Критична точка? В Антарктиді стає дедалі більше зелених рослин

21 лютого, 09:03
В Антарктиді стає більше рослин (Фото:facebook.com/AntarcticCenter)

В Антарктиді стає більше рослин (Фото:facebook.com/AntarcticCenter)

Квіткові рослини в антарктичному регіоні швидко розростаються, що вказує на триваючі наслідки зміни клімату на континенті.

Отримані дані свідчать про те, що ми, можливо, досягли критичної точки у цій тендітній віддаленій екосистемі, вважає міжнародна група дослідників.

Нове дослідження було присвячене двом квітковим рослинам, які зустрічаються в Антарктиді, Deschampsia antarctica та Colobanthus quitnsis. Дослідники виміряли зростання та розповсюдження цих рослин на невеликому субантарктичному острові під назвою Сігні з 2009 по 2019 рік.

Відео дня

Обидві рослини зростали швидше з кожним роком у міру підвищення температури, що команда пов'язує з потеплінням літнього повітря та скороченням популяції морських котиків, які витоптують рослини, що може бути пов'язане зі станом моря.

У період з 1960 до 2011 року температура повітря збільшувалася на 0,02 градуси за Цельсієм щороку, але після чотирирічного різкого похолодання вона збільшувалася зі швидкістю 0,25 градуса на рік.

Швидкість зростання D. antarctica у період з 1960 по 2009 рік становила майже 21 відсоток за десятиліття. Цей показник збільшився до 28 відсотків за десятиліття з 2009 по 2018 рік. Тим часом, за ті ж періоди зростання C. quitnsis змінилося трохи менше 7 відсотків на десятиліття до 154 відсотків.

Хоча все це може бути гарною новиною для D. antarctica та C. quitnsis, це не піде на користь регіону в цілому: підвищення температури може дати інвазивним видам закріпитися в екосистемі, що може призвести до «незворотної втрати та змін біорізноманіття».

Це дослідження показує "перше свідчення прискореної реакції екосистеми на потепління клімату в Антарктиді", зазначають автори. Виявляється, Антарктида може виявитися не такою стійкою до кліматичної кризи, як ми думали.

"Ця гіпотеза сумісна зі спостереженнями в Північній півкулі, зокрема в Європі, де зміна землекористування корелює зі зміною рослинності, але, як і тут, основною рушійною силою цих реакцій було потепління", - пишуть дослідники.

З такою кількістю факторів, що діють, від зростання рослин до сезонних дощів та танення льоду, важко точно передбачити, куди рухається Антарктида, але ясно, що це дуже тонко збалансоване середовище, яке знаходиться під серйозною загрозою.

Раніше НВ писав, що на початку лютого на українській станції Академік Вернадський в Антарктиді було зареєстровано температурний рекорд - 12,7 градусів тепла.

Відзначено, що попередній рекорд було зафіксовано у 1985 році, коли температура піднялася до +11,7°. У той же час аномальні температури були відзначені і на інших антарктичних станціях на острові Кінг Джордж, розташованому на північ від Вернадського.

Вчені пов'язують таке різке потепління із явищем атмосферної річки, посиленим ефектом гірського фена.

Атмосферна річка – це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків до Антарктиди. Ефект гірського фена – це сильний теплий вітер із гір.

Показати ще новини
Радіо НВ
X