Ділили печеру з неандертальцями. Homo sapiens з’явився в Європі раніше, ніж передбачалося

15 лютого 2022, 08:04

Згідно з археологічним дослідженням, Homo sapiens проник на території неандертальців у Європі на десятки тисяч років раніше, ніж вважалося раніше.

Представники Homo sapiens переселилися до печери Мандрін у Франції через рік після того, як її покинули неандертальці, з'ясували французькі вчені.

Досі археологічні відкриття вказували на те, що неандертальці зникли з європейського континенту близько 40 000 років тому, незабаром після прибуття їхнього «двоюрідного брата» Homo sapiens, лише на 5 000 років раніше, і не було жодних свідчень зустрічі між цими двома групами. .

Відео дня

Нове відкриття, зроблене групою археологів та палеоантропологів на чолі з Людовіком Слімаком з Університету Тулузи, відсуває появу Homo sapiens у Західній Європі приблизно на 54 000 років тому.

Ще одним чудовим відкриттям дослідження є те, що два типи людей поперемінно жили в печері Мандрін на території нинішньої Рони на півдні Франції. Ділянка Мандрін, вперше розкопана 1990 року, включає шари археологічних знахідок, вік яких налічує понад 80 000 років.

"Мандрін схожий на неандертальські Помпеї, без катастрофічних подій, але з безперервним заповненням печери піском, що поступово відкладається сильним вітром", - сказав Слімак.

Його команда виявила шар, відомий як «шар E», що містить не менше 1500 огранених крем'яних наконечників, виконаних краще, ніж наконечники та леза у шарах вище та нижче.

Дуже маленькі за розміром, деякі з них менші за сантиметр в довжину, ці точки «стандартизовані з точністю до міліметра, чого ми взагалі не бачили у неандертальців», — сказав Слімак, фахівець із неандертальських спільнот.

Він пояснив, що це, мабуть, були наконечники стріл, невідомі на той час у Європі. Археолог приписує це виробництво культурі під назвою Нероніан, пов'язаної з кількома місцями у районі Рони.

Також експерти виявили в печері Мандрін дев'ять зубів, які належали шістьом людям. Один із них – молочний зуб, знайдений на тому ж шарі, де й наконечники, – належав дитині Homo sapeins. Це і є зараз, за словами вчених, раннім свідченням існування в Західній Європі сучасної людини.

Потім група археологів застосувала новаторську техніку фулігінохронології, яка аналізує шари сажі, що просочує стіни печери, та сліди стародавніх пожеж. Автори продемонстрували, що "це сучасне людське населення займало цю територію Рони близько 40 років".

Якоїсь миті дві популяції або співіснували в самій печері, або жили поруч, на одній території. Слімак вважає, що неандертальці могли служити провідниками Homo Sapiens.

«Висновки про Мандрін справді захоплюючі і є ще однією частиною головоломки про те, як і коли сучасні люди прибули до Європи», — робить висновок професор Кріс Стрінгер, співавтор дослідження та спеціаліст з еволюції людини в Музеї природної історії в Лондоні.

Раніше НВ писав, що в печері Вангард у Гібралтарі було виявлено свого роду «капсулу часу» — камеру, запечатану відкладеннями піску протягом приблизно 40 000 років.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Це відкриття може розповісти більше про останніх неандертальців Європи, які мешкали в цьому районі приблизно на той час.

«З огляду на те, що пісок, що запечатує камеру, був віком 40 000 років, це означає, що камера була старшою, тобто це, мабуть, були неандертальці, які жили в Євразії приблизно від 200 000 до 40 000 років тому і, ймовірно, використовували печеру», - заявив Клайв Фінлейсон, директор Національного музею Гібралтару.

На землі знайшли кістку ноги рисі, хребці плямистої гієни та велику кістку крила білоголового грифу, повідомили археологи. За словами Фінлейсона, археологи розраховують після початку розкопок знайти у цій камері поховання неандертальців.

Показати ще новини
Радіо NV
X