Пани б'ються. Як торгова війна між США і Китаєм вдарить по Україні

27 квітня 2018, 07:01

НВ розбирається в тому, як розвивався конфлікт між США і Китаєм, чи потопить торгова війна ZTE, Huawei, Qualcomm і Apple, а також як вона може зіпсувати життя українським мобільним операторам.

Судячи з поточної ситуації, дві країни готувалися до торгової війни прямо з 2016 року. Як говорив у підкасті Діджестів аналітик Ельдар Муртазін, коли Китай попередив Apple про те, що у iPhone є проблеми з батарейкою, і від китайських користувачів надходить дуже багато скарг на якість пристрою, це був перший, підготовчий хід.

Відео дня

Китай зробив для себе козир, який зможе надалі використовувати для заборони продажів техніки Apple на своїй території без суду і слідства і формально - через скарги своїх же громадян.

Тим часом у США президент Дональд Трамп, тільки прийшовши до влади, почав схиляти голову Apple Тіма Кука до переносу виробництва з Піднебесної в рідну країну. Втім, в Apple відверто не хочуть цього, оскільки перенесення виробництва на батьківщину негативно позначиться на вартості продукції. Тому віз, тобто фабрики, і нині там. А на нещодавній зустрічі з Трампом Кук планував говорити про необхідність припинити торгову війну.

Перш ніж безпосередньо перейти до подій поточної торгової війни, потрібно згадати ще кілька важливих моментів.

У минулому році влада США звинуватила ZTE в постачанні обладнання, що містить американські компоненти, в санкційні Іран і Північну Корею. Компанію посварили і розраховували, що вона покарає керівників, які допустили подібне. Але в ZTE, за словами влади країни, не тільки не послухалися США, але й видали винним премію. Компанія вважає, що нападки на неї є частиною торгової війни.

А ось ще один фрагмент цього пазла. Протягом останніх двох років снігова куля проблем огорнула одну американську компанію. Qualcomm - світовий лідер в розробленні мобільних чипсетів, власник понад 9 000 патентів і компанія, якій ми багато в чому зобов'язані прогресом в різних аспектах бездротових підключень (і тому, що наші смартфони стали такими класними зокрема), потрапила в немилість Apple.

Між ними розв'язалася велика війна відразу в декількох юрисдикціях. Підсумком для Qualcomm стали мільярдні штрафи в ряді держав, зіпсовані відносини з одним з важливих партнерів і, можливо, відмова Apple від подальшої співпраці на користь Intel. І хоча по світу ці події компанію не пустили, по її гаманцю вони все-таки вдарили.

З кінця минулого року сінгапурська компанія Broadcom, частково партнер, частково конкурент Qualcomm, спробувала поглинути американського чипсетного гіганта. Поки сторони домовлялися про суму угоди, Трамп її ветував, мотивувавши своє рішення міркуваннями національної безпеки. Аналітики IDC вважають, що президент США боїться, що Америка поступиться Китаю в гонці озброєнь, зокрема, розвитку 5G.

Нарешті, останньою у списку, але не за хронологією, важливою для контексту подією стало те, що в 2016 році український мобільний оператор Київстар відмовився від устатковання Ericsson на користь Huawei, а мережа оператора перейшла повністю на китайське обладнання. 60% - Huawei, 40% - ZTE. Крім Київстар, ZTE використовує і Vodafone, правда в менших кількостях і не в основних своїх регіонах. Huawei також є ключовим партнером для Vodafone і lifecell. У Vodafone і lifecell також є європейські партнери - Nokia і Ericsson відповідно.

Частина друга. Понеслася

Цього року Huawei планував експансію смартфонів на американський ринок. Це дозволило б компанії зміцнити свої світові позиції, і в ній явно зріли надії обійти Apple і зайняти друге місце. Американський ринок наблизив би компанію до цієї мрії.

Але напередодні січневої виставки CES стало відомо, що оператор AT&T відмовився від флагмана Huawei під політичним тиском, незабаром від партнерства відмовився і Verizon. Оператори в США - важливий канал для продажу смартфонів. У Huawei, недовго сумуючи, повідомили про інтерес до британського ринку.

Трохи пізніше спецслужби США порекомендували американцям відмовитися від смартфонів китайських виробників, лякаючи користувачів тим, що пристрої можуть за ними стежити.

Нарешті, влада США почала обговорювати ідею відмовитися від субсидування операторів, які використовують обладнання обох вендорів.

Частина третя. В останньому акті рушниця вистрілить

На початку квітня цього року Китай і США ввели один проти одного торгові мита. США були ініціатором і Китай у відповідь на американські санкції пообіцяв поскаржитися в СОТ.

Кожна з країн підготувала власний список товарів, обидва - в еквіваленті $50 млрд. Трамп пояснив свій вчинок торговим дисбалансом на користь Китаю в розмірі $540 млрд (експерти оцінюють його в $366 млрд).

