Жюль Верн відпочиває. NASA планує запустити підводний човен в метанові океани Титану

20 вересня 2016, 20:01
Керівництво космічного агентства NASA схвалило один із найбільш футуристичних проектів у своїй славній історії. Загадкові океани Титана, супутника Сатурна, будуть обстежені за допомогою роботизованого підводного човна

Вперше про цей проект заговорили навесні 2015 року. Тоді ідея відправки підводного човна на одну із сфер Сатурна була представлена на одному з конкурсів NASA і отримала попереднє схвалення.

Відео дня

А на початку вересня нинішнього року про неї заговорили, як про цілком реальний проект. Він був у деталях представлений на Міжнародній конференції технологічних інновацій NASA і може бути здійснений протягом найближчих двох десятиліть.

Справжня субмарина

Ідея народилася в надрах NASA після того, як дослідницький зонд Cassini, відправлений до Сатурна, здійснив обліт Титану і встановив, що деякі метанові джерела розташовані на великій глибині - як мінімум, 200 м, а можливо і глибше. Судити про це важко в силу того, що радари Cassini не могли проникнути на велику глибину.

Дослідження океанів Титану з орбіти неможливе, тому і народилася ідея підводного човна.

Подводная лодка для океанов Титана будет схожа по конструкции с земными субмаринами / NASA
Подводная лодка для океанов Титана будет схожа по конструкции с земными субмаринами / NASA Фото:

Теоретично вона могла б відправитися в плавання по Морю Кракена - найбільшій "водоймі" Титану, розміром з Каспійське море, розповідає інженер NASA Джейсон Хартвіг. Протягом декількох місяців підводний човен міг би подолати не менше 3 тис. км.

Оснащений різним дослідницьким обладнанням, човен зможе передати на Землю безцінні дані про те, як влаштовані моря і атмосфера Титану.

Човен циліндричної форми буде мати 6 м в довжину.

В якості джерела енергії на підводному човні пропонується використовувати радіоізотопний генератор, здатний перетворювати тепло від радіоактивних гранул в електрику. Ця технологія вже застосовується на зонд Cassini і марсохід Curiosity.

Сам підводний човен буде діяти за тими ж принципами, за якими функціонують аналогічні апарати на Землі. Його буде приводити в рух гребний гвинт. А занурення і підйом на поверхню будуть здійснюватися за допомогою баластних цистерн.

Передбачається, що апарат буде проводити більшу частину часу на глибині, періодично спливаючи на поверхню для передачі даних на Землю.

У зв'язку з цим на "спині" апарату буде розміщуватися потужне комунікаційне обладнання для зв'язку з Землею, яка віддалена від Титану на відстань приблизно 1,4 млн км.

Човен буде оснащуватися обладнанням для збору та аналізу проб з метанових і етанових океанів Титану. Крім того, на борту будуть різні камери, радари, сонари, метеорологічне обладнання.

Загадковий супутник

Титан - найбільший супутник Сатурна і другий за величиною супутник у Сонячній системі (після Ганімеда - супутника Юпітера) - представляє собою інтерес для вчених відразу з кількох причин.

Загадочный спутник Сатурна представляет огромный интерес для ученых

Загадочный спутник Сатурна представляет огромный интерес для ученых Фото:

Цей холодний і непривітний супутник Сатурна покритий рідкими морями, що складаються переважно з метану, а зверху над ними - хмари з ціаніду. В цілому Титан мало схожий на звичайні мляві планети Сонячної системи. Титан сам схожий на планету.

Вченим цікавий цей моторошний світ, оскільки він нагадує ранні етапи формування Землі.

Але це ще не все.

Не рахуючи Землі, Титан є єдиним об'єктом Сонячної системи, який має стабільну поверхню в рідкому стані. Його атмосфера влаштована так само, як земна, на Титані також діють гідрологічні цикли, що визначають перехід рідини із замороженого в рідкий стан і т. д.

У той же час, саме по собі існування океанів з рідкого метану являє собою серйозну загадку. На Землі метан існує лише завдяки метаболізму живих організмів. Вчені вважають, що метан на Титані повинен був бути знищений в результаті мільйонів років дії сонячного світла. І тим не менш, щось підтримує його в стабільному стані.

У зв'язку з цим у наукових колах існує гіпотеза про те, що на Титані є життя. Не обов'язково розумне і розвинене, можливо, мова йде про мікроорганізми в атмосфері, життєдіяльність яких і підтримує існування метанових океанів.

Підводний човен зможе багато чого розповісти про те, як влаштовані моря Титану, його атмосфера, взяти зразки дна. "Дізнавшись, з чого складається морське дно, ми зможемо дуже багато чого довідатися про будову Титану і його атмосферу", - розповідає один з авторів проекту Майкл Пол.

Проект є нетривіальним завданням для інженерів і потребує значного фінансування, тому в NASA припускають, що здійснити його вдасться не раніше 2038 року. Саме в цей період Земля і Сатурн будуть знаходитися в найбільш вдалому положенні відносно один одного. Це скоротить час польоту до Титану і здешевить його.

Показати ще новини
Радіо НВ
X