Топ-5 способів захисту криптобізнесу від СБУ. Блог Віктора Шульги

21 лютого 2018, 16:11

Останні події в криптосуспільстві змусили понервувати його учасників і по-іншому поглянути на ринок криптовалют в Україні.

Digital money, розподілені бази даних з високим рівнем реплікованості істотно посилили інформаційну захищеність. При цьому економічно необґрунтоване, порівняно швидке збагачення завжди служило магнітом для кримінального світу. Втім, не давало спокою воно й винахідливим умам силовиків.

Відео дня

Новий вид бізнесу поставив у групу ризику нових учасників. Майнери, трейдери, співробітники і менеджмент IT-компаній, учасники криптобірж та інші власники криптовалюти стали об'єктом підвищеної уваги не тільки в Україні.

Майнерів Венесуели можна зустріти на броньованому автомобілі у супроводі охорони. А поліція цієї латиноамериканської країни знайшла спосіб вираховувати майнерів за надвеликою кількістю споживання електрики. І це при тому, що юридично майнінг не заборонений. У січні 2018 року в Англії вперше відбувся інцидент, коли четверо озброєних проникли в будинок криптовалютного трейдера і змусили його переказати значну суму в біткоінах на їхні гаманці. У цьому ж місяці невдачею закінчився напад на біткоін-біржу в Канаді.

Що робити?

Є хороші новини – це п'ять найголовніших напрямів захисту криптобізнесу, дотримання яких дозволить знизити ризики і зберегти його.

Правило № 1. Правильне ведення бізнесу. Багато хто займається біткоін-бізнесом, але офіційно не відкрили його. Відсутність будь-якої організаційно-правової форми при фактичному здійсненні підприємництва – найбільш законний спосіб для силовиків проникнути до власників бізнесу і викотити обґрунтовану претензію. Не менш важливо визначитися з вибором юрисдикції діяльності: буде це вітчизняне дітище чи з корінням у більш законодавчо лояльних країнах. З урахуванням національних особливостей правоохоронців, буде корисним раніше визначити перелік криптобірж для роботи і порядок обороту в компанії як криптовалюти, так і готівки. Варто пам'ятати і про громадянство співзасновників, партнерів та інших пов'язаних осіб – стаття Кримінального кодексу про фінансування тероризму (258-5) останнім часом стала точкою входу в прибутковий бізнес навіть у найнесподіваніших регіонах країни.

Правило № 2. Інформаційна вразливість. Однозначно, світ стає більш прозорим, намагаючись витіснити приватність з особистого життя, не кажучи вже про ведення бізнесу. Спецслужби максимумально допомагають витісняти цю приватність, шляхом отримання в судах (і не тільки) дозволу на зняття інформації з каналів мобільного і телекомунікаційного зв'язку. Особисті чи робочі бесіди можуть нести інформацію, яка представляє оперативний інтерес або ж просто буде невірно витлумачена, а потім і пред'явлена ​​в кабінеті у слідчого. Має бути перевірена і кібервразливість комп'ютерної мережі або окремих гаджетів. Дотримання інформаційної гігієни в електронній пошті або іншому листуванні дозволить відчувати себе більш вільно і не придумувати виправдання на випадок розкриття.

Правило № 3. Контрольована публічність. Заяви у ЗМІ, часта поява в нових тусовках, фотографії в Instagram, паблік в соцмережах з "професійним" контентом, доповнені яскравими фото і коментарями точно не пройдуть повз увагу правоохоронців. І, швидше за все, стануть не основним доказом, але істотно доповнюватимуть цілісність картинки про рід і масштаби діяльності, не врегульованої. Поки ще. Як би дивно не звучало, але вибір правильної PR-стратегії в сучасному криптобізнесі – це must have.

Правило № 4. Особиста безпека. Вона хвилює всіх і завжди. Її ніколи не буває багато, а наявність такої стане в нагоді не тільки в разі несподіваного затримання силовиками, але й за інших зазіхань на життя і здоров'я.

Особисту охорону з собою не кожен захоче переміщати, але й проігнорувати сигнали про погрози буде легковажно. Тому необхідно підвищувати культуру особистої безпеки, тримати високий рівень планки власної захищеності. Цього можна досягти шляхом виконання простих правил поведінки. Адже основні союзники криміналітету – це лінь і безпечність потенційних потерпілих. Отже:

  • У кожному конкретному випадку потрібно створювати індивідуальний каркас безпеки, рівно, як і визначати сам механізм захисту – атакувати, уникнути, ігнорувати чи здатися.
  • Але є й загальні норми. Для прикладу, мінімізувати кількість "сліпих зон" в 24-годинному відрізку часу:
  • - дві-три людини постійно повинні знати про ваше місцеперебування і ваш приблизний тайм-менеджмент – таке собі балансування безпеки і приватності;
  • - слід обзавестися мобільним додатком або будь-яким іншим технологічним рішенням, яке дозволить натисканням однієї клавіші подати сповіщення і визначити вашу геолокацію для тих, хто зобов'язався вас рятувати.

Правило № 5. Якщо все-таки це сталося... і до вас прийшли, обшукали, вилучили, затримали. Спокій і тільки спокій. Інстинкт самозбереження рефлекторно підказує, що краще відразу домовитися, щоб відпустили, повернули і т. д. Але якщо подивитися статистику, то в 95% випадків ваша справа не дійде до суду! Тендітна так звана "доказова база" впаде ще на стадії досудового розслідування. А виною цьому стане ряд причин. Зокрема, це низька компетентність правоохоронців у розслідуванні економічних злочинів, не кажучи вже про цифрові валюти, відсутність прямих процесуальних норм в кримінальному законодавстві щодо правового статусу криптовалюти, порядку її вилучення та багато іншого. Тому, здоровий глузд повинен підказати, що менш ресурсозатратно і без остраху можна відстоювати порушені права і інтереси виключно в правовій площині. Благо, законні способи і практика наявні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X