Однією з перших американських ластівок у сфері технологій, які постраждали від китайських санкцій у відповідь, повинна була стати Tesla. Model X популярна в Піднебесній, проте з 25% митом продажі могли піти на спад. Однак пізніше китайська влада вирішила помилувати електромобілі.

Наступною найгучнішою подією в рамках протистояння двох держав стали санкції США проти ZTE. Ті самі, за поставки обладнання в санкційні країни. Санкції є семирічною забороною для американських компаній на співпрацю з вендором.

Після наступу американців на ZTE керівництво Піднебесної повідомило про можливу заборону на продаж техніки Apple на своїй території. Звичайно, з міркувань національної безпеки.

Нарешті, днями стало відомо, що аналогічне розслідування США почало проти компанії Huawei.

Частина четверта. Наслідки

20 квітня ZTE розповсюдила прес-реліз, в якому компанія повідомила, що вона не згодна з рішенням американської влади, нагадала, що за один тільки 2017 рік інвестувала $50 млн в програму контролю за експортом і планує інвестувати ще в 2018 році, а також звернула увагу, що жорсткі санкції введені ще до закінчення розслідування і можуть істотно і згубно вплинути на бізнес ZTE.

У прес-релізі ZTE нагадала, що США не врахували, що компанія сама провела розслідування і повідомила про порушення своїх співробітників, покарала їх, прийняла коригувальні заходи і найняла для незалежного розслідування юридичну фірму зі США.

Також в компанії нагадали про те, що від санкцій постраждають і американські партнери компанії. За даними техноресурса The Verge, це перш за все Qualcomm (її чипсети можуть бути замінені рішеннями конкурентів) і Google (навіть у Android є альтернативи в бюджетному сегменті, а саме в ньому у ZTE сильні позиції).

Дійсно, США є ключовим ринком для смартфонів ZTE - більше 40%. Трохи менше третини припадає на Азію й інше - на весь інший світ. Левова частка пристроїв використовує чипсети Qualcomm. У США існує неформальна заборона на торгівлю терміналами з іншими чипсетами, та й Qualcomm для завоювання частки ринку зробив непогану знижку на свої чипсети для партнерів. Тож формально компанія і правда потрапила під удар власної влади. Її продукцію з легкістю замінять Mediatek і, можливо, Samsung (Huawei недавно говорила, що не планує продавати свої чипсети стороннім виробникам).

Хоча ця інформація була розтиражована в медіа, вона вона не включає ще один малоприємний для ZTE факт.

Згідно з річним звітом ZTE за 2017-й, майже 60% доходу компанії приносять операторські мережі, 9% - на урядовий і корпоративний сегмент і 32% - на призначений для користувача бізнес (сюди і входять смартфони). Як пише на Quora аналітик і інвестор Гленн Люк, при цьому рентабельність призначеного для користувача напряму становить всього 6%, в той час як для операторських мереж цей показник перевищує 86% (!).

Тобто смерть мобільного підрозділу, якщо така настане, по компанії практично не вдарить. Як і по партнерах, вони переключаться на інших вендорів, благо ніша виробників смартфонів перенаселена.

Хоча ZTE не особливо залежить від американського ринку (за даними того ж річного звіту, на Америку, Європу і Океанію припадає чверть доходу компанії), фінанси компанії від США залежать ще й як.

Устатковання, на якому працюють мережі мобільних операторів - великий і вкрай складний організм, що складається з величезної кількості компонентів від різних виробників. Є більш і менш критичні для мережі компоненти, які виробляють різні компанії, зокрема й китайські. Є компоненти, які істотно впливають на продуктивність всього рішення.

Зокрема, як пише Гленн Люк, до останніх відносяться чіпи, які беруть участь в високошвидкісній обробці аналогових і цифрових сигналів. Наприклад, модуль, який перетворює оптичний сигнал (аналоговий) на цифровий в оптичному мережевому обладнанні. Цей модуль є одним з ключових вузьких місць, що дозволяють всій системі максимально відповідати вимогам операторів і центрів обробки даних. Їх виробляє невелика кількість компаній і велика частина з них зосереджена в США.

Як це вплине на Україну

Крім того, як розповів НВ один з технічних фахівців, знайомий з обладнанням операторів, є компоненти, для яких єдиним постачальником є... Qualcomm. Той самий Qualcomm, у якого ZTE більше не може купувати нічого.

І ось тут ми безпосередньо підійшли до питання, яке може зачепити українців.

Два з трьох українських операторів використовують обладнання ZTE у своїй мережі. Допитливі можуть вивчити кількість 3G і 4G базових станцій цього вендора на цьому сайті.

Якщо оператор уже десь використовує обладнання певного вендора, то під нього все і налаштоване, і логічно оновлювати, покращувати і т.д. в рамках одного виробника.

Україна перебуває в процесі розвитку 4G. 2600-й діапазон вже працює, на черзі 1800-й: оператори оплатили ліцензії, запущений процес рефармінгу. Невідомо, чи встигли компанії придбати все необхідне обладнання до набуття санкціями чинності. Але навіть якщо це сталося, то з оновленням, заміною та ремонтом обладнання ZTE вже можуть виникнути проблеми, якщо санкції не знімуть.

