З мордою крокодила. У Португалії знайшли скам’янілості нового виду динозаврів

22 лютого, 08:01
Реконструкція Iberospinus natarioi показує 3D-оцифрування деяких з відновлених кісток (Фото:Victor Feijó de Carvalho)

Реконструкція Iberospinus natarioi показує 3D-оцифрування деяких з відновлених кісток (Фото:Victor Feijó de Carvalho)

Доктор Октавіо Матеус і доктор Даріо Естравіз-Лопес із португальського Музею Луріньян виявили новий рід та вид динозаврів, який був названий Iberospinus natarioi.

Iberospinus natarioi блукав нашою планетою в період ранньої крейди, приблизно 129 млн років тому, розповіли вчені.

Цей спинозаврідний динозавр мав крокодилоподібний череп, колючу спину і, можливо, був рибоїдним хижаком.

Відео дня

«Спінозавриди — одні з найзагадковіших мезозойських динозаврів-теропод через їхню унікальну адаптацію до водного середовища та їхню відносну рідкість. Вони характеризуються міцними передніми кінцівками, високими нервовими відростками та подовженими щелепами», — кажуть палеонтологи.

Скам'янілі кістки Iberospinus natarioi були витягнуті з оголень формації Папо-Секо в Кабо-Еспішель, півострів Сетубал, центрально-західна Португалія. Зразок включає щелепу, окремі зуби, ребра, спинний хребець, нервові дуги, лобковий стрижень, 15 хвостових хребців та інший матеріал. Зважаючи на ці останки, розміри динозавра досягали 9 м.

Його опис підтверджує, що Іберія є осередком біорізноманіття спинозаврів з декількома ендемічними для цього регіону видами.

«Наразі, незважаючи на відсутність щодо повного матеріалу (проблема, загальна для групи в цілому), запис спинозавридного матеріалу з Піренейського півострова є одним із найкращих у світі», — заявили дослідники.

«Iberospinus natarioi збільшує велику різноманітність спинозавридів з Іберії, незважаючи на фрагментарність його останків, і в даний час це один із найповніших зразків спинозавридів у світі», - додали автори роботи.

Раніше НВ писав, що скам'янілість динозавра з майже нерозвиненими передніми лапами, які були виявлені в Аргентині, належить виду, який отримав ім'я Guemesia ochoai .

Назва виду заснована на імені аргентинського героя війни генерала Мартіна Мігеля де Гуемеса та музейного техніка, що виявив зразок, Хав'єра Очоа.

Новий вид може бути близьким родичем безрукої групи динозаврів, відомих як динозаври-абелізавриди, які мали частково рудиментарні передні лапи. Їх передні кінцівки були коротшими, ніж у Tyrannosaurus rex, що робило руки геть непотрібними.

Ці тварини належали до групи вищих хижих теропод, зростом від 5 до 9 м. Ці істоти пожирали динозаврів значно більшого розміру. Guemesia використовували для полювання свої потужні голови та щелепи.

Показати ще новини
Радіо НВ
X