Немає меж досконалості. Чому Великий адронний коллайдер припиняє роботу

11 грудня 2018, 07:03

Найбільший у світі апарат по зіткненню атомів не працюватиме наступні два роки. В адронному коллайдері збираються замінити частини прискорювачів для проведення нових експериментів.

Запущений у 2008-му в швейцарській Женеві Великий адронний коллайдер (ВАК) приніс фізикам масу нових відкриттів за останні 10 років. Але, тепер, найбільша у світі лабораторія, що займається експериментами з високоенергетичними часткам, тимчасово впадає в сплячку.

Відео дня

Згідно прес-релізу Європейської організації з ядерних досліджень CERN, БАК відключають на наступні два роки для технічних оновлень.

Операція "Тривале вимкнення 2" враховує заміну нагнітача, що подає частки в прискорювач, удосконалення самих прискорювачів, детекторів зіткнень і електричного обладнання.

Оновлений коллайдер зможе розганяти великі пучки частинок з вищою швидкістю, що дозволить фізикам ефективніше спостерігати за субатомною структурою матерії.

Після поновлення і запуску у 2021-му, ВАК отримає набагато вищу світосилу, за рахунок чого частота зіткнень збільшиться у п'ять-сім разів. У новому колайдері буде набагато легше помічати будь-яку аномальну поведінку частинок.

Як передає видання Gizmodo, деякі скептики вважають, що ВАК не приніс ніяких серйозних відкриттів, крім виявлення бозона Хіггса - елементарної частинки в Стандартній моделі фізики.

Тепер же, вчені сподіваються, що коллайдер з новим технічним обладнанням дозволить засікти так звану "суперсиметрію", - наявність парних часток, які дадуть відповідь на головні питання сучасної фізики, враховуючи існування темної матерії.

Варто зазначити, що працівникам CERN не доведеться нудьгувати під час технічних робіт, оскільки за 10 років експериментів, в БАК накопичився масив даних, які належить розшифрувати і, можливо, знайти в них нові революційні відкриття.


Нагадаємо, що багато хто вважав запуск коллайдера в Женеві однією із загроз існування нашої планети. Мовляв, прискорення і зіткнення заряджених частинок могло привести до створення чорної діри і зміни гравітаційного поля Землі.

Пізніше, експерти з Швейцарії спростували припущення псевдовчених, довівши, що чорні діри можуть з'являтися тільки на субатомному рівні і відразу ж зникати, а наявність "дивної матерії", яка може викривити Землю, взагалі є антинауковою теорією.

Замість прогнозованого апокаліпсису, завдяки експериментам в колайдері, дослідники змогли відкрити Бозон Хіггса, підтвердити існування багатьох дрібних частинок і зробити ряд найважливіших відкриттів у сучасній науці.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X