Захисти себе сам. 5 кращих VPN-сервісів для Android

7 вересня 2017, 20:02
Що таке VPN, навіщо він потрібен і як ним користуватися? Як завантажити і налаштувати VPN для Android, не зламати собі мізки і не заплатити зайвого? НВ обрало 5 найкращих додатків

Багато-хто дізнався про VPN тільки після заборони російських соцмереж в Україні. Але багато користувачів знають, що віртуальні приватні мережі потрібні для зовсім інших цілей.

Відео дня

Приватність та безпека невід'ємні складові цивілізованого суспільства. Ви замикаєте двері свого будинку і закриваєте штори, тому що хочете захищати свою приватність. Те ж саме потрібно робити в інтернеті.

Отже, що таке VPN?

VPN розшифровується як Virtual Private Network (віртуальна приватна мережа). Це зашифроване з'єднання зверх вашого інтернет-з'єднання. Уявіть собі старий добрий лист звичайною поштою, його можна "просвітити", розкрити під парою, або просто розірвати. Це аналог простого інтернет-з'єднання.

Тепер уявіть собі, що ви відправляєте цінною бандероллю невеликий сейф з міцного сплаву, закритий кодовим замком із шифром, відомим тільки вам і одержувачу. Ось що таке VPN.

Ваша реальна IP-адреса змінюється на адресу VPN-сервера. Сайти, на які ви ходите, бачать саме його. Провайдери, якими ви користуєтеся (вдома, на роботі, в кафе, у мобільній мережі) не бачать, куди ви ходите в мережі. Максимум вони бачать, що ви йдете на якийсь сервер і в деяких випадках можуть ідентифікувати, що ви користуєтеся VPN.

І так, це цілком законно. Є лише кілька країн світу, де влада ввела заборону на VPN. Україна не належить до їхнього числа, хоча деякі чиновники натякають, що це може змінитися.

Навіщо потрібен VPN? Не тільки для того, щоб обходити заборони влади, та й не всім це потрібно. Завдяки VPN, ваші паролі та номер кредитної картки захищені від перехоплення в незахищених або публічних WiFi-точках. Ніхто не побачить історію вашого відвідування сайтів. І ніхто не зможе вказувати вам, на які сайти не можна ходити і які торренти можна качати.

Крім того, ви зможете обирати країну, в якій нібито знаходитеся (обираючи місце розташування VPN-серверу). Стикалися із тим, що інтернет-магазини показують різні ціни для різних країн? Забудьте про це. Ви зможете зайти на німецький сайт з німецької IP-адреси.

Так, VPN найчастіше знижує швидкість інтернету, це плата за безпеку та анонімність.

Як користуватися VPN?

Для цього не потрібно бути програмістом або хакером. Є безліч сервісів, в яких досить натиснути буквально одну кнопку, щоб подбати про свою приватність.

У цій статті я розглядаю використання VPN на прикладі платних сервісів для Android. У світі є і безліч безкоштовних сервісів, але вони значно поступаються за якістю.

Додатків для роботи з VPN під Android існує безмежна кількість. Перепробувати їх усі не вистачить цілого життя. Я чесно намагався випробувати якомога більше сервісів із тих, що користуються найбільшою популярністю. І вибрав ті, які сподобалися найбільше.

Всі додатки встановлювалися на смартфоні HTC One M9 з Android 7.0 і працювали в мережі мобільного оператора Київстар (роботу з WiFi я в цій статті не розглядаю). Територіально переважно в центрі Києва.

NordVPN

NordVPN - додаток для Android
NordVPN - додаток для Android Фото:

Багато експертів з VPN вважають цей сервіс ледь не найкращим в інтернеті. Я вирішив перевірити це твердження в першу чергу, і зробив додаток NordVPN своїм основним VPN-сервісом на два тижні, що дозволило мені перевірити як сервіс працює не тільки в умовах київського 3G, але й у двох поїздках Україною, де мережа то є, то відсутня. А коли є, то часом така, що краще б її не було.

Що сподобалось?

Додаток для Android зроблено дуже якісно, хоча простим його не назвеш. Дуже сподобався функціонал "нагадування" про сервіс, який є у верхній "шторці" Android, так видно, до якого сервісу ви підключені, швидкість доступу і час сесії.

Кількість налаштувань в додатку вражає. Приємно, що розробники подумали про "чайників" поруч із кожним пунктом налаштування параметрів є чітке пояснення, що це й навіщо.

