Вчені назвали головну причину загибелі цивілізації майя

6 серпня 2018, 07:00

Дослідники з Кембриджського університету з'ясували, що сувора посуха в Центральній Америці близько тисячі років тому стала однією з найважливіших причин падіння однієї з великих цивілізацій стародавнього світу.

Щорічна кількість опадів скоротилося майже вдвічі (за деякими оцінками - на 54%) в період краху цивілізації майя, пише EurekAlert!.

Для того, щоб з'ясувати це, вчені розробили метод вимірювання різних ізотопів води, захоплених гіпсом, мінералом, який утворюється під час посухи, коли рівень води знижений, в озері Чічанчанаб на півострові Юкатан. У періоди посухи більше води випаровується з озер, таких як Чічанчанаб, і оскільки легші ізотопи води випаровуються швидше, вода стає важчою.

Відео дня

"Цей метод дуже точний, він майже як вимір самої води", - сказав Нік Еванс, аспірант кафедри наук про Землю Кембриджського університету.

Результати дослідження свідчать про те, що в період з VIII по X століття рівень випадання опадів у регіоні скоротився в два рази, а в пікові періоди спостерігалося зниження кількості дощів на 70%. Це унеможливило вирощування основних сільськогосподарських культур.

Фахівці також виявили, що відносна вологість повітря в регіоні була нижче на 2-7% відсотків у порівнянні з сьогоднішньою кліматичною нормою.

"Роль зміни клімату в катастрофі класичної цивілізації майя суперечлива, почасти тому, що попередні записи обмежуються якісними реконструкціями, наприклад, ми не знали, чи були умови більш вологими або більш сухими. Наше дослідження забезпечує статистично достовірні оцінки рівнів опадів та вологості", - підкреслив Нік Еванс.

Раніше НВ повідомляло, що група археологів виявила печерні картини майя в Юкатані. Знахідка, ймовірно, зробить печеру найбільш значущою в своєму роді в Мексиці. Зображення знаходяться на ділянці довжиною 15 метрів і висотою 5 метрів.

"Це не єдина печера з картинами в Юкатані, але вона найважливіша, тому що тут багато елементів: птахів, ссавців, хрестів, геометричних фігур, людських форм, а серед них - відбитки долонь спереду і ззаду", - підкреслив автор відкриття, мексиканський археолог Серхіо Грожан Абімері.

Показати ще новини
Радіо НВ
X