Все як на Землі? На екзопланеті вперше виявили молекулу, яка «очищає» нашу атмосферу

17 травня 2021, 12:00

За допомогою телескопа Subaru для пошуку слідів хімічних речовин, астрономи знайшли слід молекули гідроксилу (HO), яка поширена на Землі, в атмосфері екзопланети WASP-33b.

WASP-33b незвичайна екзопланета, яка знаходиться в 400 світлових роках від нашої планети, вона також відома як "ультрагарячий Юпітер" - газовий гігант, який обертається навколо своєї зірки ближче, ніж Меркурій, до нашого Сонця.

Відео дня

Через таку відстань атмосфера WASP-33b досягає температури понад 2500 градусів за Цельсієм, чого достатньо, щоб плавити більшість металів.

На думку фахівців, ця екзопланета є відмінним кандидатом для вивчення позаземної атмосфери через високу температуру. При таких теплових показниках, хімічні речовини в атмосфері випускають випромінювання з виразними спектральними відбитками.

Коли WASP-33b обертається навколо своєї зірки, випромінювання, що випускається хімічними речовинами, періодично зміщується, що дозволяє астрономам розрізняти їх на тлі яскравого світла.

Використовуючи цю техніку, міжнародне співробітництво астрономів на чолі з дослідником з Центру астробіології Королівського університету в Белфасті виявили гідроксил - молекулу з одного атома кисню і одного атома водню (скорочено ОН).

Гідроксил, ймовірно, грає важливу роль в хімічному складі атмосфери WASP-33b, оскільки він взаємодіє з водяною парою і оксидом вуглецю.

«Це перше пряме свідчення наявності OH в атмосфері планети за межами Сонячної системи», - сказав провідний дослідник, доктор Стеванус Нугрохо.

На Землі гідроксил утворюється в атмосфері при взаємодії водяної пари з киснем. На WASP-33b гідроксил, ймовірно, утворюється, коли сильне тепло зірки розриває водяна пара.

Раніше НВ писав, що астрономи виявили гігантську вогняну екзопланету. Нещодавно відкрита планета, TOI-1431b, розташована приблизно в 490 світлових роках від Землі. Вона в три рази масивніша за Юпітер - найбільшої планети нашої Сонячної системи.

За даними астрономів з Центру астрофізики при Університеті Південного Квінсленда, планета знаходиться так близько до своєї яскравої зірки, що має час обертання по орбіті два з половиною дні. Це означає, що її температура є однією з найвищих, з коли-небудь виявлених.

«Це дуже пекельний світ - денна температура близько 2700 градусів за Цельсієм і нічна температура наближається до 2300 градусів - жодне життя не зможе вижити в її атмосфері», - сказав астрофізик Бретт Аддисон.

Показати ще новини
Радіо НВ
X