Машина для вбивства. Вчені реконструювали череп древнього хижака

3 березня 2021, 22:22

Судячи з масивних зубів, гігантського черепу та потужної щелепи, немає сумнівів в тому, що антеозавр, який жив 265−260 мільйонів років тому був лютою м’ясоїдною твариною.

Хоча раніше вважалося, що це чудовисько, яке виростає до розмірів дорослого бегемота або носорога, було занадто важким і повільним, щоб бути ефективним мисливцем, нове дослідження вчених з ПАР показало, що антеозавр зміг би втекти, вистежити і ефективно вбити свою жертву.

Відео дня

Незважаючи на свою назву і зовнішній вигляд, антеозавр не є динозавром, а скоріше належить до діноцефалів — рептилій, схожих на ссавців, які передували динозаврам. Подібно динозаврам, діноцефали бродили і правили Землею в минулому, але вони виникли, процвітали і вимерли приблизно за 30 мільйонів років до того, як з’явився перший динозавр.

Скам’янілі кістки діноцефалів знаходять у багатьох місцях світу. Вони відрізняються великими розмірами і вагою. Кістки діноцефалів товсті і щільні, і антеозавр не виняток. Череп антеозавра був прикрашений великими виступами над очима і довгим гребенем на вершині морди, що, на додаток до його збільшених ікол, робило його череп схожим на череп зухвалої істоти. Однак через важку архітектуру його скелета раніше передбачалося, що це досить повільна тварина.

«Деякі вчені навіть припустили, що антеозавр був настільки важким, що міг жити тільки в воді», — говорить доктор Жюльєн Бенуа з Інституту еволюційних досліджень Університету Вітватерсранда.

Ретельно реконструювавши череп антеозавра в цифровому вигляді з використанням рентгенівських зображень і тривимірних реконструкцій, група дослідників вивчила внутрішні структури черепа і виявила, що специфічні характеристики його мозку і органів рівноваги були розвинені таким чином, що він був дуже швидким.

Команда виявила, що орган рівноваги у Anteosaurus (його внутрішнє вухо) був відносно більше, ніж у його найближчих родичів і інших сучасних хижаків. Це вказує на те, що антеозавр був здатний рухатися набагато швидше, ніж його жертви і конкуренти.

Палеонтологи також виявили, що частина мозку цієї істоти, що відповідає за координацію рухів очей і голови, була виключно великою, що було б важливою рисою для забезпечення здатності тварини до стеження.

«Створюючи найбільш повну на сьогоднішній день реконструкцію черепа антеозавра, ми виявили, що в цілому нервова система антеозавра була оптимізована і спеціалізована для швидкого полювання», — зазначає доктор Ешлі Крюгер з музею природознавства в Стокгольмі, раніше — співробітниця Університету Вітватерсранда.

«Не дивлячись на те, що антеозавр жив за 200 мільйонів років до знаменитого динозавра Tyrannosaurus rex, він безумовно не був примітивною істотою і був не чим іншим, як могутньою доісторичною машиною для вбивства», — говорить Бенуа.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Раніше НВ писав, що Ханс-Дітер Сьюз зі Смітсонівського інституту у Вашингтоні, округ Колумбія, і його колега Олександр Авєр'янов з Російської академії наук описали динозавра за скам’янілостю, знайденої на заході Узбекистану .

Вони назвали динозавра Dzharatitanis kingi в честь регіону Джаракудук, в якому він був знайдений, а також на честь померлого колеги Крістофера Кінга, який брав участь в роботі.

Вчені відзначили, що це зауропод, представник групи динозаврів, в яку входить діплодок. Точніше, динозавр належить до групи реббахізаврідів, що означає, що у нього немає певного гребеня на хребцях, який можна побачити у інших зауроподів. Реббахізавріди раніше були виявлені тільки в Північній Африці, деяких частинах Європи та Америки.

Як і інші зауроподи, Dzharatitanis мав би довгу тонку шию і відносно невелику голову з дуже довгим хвостом. Оскільки вчені досліджували тільки хребці тварини, неможливо визначити вік, в якому вона померла, і важко оцінити, наскільки великим вона могла вирости, але Сьюз вважає, що динозавр міг досягати від 15 до 20 метрів.

Показати ще новини
Радіо NV
X