Життя на супутниках Юпітера і Сатурна? Все, що потрібно знати про гучне відкриття NASA

14 квітня 2017, 07:13
На прес-конференції NASA вчені представили одне з найбільш жаданих відкриттів в історії науки — умови для життя в океанах Європи і Енцелада. НВ розібралося з тим, що, власне, відкрили і що це означає

За традицією NASA анонсувало прес-конференцію за кілька днів, тримаючи в секреті її тему, хоча даний в анонсі натяк був вельми і вельми «товстим».

Було сказано, що мова піде про океани в Сонячній системі і пошуки позаземного життя.

Відео дня

Власне, друга частина цього натяку вже викликала посмішку у багатьох, бо минулого разу коли була анонсована прес-конференція з аналогічною темою, виявилося, що мова йде просто про близькі до Сонячної системи екзопланети, дещо схожі на Землю. Тобто практично не про відкриття позаземного життя.

Однак, в поєднанні з першою частиною натяку (про океани) це все ж створювало інтригу.

Будь-який поціновувач фантастики просто не міг не читати другу частину Космічної одіссеї Артура Кларка, а отже — знайомий з концепцією про життя в підлідному океані Європи, супутника Юпітера.

В водяных выбросах с поверхности Энцелада были зафиксированы молекулы водорода / NASA

В водяных выбросах с поверхности Энцелада были зафиксированы молекулы водорода / NASA Фото:

В останні роки вчені змогли з високою ймовірністю припустити, що описаний Кларком океан на Європі й справді існує. Крім того, такі ж припущення, досить обгрунтовані, висунуті щодо ряду інших об'єктів Сонячної системи.

Отже, Кларк був правий щодо існування океанів. А чи був він правий щодо життя в них?

NASA знайшло інопланетне життя?

Ні. Ніяких свідчень існування будь-яких форм життя у NASA немає.

То через що галас?

NASA оголосило про вельми значущі відкриття. Вчені вважають, що їм вдалося знайти докази того, що виникнення життя можливе, як мінімум, на двох об'єктах Сонячної системи.

Що означає — виникнення життя?

Вчені мають на увазі біологічні і хімічні умови, які близькі до існували на Землі в епоху зародження життя. Іншими словами, сучасна наука шляхом різних спостережень і досліджень дійшла висновку, що життя на Землі виникло завдяки поєднанню певних чинників.

Тепер вчені цілком виправдано вважають, що саме наявність таких факторів може призвести до виникнення життя в інших місцях у Всесвіті.

Так может быть устроен океан Энцелада
Так может быть устроен океан Энцелада Фото:

Що це за фактори?

Сучасна наука вважає, що для виникнення життя необхідні такі інгредієнти як рідка вода, джерела енергії (сонце, геотермальні джерела) і такі хімічні компоненти як вуглець, водень, кисень, азот, фосфор і сірка.

Чому ми вважаємо, що ці чинники можуть бути на Енцеладі та Європі?

У водяних струменях на поверхні Енцелада, супутника Сатурна, були виявлені молекули водню. Це відкриття зроблене за допомогою мас-спектрометра на борту зонда Cassini.

Усередині супутника зафіксована геотермальна активність, що означає можливу наявність достатньої кількості тепла, яке теж необхідне для виникнення життя.

У свою чергу, з цього випливає, що в глибинах океану на Енцеладі може формуватися ще один ключовий компонент для виникнення життя — метан.

На думку Хантера Вейта, вченого NASA, який очолював дослідження Енцелада, є вагомі підстави припускати, що на Енцеладі існують умови, близькі до тих, в яких виникло життя в земних океанах.

Правда, вчені поки що не зафіксували на Енцеладі слідів фосфору й сірки. За словами Вейта, це наступне першочергове завдання. Правда, вирішувати його буде вже не Cassini, місія якого ось-ось закінчиться.

Що стосується Європи, супутника Юпітера, про який також йшлося на прес-конференції, то тут вченим вдалося помітити викиди води з-під крижаної шапки, якою покритий океан.

Выбросы воды зафиксированы в теплой зоне на поверхности Европы
Выбросы воды зафиксированы в теплой зоне на поверхности Европы Фото:

Причому, спостереження показують викид в тому ж самому місці, де його вже одного разу спостерігали кілька років тому.

Це важливо, оскільки це найтепліша область Європи, а значить, викид не є випадковістю, це «особливість» цього регіону юпітеріанского супутника. Значить, в крижаному покриві є проломи.

За словами Брітні Шмідт, яка очолює дослідження Європи, це вкрай важливе відкриття, оскільки інша частина супутника таємнича і непередбачувана, а тепер вчені знають, за якою областю поверхні варто спостерігати, щоб більше дізнатися про океан Європи.

Як і передбачав Артур Кларк, під крижаною шапкою Європи криється океан, що вміщує більше води, ніж всі земні моря разом узяті. І цей океан, судячи з усього, досить теплий і солоний, а також має подекуди виходи на поверхню. Іншими словами, знову таки є умови для виникнення життя, подібні до земних.

То є там життя чи ні?

Ми цього точно не знаємо. У 2020 році до Європи вирушить зонд NASA під назвою Clipper. Він буде оснащений досить складним обладнанням, яке може допомогти зрозуміти склад океану Європи, і загальні умови на цьому супутнику Юпітера.

Навіть якщо ці умови зовсім не схожі на верхні шари земних океанів, де в достатку живуть риби і ссавці, надія знайти життя все ж є.

Сучасна біологія має досить великі знання щодо того, які форми життя мешкають на дні світового океану, куди ніколи не потрапляє сонячне світло.

Що мікроби, які там мешкають, не використовують енергію сонця, їх життя повністю пов'язане з метаном, а не з киснем.

Життя дуже винахідливе, а отже, можливе в абсолютно дивовижних умовах, відзначають вчені.

Тобто, на Енцеладі та Європі можливі в кращому випадку мікроби?

Ми цього не знаємо.

Артур Кларк припускав, що в океані Європи можливе досить складне життя, здатне навіть осмислити себе.

Однак, крижана шапка «над головою» не дозволяла жителям океану розвинутися в потужні біологічні види, тим більше у види, здатні створити цивілізацію.

У зв'язку з цим Кларк використовував сюжетний хід, в якому могутні інопланетяни перетворюють Юпітер на наднову зірку навмисно, щоб вона розтопила крижаний покрив на Європі і дозволила місцевому життю вийти на поверхню.

Як би там не було, важливо, що умови, придатні для виникнення життя, можуть бути вже, як мінімум, на трьох об'єктах у Сонячній системі. З цього напрошується висновок, що Земля не така вже унікальна. А отже, такі умови можуть бути досить поширеним явищем у Всесвіті. Тобто шанси на те, що життя є десь ще зростають. Можливо, ми в кінцевому результаті не одні у Всесвіті.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X