Щоб боялися, щоб не насміхались. Коротка історія становлення цензури в Рунеті

17 квітня 2018, 20:02

У Росії остаточно заборонили Telegram і загрожують заборонити VPN. За добу, що пройшла з моменту початку блокування, в країні були заблоковані мільйони IP-адрес, які, до речі, не мають відношення до месенджеру, проте потрібні для роботи безлічі сервісів. З цього приводу НВ коротко розповідає, як в Росії будувалася інтернет-цензура і що зараз відбувається з Telegram.

Російські законотворці роками готували нормативний фундамент, щоб вступити в схватку з сервісами для спілкування в інтернеті і отримати контроль над всією перепискою в мережі. Протягом останньої доби світ спостерігає за тим, як всі старання пішли прахом - Telegram в РФ працює наче й не було блокування, а ось багато необхідних для життєдіяльності країни сервіси страждають.

Відео дня

Очевидно, що не останнім. І справа навіть не в каналах з котиками або ботах з наркотиками. А в тому, що українські законодавці послідовно переймають гірші практики своїх російських колег під схожими пристойними приводами (даєш боротьбу з тероризмом та іноземними загарбниками).

НВ згадує довгу і послідовну політику РФ в області інтернет-заборон і порівнює з українською практикою.

визнання сили

1990-2010

Інтерес до інтернету у російської влади з'явився давно. Як розповідає Андрій Солдатов в книзі «Нове дворянство: нариси історії ФСБ», органи послідовно вивчали інтернет як інструмент впливу і не економили коштів на нього.

Як пише автор, у тій чи іншій формі російська влада вивчала способи боротьби з ресурсами з Чечні, в тому числі в цьому брали участь і анонімні хакери-патріоти, до яких пізніше приєдналися держава.

Кіберрозвідкою і кібербезпекою в РФ займалося Федеральне агентство урядового зв'язку та інформації, яке виросло з 8-го і 16-го управлінь КДБ. Інтерес до інтернету воно стало проявляти з середини 1990-х.

У 2003 агентство увійшло до складу ФСБ, правда підпорядковувалося більше адміністрації президента, ніж спецслужбам, йдеться в книзі.

У травні 2009 року в РФ з'явилася «Кремлівська школа блогерів», де вчили пропаганді в інтернеті. Як пише Солдатов, ключова роль у проекті дісталася політтехнологу Олексію Чадаєву. Потім школу змінила організація «Молодіжний призив до МСУ», яка, по суті, займалася тим же.

Практика хакерських атак на неугодні ресурси почалася в 2005 році силами хакерів-патріотів. Відомства не горіли бажанням брати в свої руки такі інструменти. Якщо спочатку це були локальні історії, спрямовані в основному проти сил в Чечні і Дагестані, то в 2008 році хакерські атаки були спрямовані на Литву і Грузію (яка в той момент вже перебувала у збройному конфлікті з бунтівної Південною Осетією).

Підготовка ґрунту

З 2009 і по нинішній момент

Приблизно з 2008 року російська влада почала підготовку до регулювання інтернету.

Травень 2008

Федеральна служба по нагляду у сфері масових комунікацій, зв'язку та охорони культурної спадщини була розділена на Федеральну службу з нагляду у сфері зв'язку та масових комунікацій і Федеральну службу з нагляду за дотриманням законодавства в галузі охорони культурної спадщини.

Березень 2009

Затверджено положення про Роскомнадзор. Це орган виконавчої зв'язку, якому було дозволено контролювати і наглядати за всіма способами поширення інформації, в цифровому середовищі у тому числі.

Травень 2014

Прийнято «закон про блогерів». Він зобов'язав авторів ресурсів з аудиторією більше 3000 відвідувачів на добу реєструватися в Роскомнадзорі. Також він же зобов'язав зберігати дані російських користувачів виключно на території РФ.

У 2017 закон фактично скасували.

Липень 2014

Медведєв підписав постанову, що зобов'язала соцмережі і інші сервіси для спілкування встановлювати обладнання, яке дозволить ФСБ в автоматичному режимі отримувати дані про поведінку користувачів на цих ресурсах.

У грудні 2015 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення про те, що закон не має механізму захисту громадян РФ від свавілля силовиків, якщо такий буде мати місце.

Грудень 2014

Дума прийняла поправки до закону «Про персональні дані», які зобов'язали іноземні компанії зберігати персональні дані росіян на серверах на території РФ. Поправки вступили в дію 1 вересня 2015.