Обидві компанії коментують ситуацію стримано. "ZTE не є нашим ключовим постачальником. Якщо буде заборона на використання обладнання, не використовуватимемо його. На наших планах з будівництва 3G і 4G це не позначиться", - розповіли НВ в прес-службі Vodafone Україна. В Київстар НВ повідомили, що їм відомо про останні події, які стосуються ZTE, "нині це питання ретельно аналізується", - запевнили в прес-службі.

Також НВ вдалося дізнатися, що в цілому на ринку є деяке хвилювання - гравці хочуть розуміти, чи зможуть інші партнери швидко поставити обладнання, якщо з ZTE виникнуть проблеми.

Ключовим вендором для українських операторів є Huawei. Щодо цієї компанії санкцій поки що немає, але інформація про початок розслідування також змушує партнерів нервувати.

Як повідомив НВ представник одного з провайдерів фіксованого інтернету, обладнання ZTE також цінується і в цьому сегменті, тому що являє собою відмінний баланс ціни і якості. Нам не вдалося з'ясувати, чи залежить тут ZTE від американських партнерів. Якщо так, то це теж може позначитися на ринку і споживачеві зокрема.

Що буде з компаніями?

ZTE

На думку Гленна Люка, поточні санкції значно вплинуть на бізнес ZTE, але не вб'ють його. Компанія може закрити або продати свій мобільний підрозділ. Що стосується чипсетів, то закономірною відповіддю Китаю може стати активний розвиток напівпровідникового бізнесу всередині країни, щоб позбутися залежності від американських партнерів. Втім, деякий час назад в медіа вже з'являлися публікації про те, що компанії з Піднебесної цікавляться напрямом.

Якщо США не скасує санкції, то ZTE доведеться переорієнтуватися на інші компоненти або навіть взятися за розроблення того, в чому компанія раніше покладалася на партнерів. Це займе час, може навіть кілька років. Але у ZTE є підтримка китайського уряду і рідний ринок, який приносить значну частину доходів.

Qualcomm

На цей момент ситуація виглядає так, ніби Qualcomm постраждає від санкцій найменше. Якщо компанія втратить мобільний підрозділ ZTE як клієнта, то втрати будуть не такими критичними і вже точно не помітними на ринку США, де історично продаються пристрої з чипсетами цієї компанії. Не ZTE - так хтось інший.

Що стосується мережевого обладнання, то потреба в ньому як була, так і залишиться, і нішу компанії також займуть інші вендори. Як мінімум на перших порах втрат бути не повинно.

Інше питання, як це може позначитися на компанії в довгостроковій перспективі, якщо китайські виробники вирішать позбутися американських компонентів. Ось тут доля Qualcomm виглядає вже більш тривожно.

У світлі санкцій вето на продаж Qualcomm сінгапурської компанії Broadcom наводить на думки, що основною метою заборони були не міркування національної безпеки, і навіть не гонка за лідерство в 5G, а гарантія того, що інтелектуальна власність компанії залишиться в американській юрисдикції, і країна зможе накласти заборону на її використання Китаєм і всякою іншою державою, вендором - та всім, ким потрібно. Втім, у цій версії ми не впевнені до кінця, оскільки з юридичної точки зору тут можуть бути нюанси.

Apple

На Китай в минулому році припало $46 млрд виручки купертінівців або 19% доходу. В цей момент в Китаї продовжують падати продажі смартфонів (а це основне джерело доходів для Apple) і в цілому зростає частка власних виробників.

Apple, в свою чергу, шукає нові ніші для заробітку. Експерти припускають, що це може стати носима електроніка, сервіси та, можливо, все-таки "вистрілять" смарт-колонки.

Якщо говорити про сервіси, то доходи з них ростуть, і після недавніх покупок Apple, імовірно, їх важливість також зросте. Тобто в короткостроковій перспективі Apple може втратити п'яту частину свого доходу, а також капіталізацію, але як мінімум їй не доведеться червоніти за це перед інвесторами - це ж не провал з "розумною колонкою", в якому винна сама Apple, а обставини, що не залежать від компанії. Але у компанії є й інші джерела доходів.

Huawei

Нарешті, найбільш невизначеною ситуація виглядає для Huawei. Проблеми з експансією смартфонів на американському ринку – це недоотримана вигода, а не прямі втрати.

Якщо Китай закриє свій ринок для Apple, то Huawei буде першою компанією, якій це стане вигідно, оскільки Samsung в регіоні не дуже сильна, а серед власних виробників Huawei виглядає найбільш цікаво.

Якщо компанію також наздоженуть санкції, аналогічні ZTE, то вона точно так само зможе взятися за розроблення альтернативних рішень. На це також можуть піти роки, але з точки зору ресурсів Huawei навіть сильніша, а в її структурі доходів операторський напрям займає менше 50% (за даними останнього річного звіту). А ось нашим мобільним операторам буд несолодко в разі такого повороту подій.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X