Головне — поспати. Археологи виявили «ліжка» предків людини

17 серпня 2020, 08:07
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники печери Бордер-Кейв в Південній Африці виявили докази того, що перші люди використовували траву для створення зручних зон для сну і відпочинку вже 200 000 років тому.

Міжнародна команда археологів з ПАР, Франції і Бельгії знайшла в печері в провінції Квазулу-Натал в Південній Африці свого роду «підстилки» з пучків трави підродини Panicoideae.

Відео дня

Трав’яні ложа розташовувалися у задній частині печери на шарах попелу. Вчені вважають, що попіл використовували для захисту людей від повзаючих комах під час сну. Сьогодні шари підстилки є візуально ефемерними слідами трави, але їх можна ідентифікувати за допомогою визначення хімічних характеристик.

«Ми припускаємо, що укладання трав’яної підстилки на золу було навмисною стратегією не тільки для створення чистої, ізольованої основи для підстилки, але і для відлякування повзаючих комах», — розповіла професор Лін Уодлі з Університету Вітватерсранда в Йоганнесбурзі, головна авторка нового дослідження.

«Іноді попелястий фундамент підстилки був залишком старої підстилки з трави, яку спалювали, щоб очистити печеру і знищити шкідників. В інших випадках деревну золу від вогнищ також використовували в якості поверхні для нового шару підстилки », — додала вчена.

Вченим було відомо. що деякі культури використовували золу як засіб від комах, тому що комахи не можуть легко переміщатися через дрібний порошок. Попіл блокує дихання і ротовий апарат комах і зрештою зневоднює їх. Така тактика досі використовується для відлякування комах в сільських районах Східної Африки.

«Ми знаємо, що люди працювали і спали на траві, тому що уламки від виробництва кам’яних знарядь змішалися з залишками трави. Крім того, в підстилці було виявлено безліч крихітних округлих крупинок червоної і помаранчевої охри з людської шкіри або кольорових предметів», — говорить Уодлі.

Люди з печери Болдер-Кейв регулярно запалювали багаття, що видно по складеним огнищам, які охоплюють період від 200 000 до 38 000 років тому. Ймовірно, вже тоді люди використовували вогонь, попіл і лікарські рослини для підтримки чистоти в своїх оселях, що мало принести величезну користь цим першим громадам.

До цього відкриття вік найстарішого з відомих «ліжок» становив 77 000 років. Його теж знайшла команда Уодлі, але в іншій печері в Квазулу-Наталь — Сібуду.

У 2018 році НВ писав, що в Південній Африці дослідники зіткнулися з тим, що, за їх твердженням, є найбільш раннім відомим людським малюнком. Він був зроблений охрою на скелі з кременю в печері Бломбос, в 300 кілометрах на захід від Кейптауна.

Візерунок складається з шести вертикально орієнтованих ліній, що перетинаються під кутом трьома злегка вигнутими лініями. На думку вчених, зображення нагадує знак хештега.

За оцінками дослідників з Норвегії і ПАР, малюнку 73 000 років, тобто він старше відомих абстрактних і образних малюнків людей з Африки, Європи і Південно-Східної Азії, принаймні, на 30 000 років.

Зокрема, він старше печерних картин в Ель-Кастільо в Іспанії і Шові у Франції, які до нинішнього часу вважалися найдавнішими формами печерного мистецтва.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X