По ньому в 2016 був закритий доступ Linkedin, адже компанія не стала дотримуватися вимог.

Червень 2016

Ухвалено «пакет Ярової».

Росіян вирішили карати за «недонесення» і пропаганду тероризму в соцмережах (механізм визначення того, що потрапляє під пропаганду, прописаний не був). Операторів зобов'язали зберігати дзвінки та повідомлення абонента протягом півроку і дані про них (хто кому дзвонив, писав) - три роки. Оператори заявили, що покупка і установка дорогого устаткування призведе до подорожчання зв'язку.

У тому ж пакеті «організаторів поширення інформації» зобов'язали надавати ФСБ ключі шифрування, якщо такі використовуються в месенджерах.

Липень 2017

У Росії заборонили анонімайзери і обхід заборонених сервісів через VPN. Закон вступив в дію в листопаді 2017.

Жовтень 2017

Зареєстровано законопроект про впровадження DPI-обладнання. Провайдерів хочуть зобов'язати встановлювати за свій рахунок обладнання, яке буде фільтрувати трафік і дозволить контролювати всі дії користувача в інтернеті.

У свою чергу провайдери кажуть, що закон вб'є дрібних і середніх гравців, адже обладнання коштуватиме мільйони рублів.

Законопроект ще не ухвалили. До цього часу Роскомандзор блокував сайти по IP (це призвело до конфузу, коли через Zello були заблоковані сервіси Amazon).

В Україні регулятор після введення цензури російських сервісів також не вказав механізми блокування і воно поки відбувається в такий самий спосіб.

Як і в РФ, у нашій країні був зареєстрований законопроект, що вимагає установки обладнання для стеження. Експерти оцінили вартість його реалізації в мільярд доларів (в кілька разів менше, ніж в РФ), і також стверджують, що закон може вдарити по маленьким провайдерам.

Січень 2018

У Росії вступив в дію закон про заборону анонімного використання месенджерів.

9 квітня 2018

В Думу внесли оновлений закон про соцмережі. Усі легальні на території РФ соцмережі повинні відкрити своє представництво в країні і ідентифікувати особи своїх користувачів, видаляти неприйнятний контент протягом доби, а також фейки, стежити за тим, щоб користувачі не публікували пости з пропагандою насильства, жорстокості, порнографії і т.д.

Як пише «Медуза», не дуже зрозуміло, як будуть визначатися сервіси, які потрапляють під дію закону (схоже, що всі) і як будуть працювати його механізми. Але видання припускає, що закон все-таки приймуть, і якщо змінять, то несильно.

У той же день BBC Russia виклав сюжет з Держдуми РФ про те, що чиновники самі не знають, чого вимагають від сервісів.

Маховик репресій

З 2014 і по нинішній момент

Попереджувальну і заборонну діяльність Роскомнадзор почав приблизно з 2014 року.

Травень 2014

Винесено попередження виданню Lenta.ru за публікацію інтерв'ю з Дмитром Ярошем. Була звільнена Галина Тимченко, а разом з нею пішла велика частина редакції. Вихідці з Lenta.ru заснували «Медузу», редакція базується в Ризі.

Листопад 2014

Винесено попередження виданню «Ехо Москви» за передачу про битву за аеропорт Донецька. Видання відскіпалось легким переляком.

Починаючи з 2017 року російська влада в особі Роскомнадзора почала сміливіше використовувати законодавство в боротьбі з варягами і інакодумцями.

Квітень 2017

Заблокована інтернет-рація Zello. Формально через те, що компанія не повідомила російську владу про початок роботи в країні. Але цей сервіс використовували далекобійники для координації дій під час акції протесту проти системи «Платон». Російська влада всіма силами намагалася не допустити появи інформації про протест в ЗМІ.

Травень 2017

Роскомнадзор заблокував месенджери WeChat, Line, BlackBerry Messenger, Telegram за те, що вони не внесли свої дані до реєстру організаторів поширення інформації. Заборона виявилась швидше спробою налякати. Telegram свої дані вніс, але експерти висловлюють сумнів, що те саме самостійно зробив той же WeChat. Озвучувалися версії, що чиновникам пояснили, що блокувати китайський месенджер не можна - це єдиний спосіб для бізнесу комунікувати з партнерами в Піднебесній.

