Популярніші за Ісуса. Дорослі не перестають вірити в Діда Мороза, - дослідження

21 грудня 2018, 07:03

Професор з Ексетерського університету провів перше міжнародне наукове дослідження про Діда Мороза. Виявилося, більшість людей не хоче відмовлятися від міфу про цього вигаданого персонажа.

Напередодні новорічних свят, у всіх сферах життя актуалізується образ міфічної істоти - Діда Мороза чи Санта-Клауса. І хоч в нашому суспільстві особистості Святого Миколая та Діда Мороза кілька розмежовані - саме цей чоловік формує святкову атмосферу і асоціюється з календарною зміною року вже дуже довгий час.

Відео дня

Феномен казки, в яку досі вірять багато дорослих, розібрав професор з Ексетерського університету у Великобританії.

Психолог Кріс Бойл провів перше в історії наукове дослідження з приводу Діда Мороза. "Дослідження задумано для того, щоб зрозуміти різні переконання людей про Санту і про Різдво. Мені цікаво зрозуміти, як ви себе почували в дитинстві, коли дізналися, що Санта-Клауса не існує. Наприклад, в якому віці ви були, коли дізналися про це? Як ви сприймали Різдво після цього? Це буде безтурботним дослідженням феномена Санта-Клауса", - пише Кріс Бойл в описі до роботи.

Суть експерименту полягає в опитуванні, який пройшли вже понад 1200 людей з усього світу. Описуючи відповіді респондентів, вчений з'ясував, що:

  • 34% все ще хотіли б вірити в Діда Мороза, а половина задоволені, що вже не вірять;
  • 34% опитаних вважають, що віра в Діда Мороза поліпшила їх поведінку в дитячому віці, в той час як 47% доводять зворотне;
  • середній вік, в якому діти перестають вірити в Діда Мороза - 8 років;
  • 65% респондентів підігравали міфу про Діда Мороза, коли були дітьми і вже знали, що це неправда;
  • третина всієї вибірки була засмучена, після того як дізналася правду про Діда Мороза, а 15% відчули, що їх зрадили батьки;
  • 56% написали, що їх довіру до дорослих не було підірвано після викриття Діда Мороза;
  • 31% батьків заперечують, що Діда Мороза не існує, коли діти питають про це безпосередньо;
  • 72% батьків щасливі, коли розповідають своїм дітям про Діда Мороза і підтримують цей міф.

Що це означає?

За даними професора Бойла, викриття Діда Мороза в дитячому віці вплинуло на рівень довіри багатьох людей. Хоча, автор пише, що, в більшості випадків, діти дізнавалися правду про Діда Мороза через випадкові або ненавмисні дії батьків, і лише деякі здогадувались самостійно.

Таким чином, серед опитаних, найчастіше саме батьки видавали самі себе. Вони або залишали подарунки на видному місці, або були помічені в костюмі Діда Мороза, або підписували подарунки дітям своїм ім'ям.

"Кілька респондентів дізналися правду через свою цікавість до світу. Розумна дитина з США сказала, що у 9 років вона вивчала математику, фізику, подорожувала, - та співвідношення розміру саней до кількості дітей у світі призвело його до правди", - зазначено в дослідженні.

Ще один опитаний з Англії викрив міф про Діда Мороза, оскільки у 8 років ніхто не зміг йому пояснити, чому дітям з бідних країн не приносять їжу.

Доходило і до крайнощів: Кріс Бойл отримав анкету, автор якої у 7 років розбив ніс хлопчикові в школі, через те, що він сказав, що Діда Мороза не існує. А деякі батьки взагалі намагаються говорити правду дітям якомога раніше, оскільки їх лякає "ідея про дивного чоловіка, що приходить в їх будинок".

Остаточні результати дослідження будуть представлені у 2019-му, а пройти анкету можна за цим посиланням.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X