Назустріч Богу. Все, що потрібно знати про спробу NASA доторкнутися до Сонця

13 серпня 2018, 12:48
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У США запустили зонд, який повинен потрапити у атмосферу Сонця. Вчені планують дослідити природу найближчої зірки до Землі.

З часів єгипетських богів до трактувань сучасних релігій, Сонце є ключовим предметом поклоніння людства. Паралелі з боротьбою світла і темряви, дня і ночі, добра і зла - все це безпосередньо пов'язано з головним джерелом енергії в нашій планетній системі, яка названа на честь Сонця.

Відео дня

Але, попри дослідження далекого космосу, опис нейтронних зірок, червоних гігантів та білих карликів, нам досі невідомо як саме формуються надзвукові потоки сонячного вітру з нерухомих частинок на поверхні палаючої зірки.

Щоб дізнатися це точно, інженери з NASA цілих 10 років розробляли спеціальний космічний апарат, який може наблизитися на рекордну відстань до Сонця і зібрати потрібну інформацію.

Вчора, 12 серпня 2018-го, сталася історична подія - зонд Parker Solar Probe запустили в довгоочікувану місію з вивчення Сонця. У разі успіху, зонд зробить 24 оберти навколо зірки, потрапить у верхні шари сонячної атмосфери та наблизиться на рекордно близьку відстань, фіксуючи всі необхідні дані.

Що полетіло?

Традиційно, запуск відбувся зі станції ВМС США «Мис Канаверал». Носієм зонда стала одна з найбільш ефективних і популярних ракет NASA - Delta IV Heavy, здатна виводити на низьку навколоземну орбіту понад 28 тонн корисного вантажу.

Місія вартістю в $1,5 млрд розрахована на 7 років, і, планується, що зонд вагою в 635 кг підійде на відстань в 6,16 млн км до Сонця (до прикладу, це майже в 10 разів більше, ніж нещодавнє наближення Марса до Землі).

Згідно NASA, потужна сонячна гравітація прискорить апарат до швидкості у 690000 км/год, що перевищує попередній рекорд швидкості у 265000 км/год, який поставив зонд NASA Juno під час місії на Юпітер влітку 2016-го.

Зонд Parker Solar Probe буде скорочувати свою орбіту та поступово наближатися до Сонця близько 100 земних днів. В цей час, він повинен витримати в 500 разів більше сонячної радіації, ніж ми отримуємо на Землі.

За розрахунками, лицьова сторона зонда нагріється до 1370 °C, тому захисна частина, яка прийме на себе основний тепловий удар, створена з вуглецевого композитного матеріалу товщиною в 11,4 см і шириною в 2,3 м. Спеціальні датчики будуть контролювати, щоб зонд завжди був повернений до Сонця потрібною стороною.

Які завдання?

Головна мета місії NASA - дослідити електромагнітні поля навколо Сонця і дізнатися, що розганяє сонячний вітер до надзвукових швидкостей.

За повідомленнями Space.сom, до того, як сонячний вітер досягає Землі, він розганяється у проміжку від 1.45 млн до 2.9 млн км/год. Але, спочатку, найдрібніші його частки перебувають практично нерухомими на поверхні Сонця.

Щось відбувається з ними у верхніх шарах атмосфери зірки - сонячній короні. Поки вченим невідомо, що саме є таким потужним прискорювачем.

Можливо, відповідь криється в самій короні, адже процеси, які там відбуваються досить загадкові: температура у верхніх шарах атмосфери варіюється від 1 до 3 млн °C, хоча на поверхні Сонця вона досягає 5,500°C.

«Ви думаєте, що все повинно охолоджуватись, коли відстань від джерела ядерних процесів збільшується», - прокоментував дослідник місії Адам Сабо для Space.com. «Це одна з найбільших загадок: що там відбувається?».

Щоб вивчити цей феномен, зонд буде вимірювати електричні та магнітні поля Сонця, спостерігати за суперенергетичними частинками у сонячній атмосфері та за її межами, підраховувати і описувати частинки сонячного вітру.

Чому це важливо?

Як ми можемо зрозуміти зоряні системи, якщо ми не розуміємо найближчу до нас зірку?

Вивчення сонячних процесів є одним з найважливіших у подальшому дослідженні космосу: «Як ми можемо зрозуміти зоряні системи, якщо ми не розуміємо найближчу до нас зірку?», - каже Адам Cабо.

Результати місії також можуть пояснити природу сонячних бур, які сильно впливають на Землю, та дати вченим відповіді на питання з приводу переміщення всередині нашої сонячної системи і за її межами.

Вперше в історії, NASA назвало зонд на честь людини при її житті. Юджину Паркеру зараз 91 рік, а у 1958-му, будучи астрофізиком університету Чикаго, він написав статтю, де було спрогнозовано існування сонячного вітру.

31-річний вчений тоді припустив, що Сонце постійно випускає потоки заряджених частинок, які наділені надзвичайно високою енергією. Цифрова копія цієї статті вирушила разом з зондом Parker Solar Probe на вивчення Сонця.

Крім цього, на борту апарату перебуває чіп з іменами 1,1 млн людей, які прийняли запрошення NASA на «поцілунок Сонця» у складі їх зонда.

Нагадаємо, в останній раз найближче людство наблизилося до Сонця у 1976 році. Тоді, спільний проект США та Німеччини - космічний корабель Геліос 2 - підійшов до зірки на 43 млн км.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X