Порятунок легенди. Інженери NASA реанімували двигуни Вояджер-1 в надії продовжити місію зонда
Єдина у світі антена, здатна надсилати інструкції до Вояджера-1, узяла тривалу паузу в роботі для модернізації, і інженерам довелося постаратися, щоб продовжити видатну місію.
Комплекс далекого космічного зв’язку в Канберр (DSS-43), єдина антена, здатна підтримувати зв’язок із Вояджер-1, залишатиметься майже неактивною до лютого 2026 року. Модернізація антени необхідна для висадки астронавтів місії Artemis на Місяць, каже Сюзанна Додд, керівниця проєкту Вояджер та мережі Deep Space Network.
DSS-43 буде доступною лише впродовж коротких періодів у серпні та грудні, і команда, що керує Вояджер-1, мала переконатися, що матиме змогу відновити зв’язок з апаратом після цього вимушеного простою.
Протягом останніх двох десятиліть Вояджер-1 для своєї подорожі покладався на спеціальний комплект резервних двигунів, призначених для контролю його крену. Але ці резервні двигуни почали засмічуватися, і ніхто не впевнений, як довго вони ще будуть доступними. Можливо, лише кілька місяців. Тож інженери розробили ризикований план відродження основних двигунів, від яких команда практично відмовилася у 2004 році.
«Ці двигуни вважалися несправними. І це був справедливий висновок. Просто один із наших інженерів зрозумів, що, можливо, для цього була якась інша причина, і її можна було виправити», — сказав Тодд Барбер, керівник відділу рушійних установок місії в JPL.
Хоча ремонт двигунів вимагав чималої креативності та був дуже ризикованою процедурою, інженери Лабораторії реактивного руху NASA у Південній Каліфорнії все ж відновили їхню роботу. Тож тепер команда має запасні двигуни, що дає надію на те, що Вояджер-1 зможе протягнути до кінця року і навіть довше.