Тренуйся на коровах. У Франції описали найдавніший випадок трепанації черепа тварини

20 квітня 2018, 07:08

Французькі вчені проаналізували череп корови, що жила 5,4-5 тисяч років тому, і виявили в ньому отвір, що залишився після операції.

Судячи з усього, на корові тренувався лікар епохи неоліту, йдеться в статті Popular Science.

Автори дослідження, палеобіолог Фернандо Рамірес Роцці і медичний антрополог Ален Фромент проаналізували череп і не знайшли на ньому слідів розколів кістки або переломів, які супроводжували б зіткнення між тваринами. Також вчені не помітили слідів запалення, яке супроводжувало б інфекційні хвороби, наприклад, бичачий туберкульоз.

Відео дня

Отвір на черепі було занадто рівним і круглим. Не було ознак травми. І маленькі вирізи біля діри виглядають як результат впливу інструменту. Фактично, вони нагадували подряпини, які спостерігаються на людських черепах, які зазнали трепанації, і саме це, як думають учені, сталося з цієї стародавньої коровою.

Відзначається, що операції з трепанації черепа існують вже 10 000 років, археологи регулярно знаходять черепа з отворами в різних містах. Вважалося, що це допомагає лікуванню від психічних захворювань і головного болю. У деяких випадках операція дійсно допомагала, бо частина черепів людей несла сліди відновлення кісткової тканини після операції.

Вчені не припускають, нібито люди неоліту думали, що корова теж страждала від психічного розладу. Немає ніяких ознак відновлення кісток, а це означає, що ця велика рогата худоба була мертвою до того, як їй почали свердлити череп. Вчені вважають, що зіткнулися зі свого роду практичними заняттями древніх хірургів.

Дослідники поки не впевнені, наскільки ця практика була поширена, тому що це найбільш ранній з відомих прикладів операції на тваринах. Фернандо Рамірес Роцці, один з двох співавторів дослідження, зазначив, що є ще один череп приблизно тієї ж епохи, який також міг би нести сліди трепанації.

Фотографія черепа кабана була опублікована в газеті 1948 року, але Роцці каже: "На жаль, цей череп ніколи не досліджувався і був знайдений поза археологічного контексту. Без дат і без археологічного контексту неможливо нічого сказати, і, на жаль, ніхто не знає, де може бути цей череп сьогодні".

Також вчені відзначають, що багато існують шматочків кістки, які показують сліди процедур трепанації, але всі вони були відзначені як людські черепи - ніхто не вважаав, що ці частинки можуть належати іншій істоті.

"Можливо, нам потрібно більш уважно спостерігати за цими шматками і дивитися, чи не є вони частиною черепа тварин", - каже Роцці.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X