Чому вікінги залишили Гренландію? Нове дослідження може поставити крапку в одному з найскладніших питань скандинавської історії
Наукпоп21 квітня 2023, 07:03
Вікінги прибули до Гренландії у 985 році на чолі з легендарним скандинавським дослідником Еріком Рудим. Є кілька версій, чому він відплив на острів: згідно з першою, Еріка засудили за вбивство під час суперечки за землю; друга теорія стверджує, що вікінг скоїв одразу два вбивства — сусіда, який не повертав взятий в борг човен та ще одного вікінга, який до цього скарав на смерть його рабів.
Коли Ерік відкрив Гренландію, він повернувся до Ісландії та почав переконувати інших вікінгів відправитися з ним, щоб освоїти нові землі. Зрештою, з ним відпливли 30 човнів, з яких допливли лише 14 суден з 350 людьми на борту — на Гренландії вони заснували поселення Ейстрінбіґґд, населення якого менш ніж за 20 років виросло до 5000 мешканців.
Передплатіть NV Преміум та читайте без обмежень
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Протягом наступних кількох століть Ейстрінбіґґд став самодостатнім містом з фермами та церквами, які розкинулися біля узбережжя. Останній запис від вікінгів, який знайшли археологи, датований 15 сторіччям — це було весілля, яке відбулося у 1408 році, незадовго до того, як вікінги залишили острів. На те, що це сталося десь у 1450−1500-х роках вказує також радіовуглецеве датування.
Точні причини їхнього від'їзду залишаються предметом численних дискусій. Зараз це вважається одним із найскладніших питань скандинавської історії. Існують кілька теорій щодо цього.
Наприклад, існує теорія, що місцевим вікінгам було важко підтримувати торговельні, економічні та політичні зв’язки. Через це отримувати ресурси та товари, необхідні для підтримки життя та розвитку місцевих громад, було все важче.
Існують також свідчення про конфлікти з інуїтами — корінними жителями Північної Америки, які населяли острів задовго до появи там вікінгів. Зрештою конкуренція за ресурси виснажила переселенців, що також могло вплинути на їхнє рішення залишити Гренландію.
Деякі історики навіть припускали, що свою роль могла відіграти якась епідемія, наприклад, чума, яка гіпотетично дійшла до Гренландії та спустошила поселення вікінгів, що зробило подальше життя у ньому нереальним.
Проте нове дослідження, опубліковане в журналі Proceeding of the National Academy of Sciences, пояснює, що, скоріше за все, вікінги залишили острів через кліматичні зміни; проте, ймовірно, це був хоч і головний, проте не єдиний фактор.
Через кілька століть після появи перших вікінгів у Гренландії Північна півкуля пережила помітний період похолодання: наступила епоха, відома як Малий льодовиковий період, що тривала протягом 1400−1850 років.
Через зниження середньої температури, Гренландський крижаний щит почав розширюватися, а ландшафт прибережних областей почав змінюватися. Що більше ставало льоду, тим більше «просідала» земна кора, пояснюють вчені. Через це узбережжя стало все частіше страждати від повеней.
Використовуючи дані попередніх археологічних і геологічних досліджень, дослідники побудували комп’ютерну модель, щоб показати, наскільки змінився рівень моря від початку до кінця проживання вікінгів у Гренландії. Виввилося, що за той час, коли люди жили у Ейстрінбіґґді, вода піднялася на цілих 3,3 метри. Це, а також зміна погодних умов унеможливлювала вже усталений стиль життя вікінгів, які жили саме у прибережних зонах.
Виникало все більше проблем із землеробством та розведенням худоби, що на той час було основою життя у поселенні. Одне з попередніх досліджень показало, що вікінги в Гренландії поступово змінили свій раціон — вони почали їсти більше морської їжі замість наземної. Вчені пов’язують це з тим, що через часті повені вікінги втрачали свої сільськогосподарські угіддя. З часом рівень води неухильно зростав, через що переселенці втрачали все більше «живої» території та зрештою були змушені покинути острів.
Вчені впевнені, що насправді важко сказати, чи дійсно на рішення вікінгів залишити Гренландію вплинули виключно кліматичні зміни. Проте, за їхніми словами, роки повсюдних повеней було б неможливо ігнорувати, адже вони поступово погіршували рівень життя у поселення, що призвело до того, що острів ставав все менш привабливим для розвитку та розбудови.