Переборщили. Екологи звинувачують серіал Чорнобиль у чорному піарі атомної енергетики

18 червня 2019, 22:00

Серіал Чорнобиль від американської компанії HBO отримав масу позитивних відгуків за нібито реалістичне відображення аварії на ЧАЕС. Але захисники атомної енергетики мають іншу думку з цього приводу.

З початку травня в мережі не вщухали новини й обговорення нового серіалу Чорнобиль від американського телеканалу HBO, в якому йдеться про аварію на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році.

Відео дня

Головним предметом суперечок була достовірність подій, які показали автори серіалу. Судячи з рейтингів п'яти серій Чорнобиля і відгуків кінокритиків, серіал більш ніж вдався.

Але, свою думку з цього приводу мають адепти атомної енергетики. Зокрема, засновник і президент організації Environmental Progress Майкл Шелленбергер опублікував статтю на Forbes, у якій пояснив, чому автори серіалу сформували неправильну думку у глядачів з приводу небезпеки атомної енергії.

Шелленбергер виступає за розвиток атомних електростанцій і намагається відновити довіру людей до цього виду виробництва, через це в 2008-му він був визнаний «Героєм навколишнього середовища» за версією журналу Time.

На його думку, творці Чорнобиля з HBO не тільки необгрунтовано прищепили страх атомних електростанції мільйонам людей, а й перекрутили факти, що відбулися безпосередньо під час найсерйознішої техногенної події в історії людства.

На початку статті Майкл Шелленбергер цитує твіт сценариста серіалу Крейга Мазіна, в якому зазначено: «урок Чорнобиля не в тому, що сучасна ядерна енергетика небезпечна. Урок в тому, що брехня, зарозумілість і придушення критики небезпечні».

Але, попри це, за словами Шелленбергера, Мазін включив у серіал сцени, які не мають нічого спільного з реальними подіями, і тільки грають на емоціях глядачів. Наприклад, у серіалі показали добровольців, які зголосилися відкрити клапан реактора, щоб запобігти ще одному вибуху. Хоча, дослідник аварії на ЧАЕС і автор книги «Північ у Чорнобилі» Адам Хіггінботам вказував, що ці люди просто отримали наказ від вищого керівництва.

CC
Фото: CC

Подібні неточності стосуються і вертольота, який впав не через радіацію, а через те, що зачепив лопатями конструкцію баштового крана, а більшість «необґрунтованих сенсацій» і зовсім прийшлося безпосередньо на небезпеку радіації та шкоду, якої завдав вибух на ЧАЕС.

Протягом усіх серій променеву хворобу демонстрували як заразну. Хоча, насправді, після дезінфекції ураженої радіацією людини і знищення її одягу, навіть ті, хто гасив пожежу в четвертому реакторі не являли особливої загрози для інших людей. Їх утримування в ізольованих палатах пояснюється ослабленим імунітетом, а ніяк не тим, що радіація могла передатися здоровим людям.

Одна з ключових сюжетний ліній серіалу — смерть новонародженої дитини, чия мати нібито заразилася радіацією від свого чоловіка, — одного з перших, хто прибув гасити пожежу на ЧАЕС. В реальності ж, про дитину, яка «поглинула всю радіацію» немає ніякої інформації, і, найімовірніше, від зараження під час вибуху могла померти мати.

«У Чорнобилі також показують людей, які зібралися на мосту і дивилися за палаючу атомну станцію. В кінці серії, як стверджує HBO, «повідомлялося, що ніхто не вижив», і тепер цей міст відомий як «Міст смерті». Але, «Міст смерті» — це сенсаційна міська легенда, і немає ніяких вагомих доказів, що підтверджують її», — пише Майкл Шелленбергер.

HBO
Фото: HBO

Активіст описує кілька таких неточностей, але, найголовніше — заяви авторів серіалу про статистику смертей від онкологічних захворювань, які значно почастішали в Україні та Білорусі після вибуху в Чорнобилі. Офіційні дані Всесвітньої організації охорони здоров'я свідчать про те, що після аварії на ЧАЕС у цих двох країнах кількість смертей від онкології збільшилася на 0,6% від звичайного рівня.

Примітно, що неточні дані з серіалу передрукували ключові західні медіа, включаючи The Economist, People, The New Yorker, The New Republic та інші. Майкл Шелленбергер пише, що через це багато користувачів знову почали побоюватися атомних електростанцій та боятися їх роботи в різних країнах.

У серіалі Чорнобиль, де атомну станцію знову порівняли з атомною бомбою, а радіацію з «кулями, які знищують все навколо», не вказали, що від аварій на АЕС за весь час постраждало набагато менше людей, ніж від інших техногенних катастроф, включаючи аварії на бурових установках, газопроводах, шахтах і т. д. Від одного прориву греблі гідроелектростанції Баньцяо в Китаї в 1975 році загинули майже 30 тис. осіб (а за іншими оцінками — близько 230 тис.)

Не варто забувати і кількості життів, які потенційно врятувала ядерна енергетика, запобігаючи смерті від шкідливих викидів в атмосферу при спалюванні викопного палива для виробництва електроенергії.

«Якщо Голлівуд коли-небудь вирішить розповісти правдиву історію про атомну енергетику і пояснити глядачам парадоксальні відношення між її безпекою і небезпекою, їм не потрібно вдаватися до сенсаційності. Правда достатньо сенсаційна», — резюмує Шелленбергер.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X