Російський сценарій? Чи можуть в Україні заборонити VPN-сервіси і чим це загрожує

26 жовтня 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Про заборону VPN в Україні поки відкрито не говорять. Але якийсь "фоновий шум" присутній. То один чиновник, то інший ненароком згадують про таку можливість

Завжди в контексті боротьби з ворожою пропагандою.

Звісно ж, слідами заборони російських соцмереж.

Для багатьох цей "шум" свідчить про те, що влада промацує суспільні настрої. Чи готове суспільство пробачити такий удар по інтернет-свободі заради вищих цілей національної безпеки?

Відео дня

Інші ж вважають, що влада переслідує інші цілі, і готові зустріти подальший наступ на свободу інтернету за російським сценарієм (заборона всіх сервісів, які дозволяють користувачам бути анонімними) з багнетами.

Про це свідчить і той факт, що українці стали все частіше цікавитися VPN-сервісами, про які до недавнього часу, крім IT-фахівців і гіків, ніхто навіть не чув. Люди хочуть захистити свою приватність і своє право відвідувати ті сайти, які їм цікаві.

Технологія VPN, про яку НВ неодноразово писало, це набагато більше, ніж просто спосіб зробити свій трафік анонімним і відвідувати заборонені урядом сайти.

Це також спосіб захисту своїх особистих даних, кредитних карт і історії відвідування сайтів. Ну і зрозуміло ж, можливість обходити будь-які блокування та цензуру.

Зазіхаючи на свободу інтернет-користувачів, влада України ризикує опинитися в одній компанії з владою Росії, Китаю, Північної Кореї та інших держав, де приватність людей в мережі – порожній звук.

І тим не менше, навіть запровадження заборон не означає негайного занепаду інтернет-свободи. Сама собою технологія VPN дозволяє обходити багато видів блокувань і "боротьба" з нею часто малоефективна навіть при досить значних інвестиціях. Про це свідчить, зокрема, і китайський досвід.

Якщо влада обмежить інтернет-свободу, то українці будуть шукати різноманітні обхідні шляхи (фото: unsplash / neonbrand)

Незважаючи на те, що створення "великої китайської стіни цензури" зайняло роки і зажадало мільярдів доларів, в Китаї досить багато користувачів заборонених сервісів.

Залишаючи осторонь політичне підґрунтя цього питання, НВ вирішило розібратися для початку з технічними нюансами.

Редакція НВ звернулася до експертів і учасників ринку з питаннями про можливість заборони в Україні технології VPN. А також про їх ставлення до блокування сайтів і відстеження трафіку в інтернеті. Ось які відповіді ми отримали:

Денис Береговий, партнер, співзасновник юридичної компанії Axon Partners

Я знаю три слова…Virtual Private Network. Останнім часом від нашої держави чути про заборону. То Державна фіскальна служба дає, по суті, анонімний (!) коментар інформагентству щодо заборони використання криптовалют в Україні. То пропонують заборонити продаж сім-карт мобільних операторів без паспорта.

Хоч я далеко не фанат таких ініціатив, але мушу визнати, що все ж у нас не Афінська демократія і держава в цьому випадку діє в межах свого "домену". На своїй території вона має повноваження встановлювати певні правила поведінки. Адекватність цих правил – інше питання, і добре що всі ми маємо змогу висловлювати думку щодо цього.

Втім, держави, стикаючись з наслідками входження у пост-індустріальну еру, поволі помічають, що багато важливих сфер життя перестали бути в межах їх "домену" чи їх межі стали розмитими. Якщо державний аеропорт все ще може заборонити здійснювати рейси певній авіакомпанії, то заборонити інтернет, який, так би мовити, by design був створений транскордонним – набагато складніше завдання.

Так, є приклад Китаю з їх фаєрволом, є приклад РФ з Роскомнадзором – системами, що фільтрують зокрема на технічному рівні доступ до певних веб-ресурсів. Але по-перше, це апріорі не надто демократичні держави і їх поведінка не може бути взірцем для наслідування країною, що підписала асоціацію з ЄС.

