Потепління. На Південному полюсі зафіксували найхолоднішу зиму

Антарктида пережила найхолоднішу зиму (Фото:flickr.com)
У період з квітня по вересень 2021 року дослідницька станція на високому плато в Антарктиді зафіксувала середню температуру мінус 61 градус за Цельсієм.
Це найнижча температура, зареєстрована з моменту початку ведення обліку в 1957 році, і вона приблизно на 2,5 C нижче, ніж в середньому за останні 30 років.
Попередній рекорд найхолоднішої зими був мінус 60,6 C в 1976 році, написав в Twitter журналіст Стефано Ді Баттіста. Холодна зима, ймовірно, викликана сильним полярним вихором в стратосфері, другому шарі атмосфери планети від поверхні Землі.
«В основному, вітри в полярній стратосфері були сильнішими, ніж зазвичай, що пов’язано зі зміщенням струменевої течії до полюсу», — повідомила Емі Батлер, атмосферний вчений з NOAA. «Це утримує холодне повітря над більшою частиною Антарктиди».
Більш того, сильний полярний вихор також призводить до більшого виснаження озонового шару в стратосфері, що підсилює полярний вихор. У той час як в Антарктиді була зафіксована найнижча з відомих середніх зимових температур, супутники виявили, чтіо в окремих регіонах континенту температура була набагато нижче.
У серпні через низькі температури рівень морського льоду навколо Антарктиди був п’ятим за величиною за всю історію спостережень. Але лід швидко танув протягом наступних декількох тижнів, і до кінця вересня морський лід потоншав до одного з найнижчих рівнів, що спостерігалися в той час року. Вчені повідомили, що клімат в Антарктиді схильний до швидких змін і що холодна зима не знижує серйозності зміни клімату.
Холодні зимові температури в Антарктиді контрастують з тенденціями в іншому світі, де в цілому зафіксовано четверте за величиною спекотне літо. Фактично, липень 2021 року був найспекотнішим місяцем з коли-небудь зареєстрованих.
«Одна холодна зима — це цікаво, але вона не змінює довгострокової тенденції - потепління», — сказав Ерік Стейг, професор атмосферних наук Вашингтонського університету. У довгостроковій перспективі Антарктида, як і весь інший світ, нагрівається і швидко втрачає морський лід.
Раніше НВ писав, що в серпні вперше в історії опади на вершині Гренландії - приблизно в 3 км над рівнем моря — випали у вигляді дощу, а не снігу.
Тепле повітря спровокувало сильний дощ, в результаті якого на крижаний щит було вилито 7 млрд тонн води, відзначили вчені.
Тед Скамбос, старший науковий співробітник Національного центру даних зі снігу і льоду при Університеті Колорадо, сказав, що це свідчення швидкого потепління в Гренландії.
«Те, що відбувається, — це не просто тепле десятиліття або два в умовах мінливого клімату. Це безпрецедентно», — сказав Скамбос.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.