Кам’яні інструменти. Вчені виявили сліди найдавнішої операції на вусі

21 лютого 2022, 22:32

Дослідники виявили перше відоме свідчення операції на вусі у 5300-річному черепі з дольмена Ель-Пендон, мегалітичної гробниці у провінції Бургос на півночі центральної частини Іспанії.

На черепі медики та палеонтологи виявили сліди мастоїдотомії – трепанації відростка внутрішнього вуха.

Радіовуглецевий аналіз визначив, що дольмен був побудований на початку 4 тисячоліття до н. е. Він складається із центральної похоронної камери з довгим вхідним проходом. Огорожа була створена з великих стоячих каменів, навколо яких був побудований насип з каменю та ґрунту.

Відео дня

На другому етапі використання в останній чверті 4-го тисячоліття до нашої ери похоронна камера перетворилася на колективне поховання та склеп. Протягом наступних кількох століть до камери було додано близько 100 тіл.

Серед цих останків археологи виявили череп, який був зламаний, і деякі його частини були відсутні, але збереглися носова кістка, виличні кістки та нижня частина верхньої щелепи. Огляд черепа показав, що він належав жінці, ймовірно, похилого віку, оскільки вона втратила всі зуби, а її щитовидний хрящ повністю окостенів.

Остеологічне дослідження та комп'ютерна томографія виявили розширення зовнішніх слухових проходів обох вух. Краї порожнин рівні, без зламів та мозолів. Ці порожнини було розширено з допомогою трепанації, найстарішої хірургічної техніки. Сім насічок на краю трепанаційної порожнини на лівому вусі є ще одним свідченням оперативного втручання.

З огляду на ранню дату цієї знахідки метал тут не фігурував. Трепанація та надрізи робилися кам'яними знаряддями.

На внутрішніх поверхнях порожнин виявляються ознаки резорбції кісток, які часто спостерігаються при мастоїдиті, інфекції соскоподібного відростка відразу за вухом і при абсцесах соскоподібного відростка. Невилікована інфекція середнього вуха може легко поширитися на пористу стільникову кістку соскоподібного відростка, і до появи антибіотиків мастоїдит від вушних інфекцій був основною причиною смерті дітей, схильних до інфекцій середнього вуха.

Однак ушкодження, отримані в цьому черепі, не мають ознак, що спостерігаються при дитячих вушних інфекціях. То була недавня хвороба.

Докази пошкодження вушної кістки від мастоїдиту або абсцесів були виявлені раніше в стародавніх черепах, але не було жодної ознаки будь-якої спроби хірургічного втручання або повторного зростання кісток після одужання. Цей череп показує явні ознаки регенерації кісток.

Гіпотеза, запропонована в цьому дослідженні, полягає в тому, що людина, якій належав череп, ймовірно, зазнала хірургічного втручання на обох вухах з невизначеним періодом між обома втручаннями. На основі відмінностей у ремоделюванні кістки між двома скроневими частинами, здається, що процедура спочатку була проведена на правому вусі.

Лікарі університетської клініки Університету Вальядоліда підтвердили, що процедура була дуже подібна до хірургічних втручань, які і сьогодні проводяться для усунення інфекцій середнього вуха.

Раніше НВ писав, що вчені знайшли стародавній череп із слідами унікальної операції. Подовжений конусоподібний череп з можливим металевим імплантом може являти собою одне з ранніх свідчень існування подібних операцій у Перу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Однак багато експертів вважають, що череп з металевою пластиною є пізнішою підробкою.

Той факт, що череп, який був подарований музею остеології в Оклахома-Сіті, має конічну форму, не є чимось незвичайним, оскільки перуанці за давніх часів стискали дитячі голови пов'язками, щоб досягти характерної форми голови.

Однак металевий імплант у цьому черепі дуже незвичайний і, якщо він є справжнім, потенційно може бути унікальною знахідкою зі стародавнього світу.

Показати ще новини
Радіо NV
X