Тут є і "різалка" реклами, і захист від malware, і obfuscated сервера (використовується особливе шифрування, яке маскує від провайдера VPN-шифрування дуже корисна "фішка" в країнах, де йде боротьба з VPN). І можливість вибору між протоколами UDP і TCP (перший швидше, другий надійніше і, знову таки, краще переживає цензуру в інтернеті).

Звісно, NordVPN використовує тільки OpenVPN найпрогресивніший різновид VPN. Фахівцям також багато скаже той факт, що тут застосовується шифрування 2048-біт для створення ключа RSA. Для з'єднання використовується цілком надійне 128-бітове шифрування.

Є величезний список VPN-серверів у різних країнах (понад 1000 серверів у 57 країнах на момент написання статті). Вибирати їх можна як за списком, так і за картою. Це дуже зручно. Можна скласти список вибраних серверів з різних країн для швидкого доступу. Україна в списку є, у NordVPN тут кілька серверів.

І вишенька на торті є можливість вибрати сервери з подвійним шифруванням, тобто ваш трафік проходить не через один, а відразу через два сервери (наприклад, в Швейцарії, а потім в Голландії). Це трохи знижує швидкість, але збільшує безпеку і анонімність в мережі. Крім того, є можливість використовувати VPN з Tor.

Дуже-дуже крута фішка NordVPN той факт, що в списку серверів відразу показується їхнє завантаження на поточний момент. З мого досвіду, не варто підключатися до серверів у яких завантаження 30% і більше, швидкість вас не порадує.

А в цілому, сервери у NordVPN швидкісні і з'єднання досить стабільне. Типовий показник по Speedtest в центрі Києва 6-10 Мбіт/сек на download, 4-6 на upload з європейськими серверами (з українськими приблизно в два рази вище, та й пінг в рази кращий). Розриви, звичайно, періодично трапляються.

За моїми спостереженнями, це найчастіше відбувається через не особливо якісний інтернет Київстару. З'єднання досить швидко відновлюється автоматично (звісно, якщо ввімкнена функція Always-on у налаштуваннях Android, це дозволяє підтримувати постійне з'єднання з VPN засобами системи і відновлювати його в разі обриву).

Що не сподобалося?

Відверто кажучи, сподобалося все. Хіба що, припускаю, що сам Android-додаток може здатися непідготовленому користувачеві дещо складним.

А серез недоліків сервісів я назвав би лише той факт, що сервери в деяких країнах протягом для бувають сильно завантажені (нерідко, на 80% і більше), внаслідок чого бувають збої у підключенні. Тобто використовувати голландський або німецький VPN цілодобово навряд чи вийде. Зате угорський або данський цілком.

Всі сервери з додатковими "плюшками" (подвійне шифрування, Tor і маскування) не просто повільніші за звичайні це і так очевидно а помітно повільніші. Тобто при використанні подвійного VPN часом швидкості достатньо лише для текстового листування в месенджерах, а в браузері "гальмує" так, що мимоволі згадуєш часи dial-up.

Скільки коштує?

На момент написання цього матеріалу NordVPN пропонує підключитися на два роки всього за $79, тобто близько 2000 грн. Це акційна пропозиція. Стандартна ціна становить $69 на рік, тобто 1800 грн (це близько 150 грн/міс).

Підписатися можна через сайт. А можна і прямо зі смартфона через Google Play. Це простіше і зручніше.

KeepSolid VPN Unlimited

KeepSolid VPN Unlimited - додаток для Android
KeepSolid VPN Unlimited - додаток для Android Фото:

Не дуже відомий VPN-сервіс, який підкупив мене поєднанням досить помірної ціни і доволі непоганим функціоналом. Я користувався ним більше місяця на смартфоні і ось уже кілька місяців на одному зі своїх ноутбуків (так, як і більшість подібних сервісів, KeepSolid VPN Unlimited пропонує послуги на різних платформах одночасно).

Що сподобалось?

У KeepSolid VPN Unlimited дуже гарний додаток для Android. На головному екрані карта якою можна переміщатися, обираючи сервер для підключення.

Є 70 серверів у різних країнах. Причому, на карті видно, в якій частині країни розташований сервер (якщо в країні їх декілька).

Це фантастично зручно, якщо ви надаєте значення тому, через яку країну "ходити" в інтернет. В меню також видно, наскільки сильно зараз завантажені ці сервери.

Келькість налаштувань програми вражає. Можна включити не тільки, власне, VPN-сервіс (OpenVPN, 128 біт, 2048-бітний ключ, протоколи TCP і UDP на вибір), але і DNS-файрвол, а також фільтр шкідливого програмного забезпечення.

