Друге Сонце. У Китаї готують термоядерний реактор з температурою в 100 млн градусів Цельсія

14 березня 2019, 14:30

Влада Китаю вже в цьому році повинна закінчити будівництво реактора HL-2M Tokamak. Пристрій має імітувати ядерні процеси на Сонці.

Після 10 років розробок, влітку 2018-го американська аерокосмічна адміністрація NASA запустила зонд Parker Solar Probe, який повинен дослідити електромагнітні поля навколо Сонця і дізнатися, що розганяє сонячний вітер до надзвукових швидкостей.

Відео дня

Замість того, щоб відправляти космічний апарат до головної зірки у нашій планетарній системі, влада Китаю вирішила відтворити Сонце прямо на Землі.

Як повідомляє Global Times з посиланням на китайську національну ядерну корпорацію, будівництво реактора HL-2M Tokamak, також відомого як "штучне Сонце", повинні закінчити вже у 2019-му.

Xinhua
Фото: Xinhua

Головне завдання Tokamak - досягти іонної температури в більш 100 млн градусів Цельсія для імітації природних процесів ядерного синтезу на Сонці. Прийнято вважати, що температура сонячного ядра складає 15 млн Цельсія, тому реактор буде у 7 разів гарячіший за Сонце.

В той же час, інженери повинні вирішити проблему підтримки такого синтезу в обмеженому просторі на тривалий термін.

"Штучна сонячна плазма складається в основному з електронів та іонів. Існуючий в Китаї Tokamak може досягти температури електронів у своїй основній плазмі більше 100 мільйонів градусів Цельсія, а температура іона становить 50 мільйонів градусів Цельсія. Як відомо, саме іон генерує енергію в пристрої", - розповів представник китайської національної ядерної корпорації Дуань Сюру виданню Science and Technology Daily.

За словами Сюру, щоб досягти температури більше 100 млн градусів, розробникам потрібні більш високі параметри пристрою, зокрема вприскування та поглинання ще більшої кількості енергії.

Розробка реактора HL-2M Tokamak планується в рамках проекту Міжнародного експериментального термоядерного реактора (ITER), в який входять Китай, Росія, США, Індія, Південна Корея, Казахстан, Японія і Європейський Союз.

Як писало видання Lenta.ru, у 2015-му запуск ITER перенесли на 2025 рік, а витрати проекту збільшили до 19 млрд євро.

Нагадаємо, в кінці 2018-го Європейська рада ядерних досліджень (CERN) оголосила про відключення Великого адронного коллайдера на два роки. Операція "Тривале відключення 2" включає заміну нагнітача, який подає частки в прискорювач, удосконалення самих прискорювачів, детекторів зіткнень та електричного обладнання.

Оновлений коллайдер зможе розганяти великі пучки частинок з більш високою швидкістю, що дозволить фізикам ефективніше спостерігати за субатомною структурою матерії.

Після поновлення і запуску у 2021-м, ВАК отримає набагато вищу світосилу, за рахунок чого частота зіткнень збільшиться у п'ять-сім разів. У новому колайдері буде набагато легше помічати будь-яку аномальну поведінка частинок.

В CERN вже опублікували концепт нового адронного коллайдера, тунель якого складе близько 100 км і буде в чотири рази більше ніж поточний проект, а вартість прискорювача може перевалити за $25 млрд.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
CERN
Фото: CERN

Крім Європейського Союзу, будівництво власного адронного коллайдера з тунелем в 100 км планує і Китай. На нього збираються виділити $4,3 млрд, почати будівництво у 2022-му і ввести прискорювач в експлуатацію у 2030-х.

Показати ще новини
Радіо NV
X