«Той, хто викликає страх». В Аргентині знайшли кістки хижого динозавра нового виду

31 березня 2021, 22:04

Вчені з Аргентини описали новий вид хижих динозаврів, який отримав ім'я Llukalkan aliocranianus.

Динозавр відносився до сімейства абелізаврід, що жили в Південній півкулі, і був свого роду «двійником» тиранозавра, поширеного в Північній півкулі.

Страхітливий вбивця, Llukalkan був «ймовірно одним з головних хижаків» всієї Патагонії, в пізньому крейдяному періоді через свій величезний розмір (до п’яти метрів в довжину), надзвичайно потужний укус, дуже гострі зуби і величезні кігті.

Відео дня

У нього був дивний короткий череп з грубими кістками, тому при житті його голова мала опуклості і виступи, як у деяких сучасних рептилій, таких як деякі ігуани. За будовою черепа він був трохи схожий і на сучасних крокодилів.

Його повна назва походить від слова з місцевої мови мапуче, яке означає «викликаючий страх» — Llukalkan, і латинського слова «інший череп» — aliocranianus.

Динозавр жив на тій же невеликій території і в той же проміжок часу, що і інший вид — Viavenator exxoni — всього за кілька мільйонів років до кінця епохи динозаврів.

Викопні рештки Llukalkan і Viavenator були знайдені всього в 700 метрах один від одного в формації Бахо-де-ла-Карпа, недалеко від того ж самого відомого місця копалин в Ла-Інвернада в Аргентині.

«Це особливо важливе відкриття, тому що воно передбачає, що різноманітність і чисельність абелізаврід були чудовими не тільки в Патагонії, але і в локалізованих областях у період занепаду епохи динозаврів», — говорить провідний автор доктор Федеріко Джанечіні, палеонтолог з Національного університету Сан- Луїса, Аргентина.

Скам’янілі останки Llukalkan включають прекрасно збережену і незруйновану черепну коробку. Цей новий вид багато в чому схожий на Viavenator, за винятком того, що він менший за розміром, отвори в черепі, через які проходять вени, значно ширше відокремлені від надпотилочного гребеня. Але найважливішою відмінною рисою нового динозавра є невелика заповнена повітрям пазуха в зоні середнього вуха, яку досі не бачили у жодного іншого абелізавріда.

Це означає, що Llukalkan, ймовірно, чув інакше, ніж інші абелізавріди, пояснює співавтор доктор Аріель Мендес з Патагонського інституту геології і палеонтології.

Раніше НВ писав, що аргентинські палеонтологи на території провінції Неукен знайшли скам’янілості динозавра, яким близько 98 млн років. Він міг бути найбільшою твариною, які коли-небудь ходили по Землі.

Рештки — в тому числі 24 хвостових хребці і деякі прилеглі до нього кістки таза — були виявлені ще у 2012 році. Тепер же група палеонтологів з Аргентини та Іспанії змогла їх дослідити.

Вважається, що це титанозавр, один з найбільших зауроподів — групи динозаврів, що характеризується своїми величезними розмірами, стовбуроподібними ногами, подовженими шиями і хвостами. Вони жили в цих землях близько 98 мільйонів років тому.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Поки що дослідники розкопали лише частину скелета. Через це вчені не можуть встановити точні розміри і вагу динозавра. З огляду на, що ці останки більшою мірою залишалися зчленованими, палеонтологи припускають, що і інші останки будуть виявлені поруч. Але, імовірно, цей титанозавр досягав в довжину понад 37 метрів і важив близько 55−57 тонн.

Показати ще новини
Радіо NV
X