Пристебніть ремені – 5G на підході. Блог Олени Мініч

29 грудня 2017, 15:22
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Україна, як завжди, ще тільки збирається провести аукціони на 4G, а весь світ уже крокує в наступне покоління мобільного зв'язку  5G

5G і навіщо вони потрібні?

Почнемо з життєвої історії. Моїй мамі 83 роки. Свій перший айфон у неї з'явився, напевно, як у багатьох батьків, коли у мене з'явився другий: 4й айфон змінився на п'ятий, і відповідно, попередній передався "у спадок". Зараз у неї вже 6s. Відтоді вона завзятий користувач смартфона, і методом "тику" освоїла iMessage, Skype і email. А нещодавно вона попросила зробити їй фейсбук-сторінку, щоб було що почитати і подивитися.

Відео дня

Поплававши недавно в Європі у неї виникло логічне питання – а чому вдома у неї повільно завантажується відео? А коли вона була там, за кордоном і користувалася сім-картою тамтешнього оператора – все працювало швидко, навіть у машині?

І тут мені довелося розповісти про прикрощі та біди України. І що там вона користувалася мережею 4G, а в Києві є тільки 3G, і то не скрізь... І розмова пішла далі, я сказала, що через два роки Європа вже переходить на 5G стандарт і її любий фейсбук, відео і FaceTime працюватимуть ще швидше і якісніше. На питання наскільки – відповідь у 100 разів швидше, ніж 3G – викликав подив.

Так-так, десь близько того. Ось буквально тиждень тому в Англії Vodafone і Ericsson продемонстрували в реальних умовах швидкість передачі даних на мобільному телефоні понад 500 мегабіт на секунду. Якщо врахувати, що для нашого 3G в Україні і 5 мегабіт на секунду – це за щастя, то дійсно – 5G забезпечить швидкість у 100 разів вищу.

На що мама відповіла, але навіщо мені в 100 разів швидше, мені і в 10 разів швидше буде добре! Так, звісно, тільки відео-контент стає дедалі важчим і важчим. І ми вже хочемо дивитися його тільки в HD якості, не лише на комп'ютері, але і на смартфоні.

І технології не стоять на місці – 3D-зображення, доповнена та віртуальна реальність (AR і VR) рано чи пізно дійдуть і до смартфонів. Без 5G тут ніяк не впоратися.

"Ух ти! – сказала мама, – поки не знаю, що це все таке, ваша доповнена і будь-яка інша реальність, але будемо чекати 5G!"

І 5G буде не тільки для смартфонів і користувачів-людей, а й для роботів. І саме для керування роботами в реальному режимі часу необхідні ці надшвидкості і мінімальні затримки при передачі даних.

От уяви собі, робот косить траву вздовж дороги в Німеччині, а дистанційний оператор управляє ним з України. Перед оператором екран, куди з безлічі камер робота передається потокове відео в реальному режимі часу з оглядом в 360 градусів і джойстик. І ви, як у комп'ютерній грі, направляєте робота в потрібному напрямку. І тут для точності управління будь-які затримки передачі даних критичні, і навіть аварійні. Якщо раптом швидкість реакції на ваші команди буде йти з істотною затримкою і робот замість узбіччя поїде на проїжджу частину...

А ще 5G потрібен для підключення всіх наших "смарт девайсів" до мережі. І тих сотен мільйонів датчиків, які можна встановити для збільшення ефективності роботи чого завгодно – від агро до... вашого пальта.

"Ой, а навіщо мені датчики на пальто?" – запитала мама.

"Я поки не знаю, але точно придумають", – відповіла я.

Ось в агро, наприклад, вже зараз є метеостанції, здатні збирати з ґрунту необхідну інформацію: вологість землі, температуру, кількість мінеральних речовин, пестицидів, і багато іншого. Тільки ось вони всі зараз працюють на технологіях 2G – це звичний нам усім GSM. З одного боку, GSM-модуль для передачі зібраної інформації споживає багато енергії, а з іншого боку – мобільного покриття по фермерських полях просто немає. У стандарті 5G для інтернету речей (IoT) передбачено, що такі датчики можуть працювати до 10 років без заміни автономного устрою живлення. І на один стільник їх можна підключати мільйонами штук.

Тоді виникає окупна бізнес-модель, де мережа для IoT зможе обслуговувати масове підключення датчиків. І встановлення датчиків буде економічно ефективною.

