Космічна одіссея. Все, що потрібно знати про місію Cassini до Сатурну

15 вересня 2017, 13:50
У п'ятницю, 15 вересня, завершилась 20-річна місія NASA Cassini. Зонд знищений в атмосфері Сатурна. Ось, що ми дізналися завдяки одній з найуспішніших місій в історії освоєння космосу

Cassini стартував з Землі 20 років тому і за роки своєї роботи в околицях Сатурна передав на Землю величезні обсяги безцінної інформації.

Сам фінал місії Cassini став гімном науці, оскільки в NASA вирішили буквально пожертвувати дорогим обладнанням, щоб врятувати супутники Сатурна, теоретично, придатні для життя, від біологічного забруднення.

Відео дня

НВ зібрало найцікавіші факти про місію Cassini.

1Половинка місії

Насправді, Cassini – це "половинка" автоматичної міжпланетної станції Cassini-Huygens, яка була запущена 15 жовтня 1997 року. Проект був спільним дітищем американського космічного агентства (NASA), Європейського космічного агентства (ESA), а також національного космічного агентства Італії (ASI).

Завданням місії було вивчення Сатурна, його кілець і супутників. 1 липня 2004 року станція вийшла на орбіту Сатурна. 25 грудня 2004 році спусковий апарат Huygens відокремився від станції і попрямував до Титану, супутнику Сатурна.

14 січня 2005 року Huygens здійснив м'яку посадку на поверхню Титана.

Cassini
Cassini Фото:

Cassini продовжив роботу на орбіті. Спочатку місія була запланована до 2008 року, однак її двічі продовжували – спочатку до 2010, а потім і до 2017 року.

Місія Cassini – це лише четверте зближення вчених з газовим гігантом. Раніше основна частина інформації про планету і її супутники була почерпнута з роботи Pioneer-11, який побував поблизу Сатурна в 1979 році і даних від пролітаючих повз Voyager-1 і Voyager-2.

Наступна місія до Сатурна планується не раніше, ніж в 2029 році.

2Плідна праця

Під час своєї місії Cassini здійснив 293 оберта навколо Сатурна. Здійснив 162 прольоти поблизу його супутників (що, до речі, дозволило відкрити ще 7 нових супутників).

На Землю було передано 453 тис фотографій і в цілому 635 ГБ наукових даних.

На їх основі за ці роки було зроблено 3948 наукових публікацій.

Серед найгучніших відкриттів, зроблених вченими на основі матеріалів, надісланих Cassini, - шестикутна пляма на Північному полюсі Сатурна, океан на Енцеладі, 3 моря і кілька сотень озер (і свідоцтва потенційного існування життя!) на Титані.

Також знімки Cassini розширили уявлення про "спиці" в кільцях Сатурна (хоча вчені досі не розуміють, що це за феномен)

Крім того, команда вчених, яка працювала в місії Cassini-Huygens, скористалася шансом, щоб уточнити ефект Шапіро, який описує уповільнення поширення радіосигналу при його русі в полі гравітації важкого об'єкта. До цього експеримент ставили під час прольоту Voyager біля Юпітера. Але Cassini-Huygens вдалося збільшити точністю вимірювання майже в 50 тис. разів.

Отримані результати збіглися з прогнозами Загальної теорії відносності Ейнштейна. Це також дуже важливе досягнення для сучасної фізики.

Cassini наблюдал за изменениями пятна на Северном полюсе Сатурна
Cassini наблюдал за изменениями пятна на Северном полюсе Сатурна Фото:

3У скільки все це обійшлося?

Загальна вартість місії Cassini-Huygens склала $ 3,9 млрд. З них понад $3 млрд виділив NASA, $500 млн - ESA і $160 млн - ASI.

Зокрема, зонд Cassini був створений силами NASA. Зонд Huygens - силами ESA, а італійське ASI сконструювало антени телекомунікації і радарний висотомір.

У роботі місії брали участь 5 тис осіб з 27 країн.

4Пригоди по дорозі

Вага обох зондів була занадто великою (2,5 т), щоб станцію можна було запустити до Сатурну безпосередньо - потрібно було б занадто багато палива.

Тому для місії прорахували дуже складну орбіту з гравітаційними маневрами, що дозволяли набрати швидкість. Їх було двоє біля Венери, потім ще один біля Землі і, нарешті, останній - біля Юпітера. Загальна відстань, подолана Cassini-Huygens на шляху до своєї мети, склала 3,4 млрд км.

З урахуванням всіх витків на орбіті Сатурна загальний "пробіг" Cassini за 20 років перевищив 8 млрд км.

5Епічний фінал

Доля Cassini вирішувалася в травні 2017 року. Палива в апарата залишилося дуже мало, подальша робота на орбіті стала неможливою.

Керівництво місії розглядало 19 варіантів долі зонда. Зокрема, пропонувалося вивести його на орбіту навколо Сонця або на орбіту навколо якогось із супутників Сатурна.

Але в остаточному підсумку було прийнято рішення спалити Cassini в атмосфері газового гіганта. Таким чином вчені вирішили убезпечити супутники Сатурна від можливого біологічного забруднення.

22 квітня 2017 року Cassini виконав маневр близько Титана і опинився в проміжку між Сатурном і його найближчим кільцем, розташованим в 2000 км від планети.

Орбіта була розрахована таким чином, щоб Cassini зробив 22 оберта. Велика частина з них проходила на відстань від 1600 до 2000 км від хмар Сатурна.

За планом Cassini продовжував робити знімки до останнього моменту. А входячи в атмосферу на 22-му витку, апарат направив свою антену на Землю і почав передавати дані про склад сатурніанської атмосфери зі своїх спектрометрів. Незабаром після того, як зв'язок з зондом був втрачений, він згорів в щільних шарах атмосфери Сатурна.

Вчені відстежували долю зонда до останньої миті.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X