навесні 2018-го Ектон написав у Twitter "Настав час" разом із хештегом #deletefacebook. Твіт набрав популярності в медіа, але автор так і не пояснив його значення.

Тепер же, підприємець зважився на ціле інтерв'ю для одного з найавторитетніших ділових американських журналів, де розповів про свої стосунки з Цукербергом і про долю WhatsApp.

Як відомо, в 2007-му Брайан Ектон приєднався до роботи над невеликим стартапом WhatsApp українського емігранта в США Яна Кума. За 7 років Ектон і Куму вдалося перетворити його на один з найпопулярніших месенджерів у світі, що зробило їх дуже багатими людьми.

У 2014-му засновник Facebook Марк Цукерберг запропонував розробникам $19 млрд і включив WhatsApp до складу своєї компанії.

"Він прийшов з величезною сумою грошей і зробив нам пропозицію, від якого ми не змогли відмовитися", - розповів Forbes Брайан Ектон.

Оскільки засновники WhatsApp як і раніше відстоювали захист своїх користувачів, надійність приватних повідомлень і відсутність у месенджері реклами, - Цукерберг зобов'язався не влазити в керівництво і монетизацію наступні п'ять років.

Брайан Ектон заявив, що "таргетована реклама засмучує його". У WhatsApp вони керувались девізом "немає реклами, немає ігор, немає хитрощів".

Але, відразу ж після покупки, Facebook почали працювати над технологіями, які могли б об'єднати дані користувачів WhatsApp за допомогою номерів мобільних телефонів. За словами Ектона, така система не порушувала традиційне наскрізне шифрування WhatsApp і дозволяла збирати більше інформації для продажу таргетованої реклами у Facebook.

Ектон, в свою чергу, виступив з іншою пропозицією заробітку - він хотів монетизувати WhatsApp через певну підписку, яку люди б купували після перевищення ліміту безкоштовних повідомлень.

Ідею відразу відкинули: "Мені відповіли, що це не буде масштабуватись. Хоча, насправді, вони мали на увазі, що це не принесе так багато грошей. Вони є людьми бізнесу, вони хороші бізнесмени, які представляють набір практик, принципів, етики та політики бізнесу, з якою я не завжди згоден".

Юристи Facebook почали розвивати такі методи монетизації WhatsApp, які б не порушували їх угоду.

Брайан Ектон поділився з Forbes, що ніколи близько не спілкувався з Цукербергом і пам'ятає лише про їхню останню зустріч: "Я продав приватність своїх користувачів в обмін на велику вигоду. Я зробив вибір і пішов на компроміс. І я живу з цим кожен день".

Творці WhatsApp отримали $4 млрд чистими і $12 млрд у акціях Facebook. Через те, що головним заробітком Facebook є реклама і вони так чи інакше продовжили її реалізацію за допомогою WhatsApp, Ектон все ж пішов з компанії в кінці 2017-го.

Незадовго після твіту Брайана з закликом видалити Facebook, WhatsApp покинув і другий його засновник Ян Кум.

Зараз, Брайан Ектон працює над власним оригінальним месенджером Signal, який повинен замінити відтворити WhatsApp в його первісній формі - безкоштовній платформі для повідомлень і дзвінків з наскрізним шифруванням та без реклами.

Підприємець розповів, що вже вклав у Signal $50 млн, але поки компанія може утримувати тільки п'ятьох інженерів у штаті. Ектон перебуває у пошуках належної бізнес-моделі - між корпоративними дотаціями, як у Wikipedia, або поглинанням більшими компаніями.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X