Загадкові явища. Шестикутна хмара на Сатурні поставила вчених у глухий кут

2 листопада 2016, 20:02
Гігантська пляма у формі шестикутника в атмосфері Сатурна й раніше була загадкою для дослідників. Але тепер з'ясувалося, що хмара з невідомої причини змінила свій колір

Пляма, розташована на Північному полюсі Сатурна, давно вважається найдивнішим явищем у Сонячній системі. Але тепер вчені опинилися у скрутному становищі, намагаючись пояснити, чим викликана зміна кольору цієї незрозумілої структури на поверхні Сатурна.

Відео дня

За останні чотири роки спостережень пляма змінила колір з блакитного на золотавий. Деякі дослідники припускають, що зміна кольору пов'язана з прийдешнім літнім сонцестоянням. Але аргументів на користь цієї версії мало.

Інші версії припускають дивні природні явища і, як завжди, інопланетян.

Найзагадковіше явище в Сонячній системі

Пляму було відкрито 30 років тому. Це якась структура, що має шестикутну форму і займає площу близько 32 тис. кв. км. При цьому "пляма" витягнута у висоту, занурюючись в щільну атмосферу Сатурна на 100 км.

За спостереженнями із зондів Voyager і Cassini, кожна ділянка шестикутника обертається відносно центру "плями" приблизно з тією ж швидкістю, з якою Сатурн обертається навколо своєї осі. При цьому з-під плями в східний бік дме постійний вітер зі швидкістю близько 320 км/год.

Зонд Cassini фотографировал "пятно" с интервалом в 4 года / NASA
Зонд Cassini фотографировал "пятно" с интервалом в 4 года / NASA Фото:

Однією з найбільш популярних теорій щодо "плями" стала така. Вчені NASA припустили, що це зона постійної хмарності, яку викликає постійний ураган, що крутиться на Північному полюсі планети.

За оцінками вчених цей ураган триває вже кілька десятиліть, якщо не століть.

Однак, ця теорія не припускає притомного пояснення того, як ураган міг з'явитися і чому він розташований безпосередньо на Північному полюсі Сатурна.

Лабораторні експерименти показують, що розігнавши у відрі вир з певною швидкістю і температурою, можна отримати над ним хмару досить симетричної форми. Але заковика в тому, що в атмосфері Сатурна немає ніякого "відра", іронізує американський оглядач Чарльз Чої.

Однак тепер вчені змушені битися над ще однією загадкою, пов'язаною з гігантською "плямою". Зонд Cassini фотографував її в листопаді 2012 року та вересні 2016 року. Колір плями на цих знімках істотно відрізняється.

Чотири роки тому пляма мала яскраво виражений блакитний відтінок. Тепер же вона стала золотавою.

Ученые пока не могут объяснить, что приводит в движение этот странный долгоиграющий ураган
Ученые пока не могут объяснить, что приводит в движение этот странный долгоиграющий ураган Фото:

Теоретично, причиною цього феномена може бути зміна пори року. Один рік на Сатурні триває 29 земних років. Відповідно, пори року змінюються раз у 7 земних років. Можливо, у зв'язку з настанням "літа" на Сатурні в області полюса стає більше Сонячного світла. Підсвічена "пляма" може змінити свій колір саме з цієї причини.

Деякі експерти NASA вважають, що збільшення кількості сонячного світла веде до зміни фотохімічних процесів в атмосфері Сатурна. У зв'язку з цим і утворюється свого роду "золотавий туман".

На думку ряду дослідників "пляма" – це якийсь аналог озонової діри в Антарктиці. "Всередині шестикутника спостерігається концентрація дрібних частинок "туману", – пояснює Куніо Саянагі, співробітник програми Cassini. – А за межами шестикутника все відбувається абсолютно навпаки". За його словами, вітер, який постійно дме з-під "плями" в східному напрямку, діє як бар'єр, який перешкоджає рівномірному розподілу "туману".

Ця теорія дозволяє припустити, що під час полярної зими на Сатурні, яка тривала з листопада 1995 р. до серпня 2009 року, ділянка атмосфери в районі північного полюса планети була повністю вільна від туману, який є результатом фотохімічних реакцій. Для них просто не було недостатньо сонячного світла.

"Пятно" на Северном полюсе Сатурна - одно из самых загадочных явлений в Солнечной системе / NASA
"Пятно" на Северном полюсе Сатурна - одно из самых загадочных явлений в Солнечной системе / NASA Фото:

Через це "пляма" придбала блакитний відтінок.

У серпні 2009 року Сатурн досяг рівнодення – у цей момент Сонце знаходилося точно над екватором планети – і з тих пір в атмосферу планети стало потрапляти все більше сонячного світла. Фотохімічні процеси активізувалися.

У наступні роки всередині "плями" набиралося все більше "аерозолю", внаслідок чого загадкова структура набула золотавого відтінку.

Однак, жодних підтверджень цієї умоглядної конструкції поки немає.

У NASA готові розглядати й інші теорії, наприклад, про те, що у зв'язку зі зміною пори року, відбуваються зміни в циркуляції атмосфери Сатурна.

Як завжди, не обійшлося й без версії про інопланетян. Деякі дослідники вважають, що створити таку гігантську структуру в атмосфері Сатурна могла тільки надрозвинена цивілізація.

Їх логіка така – нехай хмари самі собою випадково утворюють структуру шестикутної форми. Але чому ця структура зберігає свою геометрію незмінною так довго? В природі немає інших прикладів такої симетрії.

Великі надії покладаються на нові знімки, які зонд Cassini може зробити в найближчі місяці.

Інші загадкові явища в Сонячній системі

Шестикутна пляма на Північному полюсі Сатурна – далеко не єдина загадка в Сонячній системі.

Так, вчені досі не можуть дійти єдиного висновку щодо природи Великої червоної плями на Юпітері. Цей шторм колосальних розмірів (там помістилися б дві Землі) триває вже кілька століть. Вчені не можуть зрозуміти, яка енергія підживлює цей шторм і чому він залишається на одному і тому ж місці так довго.

Метанові річки на Титані – ще одна загадка, над вирішенням якої вчені безуспішно б'ються вже довгий час. Титан багато в чому схожий на Землю, але його атмосфера складається переважно з азоту і метану, тому на ньому з метанових хмар йдуть метанові дощі.

Як раніше повідомляло НВ, NASA розглядає проект роботизованго підводного човна, який міг би вивчити метанові річки Титану і допомогти розібратися в складних механізмах функціонування цієї загадкової атмосфери.

Ще один таємничий супутник Сатурна – Енцелад – має гейзери, які вивергають в космос водяний пар з вуглекислим газом, метаном і аміаком. Вчені припускають, що на Енцеладі є рідкий океан, про який поки що нічого не відомо.

Читайте також: Жюль Верн відпочиває. NASA планує запустити підводний човен в метанові океани Титану

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X