Грудень 2017

Роскомнадзор оштрафував Telegram на 800 тис. рублів за відмову надати ключі шифрування, як того вимагав «пакет Ярової».

Березень 2018

Роскомнадзор ще раз зажадав від Viber і Telegram ключі шифрування, які дозволили б російським спецслужбам отримувати доступ до листування користувачів.

Операційний директор Viber Майкл Шміло заявив, що це неможливо, компанія не зберігає ключів шифрування: «не можна дати те, чого немає». За словами Шмілова, все чати і дзвінки захищені наскрізним шифруванням.

Павло Дуров відмовився надавати ключі шифрування.

6 квітня 2018

Роскомнадзор повідомив, що направив до суду позов про блокування Telegram.

12 квітня 2018

Роскомнадзор відправив у Facebook запит щодо виконання закону про зберігання персональних даних росіян на території РФ. Раніше в 2017 році представник виконавчого органу нагадував, що Facebook має перенести дані на територію РФ, в іншому випадку сервіс заблокують.

Також повинен пройти перевірку Twitter.

13 квітня 2018

Таганський суд Москви задовольнив позов Роскомнадзора і постановив заблокувати Telegram на території Росії. Днем раніше Павло Дуров закликав своїх юристів бойкотувати судове засідання, «щоб не легітимізувати відвертий фарс своєю присутністю».

У той же день Дуров пообіцяв вбудовані інструменти для обходу блокування.

15 квітня

У Криму створили державний месенджер, який, за задумом, замінив би Telegram. Його зламали за три хвилини.

16 квітня 2018

Роскомнадзор почав блокувати Telegram. Держдума пообіцяла ухвалити закон проти VPN-сервісів у разі, якщо вони будуть використовуватися для обходу блокування.

Opera повідомила про закриття програми Opera VPN (як мінімум в Криму сервіс користувався великою популярністю для обходу всіх блокувань і в Росії входив в топ додатків в AppStore). Сервіс працюватиме до 30 квітня поточного року. Вказівок з боку російського уряду для цього не було, але залишається відчуття, що в Opera хтось щось знає. VPN в настільній версії браузера блокуватися не буде.

Через годину після блокування месенджер почали залишати крупні федеральні ЗМІ з десятками та сотнями тисяч користувачів.

Telegram почав використовувати сервіси Amazon для обходу блокування. Станом на 18.20 вечора, як пише канал "IT кримінальні справи СОРМ россіюшка", Роскомнадзор забанив 655 352 IP-адрес Amazon. Telegram використовував з них тільки кілька десятків.

Автор каналу повідомляє з посиланням на кількох співрозмовників, що імовірно через це в магазинах Діксі в Москві перестали працювати каси. Представник магазину інформацію заперечує.

Станом на момент публікації було заблоковано 1 048 574 IP-адрес Google, говорить той же джерело.

17 квітня

Протягом дня стає відомо про нові мільйони заблокованих IP-адрес Amazon і Google. Станом на 17.30 стало відомо про 16 млн. З обіду почалися блокування засобів обходу блокування Telegram.

Відомо про перебої в роботі Viber, "Одноклассниках", сервісах Microsoft, VPN і проксі-сервісів і т.д. Як жартують в інтернеті, Роскомнадзор залишилося заблокувати всього 4 млрд адрес.

За запитом Роскомнадзора були видалені гілки, присвячені месенджеру, з форуму 4pda.

Протягом дня як мінімум двічі падав сайт Роскомнадзора. Організація запевняє, що причиною тому DDoS-атаки, але опозиційний сайт Каспаров.ру пише, що чиновники заблокували самі себе. Через VPN ресурс відкривається.

Роскомнадзор відправив запит видалити додаток з AppStore і Google Play. Аналогічний запит отримав сайт APKMirror, де знаходяться копії APK-файлів додатків з Google Play. Російський сайт журналу "Максим" нагадує, що Telegram - месенджер з відкритим кодом, будь-який бажаючий може його використовувати для створення свого клієнта.

Разом з тим зросла аудиторія Telegram - підписка на канали.

Поточна спроба блокування - найкраща безкоштовна реклама для майданчика на весь світ. Раніше повністю заблокувати Telegram не вдалося ані Ірану, ані Китаю. Російські ЗМІ пишуть про те, що спроба заблокувати месенджер виглядає так, ніби Роскомнадзор поставили завдання зробити це за будь-яку ціну.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X