Хакери з Північної Кореї прошивають смартфони, щоб позбутися стеження уряду й отримати доступ до забороненого контенту

30 квітня, 08:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Уряд Північної Кореї уважно стежить, щоб громадяни не побачили нічого «зайвого» (Фото:KCNA via REUTERS)

Уряд Північної Кореї уважно стежить, щоб громадяни не побачили нічого «зайвого» (Фото:KCNA via REUTERS)

Активна група північнокорейських хакерів намагається кинути виклик найзакритішому цифровому режиму у світі, допомагаючи співгромадянам зламувати смартфони, щоб ті могли читати іноземні медіа та встановлювати заборонені програми.

Для більшості жителів планети практика рутування або «зламу» смартфона дає можливість встановити програми або програмні налаштування, які порушують обмеження операційних систем Apple або Google. Однак для північнокорейців це можливість вийти з-під ковпака всюдисущого контролю, який намагається охопити кожну сферу життя людини, пише Wired.

Відео дня

Нещодавній звіт правозахисної організації Lumen показав, що у Північній Кореї з'являються мільйони смартфонів Pyongyang на базі Android. Однак це не прості смартфони, а уряд КНДР не просто так схвалює їх розповсюдження серед мешканців. У країні діють жорсткі цифрові обмеження, які не дозволяють власникам завантажувати застосунки, сайти та файли, які не отримали схвалення від уряду.

Дізнатися будь-які деталі підривної діяльності в Північній Кореї практично неможливо, оскільки в країні встановлено цензуру, яка не пропускає назовні та всередину практично жодну інформацію. Через це жителі КНДР живуть у справжній інформаційній бульбашці, з якої їм допомагають вибратися нечисленні хакери, що зламують прошивку телефону, завдяки чому користувачі можуть отримати доступ до іноземних медіа та встановлювати програми.

Інформація Lumen ґрунтується на незалежних інтерв'ю з двома хакерами, що втекли з Північної Кореї, розповіді яких підтвердилися також розмовами інших дослідників із перебіжчиками з країни.

«Між урядом Північної Кореї та її громадянами триває постійна боротьба за використання технологій: з кожною появою нової технології люди зазвичай знаходять спосіб, як використовувати її задля досягнення яких-небудь незаконних цілей. Проте такі злами — це перші подібні випадки», — пояснює Мартін Вільямс, дослідник проекту 38 North, який допомагав Lumen у створенні звіту.

Урядова версія Android працює таким чином, що будь-який файл, який не має державного криптографічного підпису, видаляється одразу після завантаження. Також хакери розповіли, що створена урядом Пхеньяну операційна система робить знімки екрана в абсолютно випадковий час. Таким чином користувачам показують, що вони перебуваютья під постійним наглядом. Скріншоти зберігаються в недоступній частині пам'яті телефону, де їх не можна переглянути або видалити.

Обидва хакери розповіли, що їм вдалося стерти систему автентифікації зі своїх смартфонів, що дозволило їм встановити заборонені програми та ігри, читати іноземну пресу, а також дивитися південнокорейське кіно. Також вони змогли відкрити доступ до скріншотів, щоб видалити їх.

Послуги з видалення «ковпака» стали настільки популярними, що деякі хакери почали будувати на цьому нелегальний бізнес. Причому далеко не завжди до них зверталися задля доступу до нелегальної інформації — деякі користувачі просто хотіли змінити заставку телефону або видалити скріншоти, щоб звільнити пам'ять перед продажем смартфона.

Як саме хакери зламують пристрої — поки що незрозуміло. Обидва джерела розповідали, що підключали смартфони до ПК на Windows через USB-кабель, щоб встановити програму зламу.

Один з хакерів розповів, що програмне забезпечення Pyongyang 2423 містить уразливість, яка дає можливість встановлювати програми у прихований розділ пам'яті. Цим і користувалися хакери, встановлюючи туди програму зламу під час роботи в Китаї — північнокорейські прикордонники також не могли зайти до прихованого розділу. Інший хакер не розповів, де він взяв програму, проте зазначив, що він був студентом факультету комп'ютерних наук в елітному пхеньянському Університеті імені Кім Ір Сена.

У Північній Кореї сформувалися два класи хакерів, які працюють із телефонами. Перші — це випускники університетів та члени північнокорейського уряду, які, по суті, спочатку створюють інструменти заборони, а потім у вільний час їх зламують, щоб «розім'ятися». Другі — це люди, які у вільний час вивчають комп'ютерну інженерію і проводять за телефоном стільки часу, що врешті-решт самостійно приходять до ідей, що дають можливість обходити різні блокування.

Проте дослідники, що спеціалізуються на КНДР, зазначають, що смартфон-хакерів у країні не так і багато, оскільки більшість населення практично не розуміє, як працюють комп'ютери та інші технології. До того ж передавати заборонені знання теж зовсім не найпростіше заняття в умовах тотальної цензури.

Наприкінці 2020 року в країні ухвалили закон, який забороняє «незаконне встановлення програми для маніпулювання телефоном». За володіння телефоном без софту, який блокує заборонені програми та контент, громадянину Північної Кореї загрожує штраф. Також на багатьох телефонах почали відключати можливість підключення до комп'ютера, щоб користувачі не могли встановлювати програму зламу.

Навіть невелика спільнота телефонних хакерів показує, що північнокорейці продовжують боротися проти державного контролю, зазначають експерти. І уряд КНДР побоюється подібного прояву свободи, навіть незважаючи на їхню нечисленність.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X