А ще, на відміну від багатьох провайдерів VPN, у KeepSolid VPN Unlimited цілком доброзичливе ставлення до торрентів і P2P.

Є рідкісна для VPN-сервісів "фішка" чорні і білі списки. Можна вносити в них сайти, на які ви завжди будете заходити через VPN або, навпаки, завжди заходити без нього.

В додаток навіть вбудований Censorship test, який, наприклад, вилаяв український інтернет за блокування сайту Вконтакте.

Що не сподобалося?

Швидкість з'єднання і його стабільність головна проблема KeepSolid VPN Unlimited. Особливо якщо порівнювати з NordVPN.

Типовий показник по Speedtest в центрі Києва 4-6 Мбіт/сек на download, 4-5 на upload з європейськими серверами.

Однак, все ж слід визнати, що в порівнянні з десятками інших VPN-сервісів, які я спробував останнім часом, KeepSolid VPN Unlimited дуже й дуже хороший.

Скільки коштує?

Річна підписка на KeepSolid VPN Unlimited обійдеться у $39, тобто 1000 грн на рік (близько 83 грн на місяць). Це дійсно недорого для сервісу з такими можливостями.

Є і зовсім унікальна пропозиція - за $149 (3800 грн) можна купити довічну підписку на KeepSolid VPN Unlimited.

ExpressVPN

ExpressVPN - так виглядає додаток для Android
ExpressVPN - так виглядає додаток для Android Фото:

Це дуже розкручений сервіс, який незмінно присутній у будь-якому рейтингу кращих VPN світу. Найчастіше про нього відгукуються як про "найшвидший" VPN-сервіс.

Я зробив ExpressVPN своїм основним сервісом на тиждень і в цілому залишився дуже задоволений.

Що сподобалось?

Додаток для Android у ExpressVPN непоганий. Він лаконічний і в ньому не заблукає навіть найбільш непідготовлений користувач.

Всі дії супроводжуються підказками. На головному екрані велика кнопка ввімкнення сервісу. Тобто по суті можна взагалі ні у що не вникати. Просто увімкнути і користуватися. Особливо, якщо для вас не має значення, через яку країну "ходити" в інтернет і який протокол при цьому використовувати.

Швидкість доступу дійсно висока. Це справді найшвидший VPN- сервіс з усіх, що я пробував. При тому, що в плані безпеки тут компромісів немає (OpenVPN із такими ж характеристиками, як в інших топових сервісів).

Типовий показник по Speedtest в центрі Києва 7-9 Мбіт/сек на download, 6-9 Мбіт/сек на upload з європейськими серверами (з українськими в середньому 13-16 Мбіт/сек і 8-12 Мбіт/сек). Розриви, звичайно, періодично трапляються.

ExpressVPN - завмер швидкості
ExpressVPN - завмер швидкості Фото:

Що не сподобалося?

Серверів менше, ніж у деяких інших сервісів (наприклад, у NordVPN), налаштувань зовсім мало. Ні "булочок" у вигляді подвійного VPN і різних "маскіровок". Немає можливості вибирати сервера всередині кожної країни і бачити їх поточне завантаження (як у NordVPN).

Додаток не дозволяє включити в настройках Android функцію Always-on. Часом при розриві з'єднання відновлення не відбувається автоматично.

Словом, тут все заточене під швидкість, і вона дійсно висока. Настільки, що часом просто забуваєш, що в тебе включений VPN і просто користуєшся смартфоном на звичайній швидкості.

Але в іншому це досить типовий VPN-сервіс.

Скільки коштує?

ExpressVPN недешевий сервіс. Річна підписка обійдеться у $99.95, тобто 2600 грн (215 грн на місяць).

TunnelBear

TunnelBear VPN
TunnelBear VPN Фото:

Цей сервіс відомий у першу чергу завдяки розширенню для браузера Chrome із безкоштовним VPN (500 МБ в місяць). Додаток для Android забезпечує такий же безкоштовний доступ. Але можна купити і платні послуги, якщо "тунельний ведмедик" припаде вам до душі. А таке цілком ймовірно.

Що сподобалось?

Додаток простий як "ріг будинку". Це ідеальний вибір для людини, яка не дуже не розуміє, що таке VPN і страшно боїться заплутатися в налаштуваннях.

Є карта із вибором країни і кнопка ВКЛ. У налаштуваннях буквально кілька пунктів, причому відразу із підказками "що до чого". Складні речі тут пояснюють максимально простою мовою.