По-друге, технічно обійти блокування можливо практично завжди. Заборонити використання усіх VPN-сервісів буде неможливо як технічно, так і юридично. Хоч я і не здивуюся постанові Печерського суду на обшук в офісі Opera чи Hide.me – правовий механізм випробуваний на cамому Facebook. Тому вільний Інтернет нікуди не подінеться.

Загалом, заборону VPN можна легко порівняти із забороною використання фломастерів: фломастерами можуть обписувати паркани нецензурщиною або антиукраїнськими закликами, фломастером можна й тілесних ушкоджень завдати за бажання – чим не привід для заборони?

Якщо вже держава справді має намір боротися з кіберзагрозами, що виникають через використання VPN, то насамперед варто думати про блокування доступу до конкретних VPN-сервісів, щодо безпечності яких є обґрунтовані сумніви (насамперед мова йде про безкоштовні сервіси, керовані з РФ). І в цій частині я з державою погоджуся на 100%. Забороняти ж використання технології в принципі можна лише одним пакетом із забороною фломастерів, виделок, спіннерів та інших суспільно небезпечних предметів, винаходів і явищ.

Крупні українські оператори погоджуються, що держава повинна захищати свій інформаційний і кіберпростір, але не готові витрачати на це гроші з власних кишень (фото: pixabay)

Олександр Федієнко, голова правління Інтернет Асоціації України

Заборонити в нашій державі можна все і на підтвердження цих слів можна навести прецедент. Уже відпрацьована схема, коли Рада нацбезпеки і оборони формує документ, який вводить в дію указ президента. Це стосується і VPN.

Однак я сподіваюся, що у представників найвищих щаблів влади достатньо розуму, щоби не робити цього. Бо VPN – це не щось погане. Цією технологією користуються сотні тисяч підприємств у всьому світі. Особливо ті, які територіально розгалужені і за допомогою інтернету та VPN будують власні корпоративні мережі.

Якщо ж їм заборонити VPN, то тоді безліч підприємств змушені будуть шукати інші шляхи для створення своїх мереж. Наприклад, супутниковий зв’язок. Або ж вийти з країни.

На жаль, зараз широкий загал не розуміє, що таке VPN і звідки він береться. Наприклад, якщо виникне ідея, скажімо, "заборонити VPN-сервіси, які контролюються з Російської Федерації". А я впевнений, що встановити зв’язок конкретних сервісів із РФ буде непросто. Бо сервери будуть стояти, наприклад, на Amazon. Тож технічно заборонити VPN на підставі географічної приналежності досить важко. Потрібен дуже прискіпливий аналіз трафіку.

На моє глибоке переконання, інтернет має залишатися вільним. Однак має бути програма, яка би пояснювала питання безпеки в інтернеті, як і для чого користуватися VPN. І роз’яснювати людям потрібно не один раз, а постійно.

Інтернет стане безпечнішим не тому, що влада щось заборонила, а люди стали освіченішими. Щоби наші співвітчизники не користувалися скомпрометованими сайтами чи неперевіреними VPN-сервісами.

Київстар

Захист інформаційного простору – необхідне і важливе завдання будь-якої держави. Однак заходи, що вживаються для реалізації цього завдання, повинні бути в рамках законодавства України. Так, Київстар у травні 2017 виконав Указ Президента №133/2017 і рішення РНБО про закриття доступу до веб-ресурсів, перерахованих в цьому указі, оскільки цей документ набув чинності.

Коли мова йде про закриття якихось сервісів, зокрема VPN, потрібні правові підстави. Крім того, ця процедура складна з точки зору технічної реалізації і потребує величезних витрат. Якщо для припинення доступу до окремих веб-ресурсів можна використовувати "вбудовані" інструменти мережевого обладнання, то для VPN-сервісів потрібні додаткові технічні рішення, вартість яких для багатьох операторів і провайдерів може виявитися "непідйомною". Крім того, можуть постраждати інтереси законослухняних абонентів, які використовують VPN для цілей, не пов'язаних з "обходом" недозволених ресурсів.

