Містифікація чи ні? Вчені знайшли стародавній череп із слідами унікальної операції

17 лютого 2022, 08:04

Подовжений конусоподібний череп з можливим металевим імплантом може являти собою одне з ранніх свідчень існування подібних операцій у Перу.

Однак багато експертів вважають, що череп з металевою пластиною є пізнішою підробкою.

Той факт, що череп, який був подарований музею остеології в Оклахома-Сіті, має конічну форму, не є чимось незвичайним, оскільки перуанці за давніх часів стискали дитячі голови пов'язками, щоб досягти характерної форми голови.

Відео дня

Однак металевий імплант у цьому черепі дуже незвичайний і, якщо він є справжнім, потенційно може бути унікальною знахідкою зі стародавнього світу.

Крім того, в черепі є отвір під металом, який, можливо, утворився в результаті трепанації. Трепанація — це операція, коли у черепі людини роблять отвір у спробі вилікувати травму чи захворювання, і це була звичайна практика у стародавньому світі.

Музей остеології в штаті Оклахома, який розмістив кілька фотографій цього черепа на своїй сторінці у Facebook, заявив, що його експерти нині не можуть перевірити справжність металевого імплантату. Представник музею повідомив, що радіовуглецеве датування не проводилося, і археолог ще має вивчити його зблизу.

За словами антрополога з університету Тулейна в Луїзіані Джона Верано, цей конкретний череп - сучасна підробка.

"У двох словах, я думаю, що це щось сфабриковане, щоб зробити череп більш цінним предметом колекціонування", - сказав Верано.

Верано досліджував кілька андських черепів із металевими імплантами та опублікував статтю на цю тему у 2010 році. У статті Верано описує черепи, які, ймовірно, містили металеві імпланти, але вони були або підробками, або метал не був хірургічним імплантом, а використовувався як підношення на могилі.

Інші дослідники не відкидають справжності імпланта, але побоюються робити гучні заяви.

«Судячи з характеру перелому, ця людина – яка виглядає як літній чоловік – отримала масивну тупу травму правої сторони голови. Той факт, що радіальні та концентричні лінії перелому показують ознаки загоєння, припускає, що ця людина жила з імплантом щонайменше від кількох тижнів до місяців», — сказав професор антропології Каліфорнійського університету Даніель Курін.

За словами Куріна, з минулих знахідок відомо кілька випадків, коли після трепанації у вирізаний отвір поміщали шматок кістки людини.

Крім того, у статті Американського журналу фізичної антропології 2013 року Курін повідомив про випадок, коли людина, яка жила в Перу близько 800 років тому, носила шапку, що щільно прилягала, з пришитою до неї металевою частиною.

Кент Джонсон, професор антропології SUNY Cortland також сказав, що металевий імплант може бути справжнім, але він додав, що необхідно провести тести. Проте, незалежно від того, справжній імплант чи ні, людина, якій його було встановлено, пережила жахливу травму.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

« Справедливо назвати цю людину, тою, що вижила. У неї велика травма правої сторони черепа, що зачіпає лобову, скроневу і праву тім'яну кістку», — сказав Джонсон, зазначивши, що людина, схоже, жила якийсь час після цих травм.

Раніше НВ писав, що шістьох муміфікованих дітей, які, як вважається, було принесено в жертву сотні років тому, було виявлено в гробниці недалеко від столиці Перу.

Крихітні скелети, щільно загорнуті в тканину, були знайдені в могилі важливої людини, можливо політичного діяча, виявленої на місці розкопок Кахамаркільї приблизно за 24 км на схід від Ліми.

"Діти могли бути близькими родичами і були поміщені в різні частини входу в гробницю мумії дворянина, один поверх іншого", - сказав археолог Пітер Ван Дален, який відповідає за розкопки.

« Згідно з нашою робочою гіпотезою, діти повинні були бути принесені в жертву, щоб супроводжувати мумію в підземний світ», — каже Ван Дален.

Показати ще новини
Радіо NV
X