Атомний робот. Вчені NASA придумали, як шукати життя на супутнику Юпітера

8 січня 2019, 21:01

Пошуками життя на Європі займеться тунельний робот з атомною силовою установкою. Ну у всякому разі, такий проект вже обговорюється в NASA.

Знаменитий фантаст Артур Кларк був першим, хто припустив, що в океані одного із супутників Юпітера, може бути життя. І ось тепер група учених, які співпрацюють з NASA, пропонує відправити атомний підводний човен на Європу, супутник Юпітера, щоб пробурити товстий шар льоду, під яким ховається океан і почати пошуки життя в ньому.

Відео дня

Точніше, не зовсім підводний човен, а скоріше робот, здатний пробити тунель крізь крижану шапку океану Європи. Скорочено, цю конструкцію вже охрестили тунельним роботом або, скорочено, туннельботом.

Європа, четвертий за розміром з 53 супутників Юпітера, є одним з кращих кандидатів на пошуки життя в Сонячній системі.

На Європі може існувати океан глибиною до 100 км, вкритий крижаним шаром товщиною до 30 км (Фото: NASA)
На Європі може існувати океан глибиною до 100 км, вкритий крижаним шаром товщиною до 30 км / Фото: NASA

Дослідники припускають, що під товстим шаром льоду (від 2 до 30 км за різними оцінками), який покриває всю Європу, знаходиться океан, що складається з води в рідкому стані. Його глибина може досягати 100 км.

В рамках програми Галілео вченим вдалося отримати непрямі докази існування води на Європі.

Вода перебуває в рідкому стані через розігрівання ядра Європи, який, в свою чергу, є наслідком приливних хвиль через гравітаційного впливу Юпітера.

Цей же процес забезпечує океан теплом. Також вчені припускають, що через більш тонкі ділянки крижаної шапки, а також розломи в них, в океан могли потрапити ззовні хімічні інгредієнти, необхідні для зародження життя.

Вперше все це було описано британським фантастом Артуром Кларком у другій частині його знаменитої Космічної Одіссеї, опублікованій в 1982 році.

Кларк детально викладає свою теорію про розвитку примітивних форм життя в океані Європи. І показує як якийсь вищий розум перетворює Юпітер в зірку для того, щоб сприяти розвитку цього життя. Тепло зірки топить лід на Європі, даючи можливість життя розвиватися і вийти на поверхню.

Поки нам далеко до цього, але дослідження останніх десятиліть довели, що Кларк був прав у багатьох припущеннях. І перші спроби зрозуміти, чи можна хоча б почати пошуки життя на Європі вже робляться.

Будь-якому, хто задумає шукати життя на Європі, доведеться якось вирішити проблему доступу до областям, які можуть мати ознаки життя, говорить Ендрю Домбард, один з авторів проекту.

Для того, щоб заглянути під лід, дослідники з групи Compass, яка співпрацює з NASA, запропонували концепцію туннельбота .

Він буде доставлений до Європи на якомусь космічному кораблі (автори проекту не заглиблюються в подробиці перельоту). "Ми поки виходимо з того, що тунельний робот доставлений на Європу і знаходиться на поверхні океану", - пояснює Домбард.

Це буде робот з атомною силовою установкою і дослідницьким модулем з зондами і датчиками, які можуть шукати ознаки життя. Як варіант дослідники розглядають можливість оснастити робота традиційним тепловим модулем, який NASA використовує в космічних місіях. Це невелика установка, всередині якої відбувається процес радіоактивного розпаду, внаслідок чого виділяється тепло.

Іншими словами, туннельбот може просто "пропалити" собі шлях крізь крижану шапку і, досягнувши води в рідкому стані, почати пошуки життя за допомогою зонда. Зрозуміло, при цьому буде виділятися радіація.

Попутно робот буде шукати життя і в самій крижаній шапці. Вона цілком може там бути, припускають вчені. Досить згадати про те, що в льодовиках Аляски мешкають крижані черв'яки, та й взагалі біосфера Землі показує безліч прикладів того, в яких екстремальних умовах може існувати життя.

Дані з туннельбота транслюватимуться на поверхню за допомогою оптоволоконного кабелю, який робот буде залишати за собою. На глибинах 5, 10 і 15 км робот буде залишати щось на зразок перевалочних пунктів з ретрансляційних станціями.

Також дослідники передбачили спосіб закріпити туннельбота у кромки льоду, як тільки він досягне рідкої води - це потрібно, щоб робот просто не потонув в океані.

На поточний момент, проект є чисто умоглядним. Дослідники поки не приготували детальний план туннельбота і не провели розрахунків щодо того, який корабель буде потрібно, щоб доставити його до Європи.

І тим не менше, це дивовижний за розмахом проект, який свідчить про те, що науковий світ досить серйозно сприймає перспективи пошуку життя на Європі. Артуру Кларку це сподобалося б.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X