Заборона в Україні технології VPN наблизить нашу країну до тоталітарних режимів Китаю, РФ і Північної Кореї, вважають експерти (фото: unsplash / tirzavandijk)

Vodafone

Якщо в Україні буде прийнято закон про заборону VPN, то ми будемо зобов'язані його виконувати. Впровадження систем блокування технічно можливе, лише потребує великих витрат. Вартість подібних DPI-систем коливається від 0,5 до 1 млн у.о.

lifecell

На сьогодні важко оцінювати питання можливої заборони VPN через невизначеність технічних вимог до реалізації цієї заборони доступу до інформаційних ресурсів та сервісів, що підпадають під санкції. Законодавчі ініціативи, якими пропонується врегулювати питання організації блокування та моніторингу, не деталізують механізм такого блокування.

Ми сподіваємось на те, що такий обов’язок не буде покладений на операторів, оскільки це призведе до додаткових витрат.

Михайло Шуранов, директор з корпоративних комунікацій Укртелекому

Оператори не мають права блокувати ті чи інші інтернет ресурси за винятком ситуацій, встановлених чинним законодавством. Останній приклад – це рішення РНБО, введене в дію указом президента України. Ми одні з перших виконали це рішення, діючи відповідно до вимог законодавства. Технічні можливості для обмеження доступу до певних ресурсів є, хоча це й потребує додаткових зусиль фахівців.

Щодо технічної можливості, то на нашу думку великі інфраструктурні оператори, зокрема Укртелеком, мають технічні та фінансові можливості для встановлення обладнання, яке забезпечує аналіз трафіку (DPI). Таке обладнання може також використовувавсь операторами для роботи з big data (аналіз знеособленої абонентської поведінки для маркетингових цілей).

Вартість обладнання такого типу – декілька мільйонів доларів. Встановлення такого обладнання – це додаткове фінансове навантаження на компанії. Але, якщо таке рішення буде прийняте на державному рівні, задля безпеки країни, оператори мають його виконати. Переваги від його використання для проектів big data не зможуть компенсувати його вартість. Спробу перекласти вартість такого обладнання на абонентів ми вважаємо неможливою, оскільки цього не дозволить ринкова ситуація.

Датагруп

Ми працюємо в правовому полі і вже допомагаємо (блокувати заборонені сайти) згідно з указом президента.

Проходять одночасно два процеси, пов'язані з встановленням обладнання на мережах операторів. Перший – блокування трафіку, що вимагає додаткових технічних рішень від операторів, і другий – моніторинг блокувань. Обидва до кінця не врегульовані затвердженими технічними вимогами.

Якщо у держави є гроші на закупівлю обладнання, то чи не логічно розділити функції: оператори розбудовують мережі, а держава аналізує або блокує трафік на власному обладнанні? У цьому випадку гарантовано партнерство і розуміння. Якщо ж додаткові технічні засоби фінансуються за рахунок операторів, то вони будуть змушені компенсувати витрати.

Vega

Наша компанія дотримується вимог українського законодавства. Телеком-оператори не мають права блокувати інтернет ресурси. Але в окремих спеціальних випадках, як сталося цієї весни, ми виконали рішення РНБО та обмежили доступ до деяких російських ресурсів у короткі строки.

Що стосується закупівлі та встановлення обладнання операторами за власний рахунок, то на нашу думку, це має вирішуватися на рівні держави. Звичайно, це проблема державної безпеки, тому, якщо таке рішення буде прийнято, оператори мають його виконати.

Однак вартість DPI-обладнання обчислюється мільйонами доларів. І ми не підтримуємо ідею включати ці витрати в регулярні тарифи споживачів. Невеликі телеком-провайдери можуть не пережити цього підвищення.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X