Коли в Україну прийде 5G? Блог Ярослава Ніцака

22 лютого 2018, 12:28
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Про 5G сьогодні ведеться дуже багато розмов. Хтось вважає цю технологію чимось на кшталт наукової фантастики, а хтось вірить у її швидке комерційне впровадження. А поки точаться ці дебати, у світі телекомунікацій відбуваються важливі події, які крок за кроком виводять цей стандарт за рамки лабораторій та пілотних проектів.

Так, у грудні 2017 року на засіданні консорціуму 3GPP були затверджені перші специфікації 5G, які описують можливість розгортання нової технології на базі існуючих LTE мереж. А зовсім нещодавно компанія Ericsson анонсувала запуск програмного забезпечення, яке дозволить найбільш прогресивним операторам почати надавати абонентам послуги стандарту 5G вже наприкінці цього року.

Відео дня

Чим же стане запуск перших комерційних послуг 5G для операторів: маркетинговим ходом чи відповіддю на реальні потреби абонентів?

Обсяг даних, що передаються в мобільній мережі, зростає стрімкими темпами. За останні 5 років він збільшився приблизно у 10 разів, а до 2023 року сягне 110 екзобайт на місяць, з яких левову частку складатиме відео. При цьому абоненти стають все більш вимогливими, адже сучасні гаджети дозволяють з легкістю записувати ролики в HD і 4К, а переглядати їх користувачі хочуть онлайн без затримок або втрати якості. Додайте до цього застосунки віртуальної та доповненої реальності, які набирають все більшої популярності, а також тисячі "розумних" пристроїв, підключених до мобільної мережі, і необхідність підвищення ємності та швидкості мобільних мереж для пересічних абонентів стане очевидною.

Крім цього, мережа 5G вперше в історії телекомунікацій врахує "інтереси" підключених пристроїв в усьому їх різноманітті форм, функціоналу й особливостей взаємодії. Саме тому цей стандарт має потенціал трансформувати цілі галузі економіки, але чи потрібно це бізнесу?

Щоб відповісти на це запитання, ми в Ericsson провели глобальне опитування представників десяти ключових галузей економіки. Виявляється, що 70% респондентів впевнені, що їх компанії вже до 2021 року впровадять готові проекти на базі 5G. До того ж за останній рік значно знизилась кількість скептиків – лише 17% опитаних висловили побоювання, що нова технологія найближчим часом не знайде застосування у їх компаніях. Для порівняння, у 2016 році ця цифра становила майже 80%. Про що це говорить? Насамперед про те, що за останній рік була проведена колосальна робота з розроблення та тестування прикладних сценаріїв застосування 5G у різних галузях економіки.

Цікаво, що найближчі очікувані 5G кейси менш футуристичні, ніж ми звикли уявляти собі, говорячи про мобільні мережі п’ятого покоління. Наприклад, аграрії планують застосовувати технології віддаленого доступу та розгалужені системи розумних сенсорів на базі 5G для підвищення родючості ґрунту та ефективності збору врожаю. А більшість інших галузей очікують, що 5G дозволить масово використовувати технології доповненої та віртуальної реальності для навчання співробітників і оптимізації клієнтського досвіду споживачів. Усі ці сценарії потребують високої швидкості, ємності, надійності та мінімальних затримок у мобільній мережі, надати які має стандарт п’ятого покоління.

Що ж стосується автопілотованих автомобілів, роботизованої хірургії, віддалено керованих дронів, 3D-відеотрансляцій зі смартфонів та інших фантастичних можливостей 5G, такі застосування на думку респондентів стануть можливими як наступний крок розвитку технології, який піде за комерційним впровадженням базових кейсів.

Чи не зарано нам в Україні говорити про 5G?

Технологія мобільного широкосмугового доступу 3G з’явилась в Україні лише кілька років назад, а роботи над розгортанням 4G тільки зараз входять в активну фазу. Але давайте відзначимо надзвичайну швидкість адаптації користувачів до 3G! Скоріше за все, аналогічна ситуація станеться і з 4G, та ми з вами пройдемо фазу звикання до цієї технології в прискореному режимі. Тому потреба в мережах п'ятого покоління, яка в інших країнах визрівала роками, в Україні буде сформована досить швидко. І найбільшу користь від зв'язку нового покоління в Україні отримають ті, хто вже сьогодні серйозно замислюється над тим, де, коли і як вони будуть застосовувати його можливості.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X