А ось, наприклад, автопілотовані автомобілі. Tesla вже розробила автопілот для всіх своїх авто, він працює зараз без мережі, але за наявності онлайн 5G безпека таких авто зросте в рази.

На цьому моя розповідь мамі про можливості 5G закінчилася. А з вами ще хочу поділитися деякою інформацією.

Коли очікувати мережі 5G?

В Європі та в інших країнах світу чекати вже лишилося недовго. Минулого тижня, 20 грудня, 3GPP – орган, що відповідає за розробку стандартів телеком галузі – на зустрічі в Лісабоні офіційно підписав специфікацію стандартів 5G в частині радіомережі. З цього моменту виробники можуть почати виробництва першої стандартизованої версії радіоінтерфейсу мереж 5G.

Практично це означає, що перше комерційне обладнання може з'явиться вже в середині 2018 року або раніше. Всі основні виробники вже мають свої тестові версії обладнання для 5G, а провідні телеком-оператори світу будують перші пре-комерційні мережі.

Буквально на днях компанія Etisalat анонсувала поетапний запуск мереж 5G з 2018 року в Дубаї та Абу-Дабі. Мобільний дрон з камерою віртуальної реальності, який оператор тестував на мережі 5G, продемонстрував 4K-потокове відео. І швидкість у 5 гігабіт за секунду при завантаженні контенту (downlink) і 2 гігабіт за секунду – на вивантаження (uplink).

На яких частотах працюватиме 5G?

Це найактуальніше питання як для стандартизації, так і для архітектури мережі й виробництва обладнання.

На даний момент чітко визначено так званий C-Band у діапазоні 3300-4200 МГц. Це найбільш гармонізований глобально спектр (практично всі держави його мають у своєму розпорядженні). І це найнижчий за частотою з планованих діапазонів, що дозволяє забезпечити мобільність. Даний фактор відразу робить цей спектр стратегічним для розвитку 5G.

Більш високі діапазони також будуть розглядатися і на WRC (World Radio Congress) у 2019 році. Там, імовірно, будуть виділені сантиметрові діапазони 24,25-29,5 ГГц і 37,0-43,5 ГГц для використання в 5G.

Прогнози споживання послуг 5G

В 2025 році очікується 1,4 мільярда 5G-підключень... Такими темпами не зростала ще жодна мобільна технологія.

Для порівняння – мобільний GSM-зв'язок досяг 1,5 мільярда клієнтів в 2005 році – за 14 років від комерційного старту першої мережі в Фінляндії 1991 року.

Gartner провів глобальне дослідження серед IT- і бізнес-лідерів, яке показує, що 75% потенційних користувачів (компаній) готові платити більше за 5G, ніж за сервіси 4G. При цьому 53% користувачів готові платити на 20% більше за нові послуги, а 22% користувачів готові платити на 30% більше.

Такі прогнози з прибутковості і готовності клієнтів платити більше за сервіси підштовхують мобільних операторів і провайдерів послуг прискорювати свої плани з ролауту мереж 5G і намагатися відповідати очікуванням клієнтів. А клієнти вважають, що 5G буде вже широко доступним з 2020 року, хоча поки що тільки 3% мобільних операторів заявили про комерційний старт послуг 5G в 2020.

Мабуть, це ще один аномальний фактор – потреби та очікування клієнтів вперше випереджають розвиток і впровадження мобільних технологій.

А що у нас із 5G?

А у нас поки тільки один оператор, lifecell, пообіцяв розвивати 5G в Україні. Про що підписав відповідний меморандум у 2016 році з виробниками обладнання Ericsson і Huawei. Але поки практичних кроків у цьому напрямі за 2017 рік не відбулося.

Україна в розвитку мобільних технологій відстала на десяток років від європейських країн і "четверте покоління" у нас поки що тільки в планах. Тому було б логічно впроваджувати не тільки 4G, але і відразу ж "стрибати" в 5G-технології для прискорення технологічного та економічного прогресу в країні.

Результати впроваджень кожної нової технології, прискорює доступ в інтернет, а у випадку 5G дає можливість управляти процесами і машинами в реальному режимі часу, що дає прорив в економічному розвитку і відбивається в зростанні ВВП. Кожні додаткові 10% користувачів широкосмугового інтернету дають приріст 1,2% до ВВП. А збільшення швидкості доступу – знову ж дає приріст до ВВП.

А це саме те, чого нам так не вистачає!

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X