Як захиститися від СБУ, якщо ти майнер криптовалют. Все, що треба знати

13 лютого 2018, 20:02

Криптобізнес і "видобуток" (майнинг) криптовалют стали настільки помітними в Україні, що зацікавили різноманітні державні органи. Зокрема – правоохоронні.

Хоча в нашій країні нема законодавства, яке регулює криптовалютний ринок, силовики вже примудрилися своїми діями добряче розлякати внутрішніх і зовнішніх інвесторів. Редакція НВ спробувала розібратися, чому все це відбувається та до чого призведе. А також зібрала поради тим, хто займається майнингом, як уникнути пресингу.

Відео дня

Чому СБУ пресує криптобізнес

Успіхи українських підприємців, які займаються криптовалютами та майнінгом, викликали прискіпливу увагу держави. Служба безпеки України (СБУ) навідалася до криптобізнесменів, провела низку обшуків, відзвітувала про "припинення фінансування тероризму". Подібний розвиток подій – особливо на тлі стабільного здорожчання декількох криптовалют – був цілком очікуваним.

Засновник біткоін агентства Kuna та біржі криптоактивів kuna.io Михайло Чобанян вважає, що українська правоохоронна система "заточена на те, щоби віджимати все, що тільки можна". Економічна криза в країні призвела до того, що доходи бізнесу зменшилися, як і число самих підприємців. А "апетити" правоохоронців залишилися такі самі, як були. За останні пів року почастішали згадки про розвиток криптовалютної галузі, її представники стали багатші і, відповідно, помітніші для СБУ.

Кілька років тому український уряд приблизно таким самим чином, як зараз, поводив себе з IT-індустрією – гучні скандали, обшуки, вилучення обладнання. Однак айтішникам вдалося пережити цей період і тепер цією галуззю керівництво країни пишається.

"Проти крипти грає той самий протизаконний шлейф, який раніше тягнувся за IT-індустрією", висловив припущення керуючий партнер юрфірми Juscutum Артем Афян. На його думку, є ще один фактор. Вартість криптовалют зростала – попри падіння останніх місяців – і це спричинило додаткову зацікавленість недобросовісних представників правоохоронних органів.

Вартість криптовалют – зокрема, Bitcoin – за останній час виросла настільки, що українські правоохоронці не змогли це ігнорувати (Фото: flickr / Marco Verch)

Чи треба регулювати криптовалюти

Що конче необхідно, так це проводити просвітницьку роботу та визначити терміни. Майнінг криптовалют – це математичні операції, переказ біткоінів з одного гаманця на інший – це відправка повідомлення з електронним цифровим підписом. "Хіба можна це регулювати?" – задав риторичне питання Олесь Слободенюк, CEO компанії Hotmine (виготовляє обладнання, яке можна використовувати для майнингу та обігріву помешкань).

Водночас технологія блокчейн, без якої неможливий ринок криптовалют, стала основою для багатьох фінансових рішень. Для визнання криптовалют засобами обміну і вартості, а смарт-контрактів - інструментами фіксування зобов'язань, регулювання обов'язкове. Ці всі речі не можуть розвиватися поза правовим полем, переконаний керуючий партнер LegalBlockBit Сергій Калінін.

Отже, попереду нелегка праця. Потрібно пояснити, що таке крипторинок і як він функціонує усім державним органам, які можуть завадити його розвитку. Це – Нацбанк, Мінфін, Державна фіскальна служба, Держкомфінпослуг тощо.

Для нормального впровадження криптовалют в український бізнес достатньо навіть просто визначити, як їх оподатковувати та ставити на баланс, переконаний Артем Афян (Juscutum).

Як держава Україна ставиться до криптовалют

Фінансові регулятори України зайняли вичікувальну позицію у справі криптовалют і не квапляться брати відповідальність на себе. "Найсвіжішу" за часом заяву Нацбанк (НБУ), Нацкомісія з цінних паперів і фондовому ринку (НКЦПФР), Нацкомісія з регулювання ринків фінпослуг (НКРРФП) оприлюднили 30 листопада 2017 року. У ній вони визнали складну правову природу криптовалют. Яка не дозволяє визнати їх "ані грошовими коштами, ані валютою і платіжним засобом іншої країни, ані валютною цінністю, ані електронними грошима, ані цінними паперами, ані грошовим сурогатом".

Згадані три фінустанови, звісно ж, виступають за регулювання криптовалютного ринку. Однак вони, принаймні на словах, переживають, що "законодавче врегулювання в жодному разі не повинно стати на заваді використанню та розвитку сучасних IT-технологій у фінансовому секторі". А також не має спричинити відтік спеціалістів і капіталів або переведення бізнесу за межі України. Тобто, українські регулятори вже усвідомили, що на криптовалютному ринку крутяться великі гроші. І втратити їх було би гріх.

У Верховній Раді з’явилися кілька законопроектів, які мають деяке відношення до ринку криптовалют. Низка опитаних НВ експертів розкритикувала їх і заявила, що Україні потрібен цілком нове законодавство у даній галузі.

Мало просто придбати "ферму" для видобутку криптовалют – треба ще справно оплачувати електроенергію та порадитися з юристом (Фото: flickr / Nathan11466)

Що треба зробити, щоби крипторинок в Україні розвивався

Активність правоохоронних органів на криптовалютному ринку дуже жваво обговорюється серед представників галузі. На спеціалізованих форумах найчастіше лунає питання, до якої країни перевозити обладнання та людей. За словами керівного партнера Blockchain Lab Станіслава Под’ячева, дії силовиків відлякують не тільки потенційних інвесторів із інших країн, але й внутрішніх.

Втрачати нам є що. В Україні дуже сильна блокчейн-спільнота, а також "приголомшливий технічний і інтелектуальний потенціал", вважає Сергій Калінін (LegalBlockBit). Однак багато інших країн від слів давно перейшли до діла. Нас випередили Росія, Білорусь, Казахстан, не кажучи вже про Японію, США, Китай, Сінгапур, Швейцарію, Мальту, Естонію, Південну Корею.

"Часу дуже обмаль. Ми знаємо про сміливі кроки Білорусі, яка створила Парк Високих Технологій і прийняла ліберальний декрет щодо використання криптовалют і майнингу. На черзі Естонія та Латвія. Україна має конкурувати за інвестиції та таланти. Тому нам потрібен не парк, а Країна Високих Технологій", - переконаний Станіслав Под’ячев.

Як себе поводити майнерам, поки держава не визначилась

Представники криптобізнесу повинні об’єднатися, наприклад, в асоціацію, щоби відстоювати свої інтереси. А до тих пір, поки вони не перетворяться у помітну та впливову силу, потрібно поводити себе тихо та максимально чесно вести свою діяльність. Зареєструватися як фізична особа – підприємець (ФОП), сплачувати податки, порадив Михайло Чобанян (Kuna). Вказати у видах своєї діяльності формулювання "продаж обчислювальної потужності за кордон". І тоді можна буде цілком легально співпрацювати зі Швейцарією, Японією, Південною Кореєю, Євросоюзом.

Найкращий спосіб майнерам захиститися від СБУ та інших силовиків – не займатись централізованим бізнесом, переконаний Олесь Слободенюк з Hotmine. Тобто, всі проекти, майданчики, сервіси, продукти зробити розподіленими. Це може бути кооператив майнерів, у якому обладнанням володіє не одна фізична чи юридична особа, а 200 ФОП.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X