Давня фабрика. Вчені дізналися, з чого робили мило в Ізраїлі 1200 років тому

18 серпня 2020, 11:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Група археологів Управління старовини Ізраїлю, яка працює в пустелі Негев, виявила першу в Ізраїлі фабрику з виробництва мила, побудовану 1200 років тому.

Цікаво, що мило було виготовлено з оливкової олії, а не з тваринних жирів, що говорить про вплив ісламу в регіоні, розповіли дослідники.

«Це місто має глибокі ісламське коріння, і ми пишаємося цим корінням», — сказав Фахіз Абу Сахіб, мер міста Рахат, біля якого виявили руїни фабрики.

Відео дня

Виробництво мила з оливковою олією згадується в письмових джерелах з 10 століття н.е., і воно було важливою галуззю регіональної економіки з часів середньовіччя і аж до початку 20 століття. В процесі виготовлення мила в якості основного матеріалу використовувалося оливкова олія, яку змішували з золою, отриманої при спалюванні рослин.

Суміш варили близько семи днів, після чого рідкий матеріал переносили в неглибокий басейн, де мило твердне ще близько десяти днів, поки його не можна було розрізати на бруски. Їх складали в стоси для додаткової сушки, і кінцевий продукт був готовий ще через два місяці.

На об'єкті розкопок в Рахаті були знайдені приміщення і залишки інструментів, пов’язаних з миловарінням, а дослідники Управління старовини зібрали зразки, які допоможуть визначити матеріали, що використовувалися стародавніми миловарами.

«Це — перша знахідка такого стародавнього миловарного цеху, і вона унікальна тому, що дозволяє відтворити традиційний виробничий процес миловаріння. Ми знайомі з важливими центрами миловаріння набагато більш пізнього, османського періоду, виявленими в Єрусалимі, Шхемі, Яффо і Газі», — розповіла керівник розкопок, доктор Єлєна Коген-Зехаві.

За її словами, мило було цінним експортним товаром і потрапило в Єгипет та інші арабські країни.

«Суворі умови пустелі, в тому числі вітри і пилові бурі, зробили дотримання особистої гігієни необхідністю не тільки під час сьогоднішнього коронавируса, але і 1200 років назад», — додала Єлєна Коген-Зехаві.

Цікаво, що промислове виробництво мила в Європі почалося тільки в середні віки. При цьому християни могли використовувати для виробництва свиняче сало, яке було під забороною в ісламському світі.

Раніше НВ писав, що дослідники печери Бордер-Кейв в Південній Африці виявили докази того, що перші люди використовували траву для створення зручних зон для сну і відпочинку вже 200 000 років тому.

Трав’яні ложа розташовувалися у задній частині печери на шарах попелу. Вчені вважають, що попіл використовували для захисту людей від повзаючих комах під час сну. Сьогодні шари підстилки є візуально ефемерними слідами трави, але їх можна ідентифікувати за допомогою визначення хімічних характеристик.

«Ми припускаємо, що укладання трав’яної підстилки на золу було навмисною стратегією не тільки для створення чистої, ізольованою основи для підстилки, але і для відлякування повзаючих комах», — розповіла професор Лін Уодлі з Університету Вітватерсранда в Йоганнесбурзі, головний автор нового дослідження.

До цього відкриття вік найстарішого з відомих «ліжок» становив 77 000 років. Його теж знайшла команда Уодлі, але в іншій печері в Квазулу-Наталь — Сібуду.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X