Ну, наприклад, замість того, щоб використовувати страшні терміни, якими можна описати трафік, зашифрований так, щоб його не "різали" в мережах, де борються з VPN, його тут називають просто GhostBear (ведмідь-привид). А в дужках написано, що "зашифровані дані виглядають як звичайний інтернет-трафік". А що ще потрібно знати про це простому користувачеві? Правильно, нічого.

Словом, у номінації "VPN для початківців" TunnelBear може бути в числі перших.

Що не сподобалося?

Країн із серверами в TunnelBear зовсім мало, буквально десяток. Швидкість встановлення з'єднання із серверами вражає не завжди, але якщо вже "достукався", то працювати буде довго.

Швидкість передачі даних при VPN-з'єднанні посередня, на рівні більшості існуючих сервісів. Сервери частенько бувають завантажені, в результаті швидкість по Speedtest у центрі Києва в середньому 4-6 Мбіт/сек на download, 6-9 Мбіт/сек на upload з європейськими серверами. Серверів в Україні, до речі, немає.

Скільки коштує?

Річна підписка на TunnelBear обійдеться в $59, тобто 1500 грн (125 грн на місяць). За такі гроші можна купити VPN з великим функціоналом (наприклад, той самий KeepSolid VPN Unlimited). Однак, повторю, це дуже простий і гарний додаток, що для багатьох початківців-любителів приватності може мати критичне значення.

Zenmate

ZenMate - так виглядає додаток для Android
ZenMate - так виглядає додаток для Android Фото:

Насправді, цей сервіс серед просунутих користувачів VPN останнім часом прийнято поносити і всіляко критикувати. Безумовно, причини для цього є ціна для такого функціоналу досить мізерна.

Однак, я використовую ZenMate з моменту його гучної появи у 2014 році (це був той самий стартап, який поніс VPN у маси) у вигляді розширення для браузера Chrome і можу сказати, що певні плюси є.

Що сподобалось?

У ZenMate простий і гарний додаток для Android. Він виглядає більш строго і солідно, ніж TunnelBear і фактично не поступається йому в легкості використання.

Тобто це теж непоганий спосіб почати знайомство з мережевою безпекою.

Головний плюс ZenMate стабільність з'єднання і його швидкість. Фактично, це найстабільніший VPN, з усіх, які я пробував за останній час. Коннект тримається цілодобово. Швидкість досить непогана.

У центрі Києва замірювання показували в середньому 8-12 Мбіт/сек на download, 6-9 Мбіт/сек на upload з європейськими серверами. У ZenMate є сервери в Україні, з'єднання з ними забезпечує вищі показники (11-15 Мбіт/сек "вниз" і 6-10 Мбіт/сек "вгору").

Що не сподобалося?

ZenMate не підійде тим, хто дуже серйозно переймається своєю приватностю. І справа тут не в тому, шо VPN-протокол IPSec, який тут використовується, менш надійний, ніж OpenVPN (насправді, питання суперечливе). А в тому, що з'єднання в цьому випадку помітніше для "спостерігачів", такий трафік легше "різати" і у випадках, коли застосовується інтернет-цензура, саме цей трафік блокують у першу чергу.

Скільки коштує?

Річна підписка на ZenMate обійдеться в 599 грн (50 грн на місяць). Це недорого за хай і не найнавороченіший, але вельми стабільний і простий у використанні сервіс.

Примітка 1

До цифр замірювань швидкості, наведених у статті можна йтреба ставитися скептично. Це був один конкретний смартфон з одним конкретним оператором зв'язку. Цифри наведені лише для наочності співвідношення між собою швидкості різних зазначених у статті провайдерів.

Примітка 2

Я спеціально не приділив увагу логам. Деякі сервіси (наприклад, NordVPN) заявляють, що не ведуть логів підключення користувачів. Західні правозахисники вважають цей момент важливішим за швидкість доступу і ціну сервісу, оскільки навіть в разі рішення суду провайдер VPN не зможе "видати" коли ви підключалися, до яких сервераів і т.д. На мою думку, цей момент все ж більше відноситься до кримінальної сфери і простого користувача мало стосується.

Примітка 3

Потрібно розуміти, що високі показники швидкості і відмінні пінги, якими характеризуються українські сервери цих VPN-провайдерів, мають зворотний бік. Використання цих серверів не дозволяє обходити блокування заборонених сайтів, в тому числі російських соцмереж. Але якщо для вас це не важливо, то українські VPN-сервери відмінний вибір для повсякденної турботи про свою приватність.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X