Доступна свобода. Як безкоштовно налаштувати VPN для Android
Раніше НВ писало про те, що таке VPN, навіщо потрібні віртуальні приватні мережі та про кращі платні VPN-сервіси для Android. Тоді ми вибрали 5 додатків, які забезпечують найкращий функціонал і гарантують стабільність з'єднання в умовах українських мобільних мереж.
Логічно було б продовжити цю тему підбіркою безкоштовних аналогічних сервісів. Однак, на мій погляд, є цікавіше рішення. І теж абсолютно безкоштовне.
Ентузіасти з усього світу підтримують роботу VPN-серверів, заснованих на сучасній і, за загальноприйнятою думкою, безпечній технології OpenVPN.
Ці сервери безкоштовні для використання. Для того, щоб налаштувати свій смартфон для роботи з ними, досить зробити кілька простих кроків. Працювати з VPN можна і вбудованими засобами Android, але краще – за допомогою стороннього додатка.

1 OpenVPN for Android
Встановіть додаток OpenVPN for Android з Google Play.
Це безкоштовний додаток, створений німецьким розробником, який ось уже кілька років є де-факто стандартом для роботи з OpenVPN на Android. Програма стабільна і має простий інтерфейс, при цьому забезпечуючи доступ до всіх необхідних налаштувань з'єднання.
2 EasyOVPN
Встановіть додаток EasyOVPN для Android з Google Play.
Для тих, хто не перетравлює рекламу, є платна версія без нав'язливих банерів (вона коштує 59 грн). Також розробники кажуть, що в ній є більше серверів на вибір. Але мені здалося, що насправді їх приблизно стільки ж.
3 Дані про сервери VPN
Тепер за допомогою додатка EasyOVPN потрібно завантажити конфігураційні файли (т.зв. профілі) для роботи з безкоштовними VPN-серверами.
Власне, в цьому вся суть цього додатка. Ви вказуєте країну, яка вас цікавить, і програма показує всі доступні там сервери. Натиснувши на будь-який з них, ви завантажуєте в пам'ять смартфона файли, в яких зазначені параметри з'єднання.
Країн у списку багато, тож ви можете створити досить довгий список своїх переваг. В налаштуваннях також можна відфільтрувати лише сервери з TCP-протоколом, який є більш стабільним, хоча й трохи повільнішим, ніж більш поширений UDP.

4 Запуск з'єднання VPN
Тепер запустіть OpenVPN for Android. У правому верхньому куті є кнопка додавання нових конфігураційних файлів. З її допомогою можна додати в додаток всі завантажені в попередньому кроці профілі.
Інтерфейс у додатка дуже простий. Додані профілі з'єднання показуються на головному екрані.
Назви профілів, які завантажуються за допомогою EasyOVPN, дуже красномовні. Вони містять коротке позначення країни, в якій розташований сервер, наприклад, BG – це Болгарія, NL – Нідерланди, UA – Україна і т.д.
З огляду на те, що ви самі вибираєте географію серверів, ці позначення зручні і не дають заплутатися при виборі, до якого сервера підключатися.
Досить натиснути на профіль, щоб почати з'єднання. Додаток покаже вам лоґ – у ньому багато незрозумілих простому користувачеві написів, але вникати в деталі не обов'язково. Про встановлення успішного з'єднання вам красномовно скаже іконка з замком у верхньому рядку системного меню Android.
5 Налаштування VPN
Зайдіть у налаштування Android, знайдіть в пункті З'єднання підпункт VPN, виберіть там OpenVPN for Android і увімкніть галочку Always-On VPN.
Це забезпечить постійне з'єднання через VPN.
Також буде не зайвим зайти в налаштування кожного з завантажених профілів і там у вкладці Routing встановити галочку Use default route. Це вкаже програмі, що весь трафік зі смартфона повинен проходити через VPN-з'єднання.

6 Загальні рекомендації
Потрібно розуміти, що безкоштовні сервери від ентузіастів не можуть працювати так само ідеально, як платні від солідних компаній.
У випадку з цим способом використання VPN на Android є підводні камені. Найбільш помітний з них – проблеми з доступом до багатьох серверів через високе завантаження.
Тому головна рекомендація – завантажити якомога більше серверів з EasyOVPN і потім набиратися терпіння, перебираючи їх в OpenVPN for Android. Зате після того, як ви знайдете вільний сервер і з'єднаєтеся з ним, з'єднання може залишатися стабільним цілодобово.
І ще кілька моментів.
Традиційно, найкраще працюють сервери, до яких фізично найближче (у них найкоротший ping, час встановлення з'єднання). Тобто якщо ви перебуваєте в Україні, то сервер в Угорщині, як правило, дасть вам краще з'єднання, ніж сервер у США.
Хоча і тут можуть бути винятки, пов'язані з завантаженням серверів.
З цієї точки зору особливий інтерес представляють сервери, розташовані в Україні. З ними – найкоротший ping, і швидкість доступу в інтернет через такі сервери – найвища.
Ще один плюс – вони рідко бувають сильно завантажені. Найбільше користувачів VPN у Європі і США, і вони схильні вибирати сервери ближче до дому з міркувань наведених вище.
Однак, потрібно пам'ятати – якщо ви хочете замаскуватися під користувача з іншої країни, щоб, наприклад, зробити покупку в інтернет-магазині, який не працює з Україною, або обійти блокування якихось сайтів, то українські VPN-сервери будуть марними.
,
- Читайте також – Захисти себе сам. 5 кращих VPN-сервісів для Android
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.