Усім надіти личаки. Чим загрожує Росії закон про ізоляцію інтернету

2 травня 2019, 15:06

Президент Росії Володимир Путін підписав закон про суверенний інтернет в Росії. НВ з'ясовувала, як документ вплине на пересічних користувачів мережі.

Першого травня 2019-го Володимир Путін підписав закон "Про забезпечення сталої роботи російського сегмента інтернету (рунету) в разі його відключення від глобальної інфраструктури Всесвітньої мережі", пише Настоящее время.

Відео дня

Скорочено закон називають "Про ізоляцію рунету" або "Про суверенний інтернет", оскільки він передбачає відключення каналів інформації, які надходять в Росію з інших країн. Документ набуде чинності з першого листопада 2019-го, а окремі його положення - наприклад, впровадження національної системи доменних імен DNS - тільки з початку 2021-го.

Навіщо потрібен закон?

Політики обговорювали ідею відключення російського сегмента інтернету від зовнішніх серверів більше 10 років тому. Хоча предметно про це заговорили тільки в останні роки, коли влада почала обмежувати свободу слова в інтернеті на законодавчому рівні.

Наприкінці 2017-го Володимир Путін схвалив проект Ради безпеки зі створення альтернативного інтернету для країн БРІКС - Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка.

Президент РФ також доручив розробити автономні системи управління інтернетом, які позбавили би мережу "домінування" США і низки країн Європейського Союзу. У російській Раді безпеки вважають, що "дедалі зростаючі можливості західних країн проводити наступальні операції в інформаційному просторі представляють серйозну загрозу безпеці Росії".

У підписаному Путіним законі від першого травня 2019-го йдеться про те, що документ "підготовлено з урахуванням агресивного характеру прийнятої у вересні 2018 року Стратегії національної кібербезпеки США", через яку Росію нібито "безпосередньо і бездоказово звинувачують у скоєнні хакерських атак, відверто мовиться про покарання".

По суті, новий закон під виглядом "забезпечення сталого, безпечного і цілісного функціонування інтернету" дозволить владі контролювати доступ до іноземних серверів, і, за потреби, повністю відключати його, залишивши лише "дозволені" російські сайти.

У чому слабкі сторони закону?

Крім того що в Росії, як і в Україні, закони працюють лише частково, головним вразливим місцем документа "про суверенний інтернет" є організація, яка стане відповідальною за його забезпечення - Роскомнадзор. Для тих, хто ще не знає - це відомство вже більше року марно намагається заблокувати месенджер Telegram .

dw.com
Фото: dw.com

Виявилося, що Роскомнадзор не може розробити дієві інструменти обмеження доступу до певних онлайн-ресурсів, і найпростіші блокування IP-адрес на рівні провайдерів не стали перешкодою для мільйонів користувачів в Росії.

Поки невідомі деталі того, як закон "про ізоляцію рунету" буде реалізовано технічно, але російські політики вже погрожували новою технологією DPI або deep packet inspection (з англійської - "глибокий аналіз пакетів"). Така система передбачає установку спеціального програмного забезпечення і устаткування в інтернет-провайдерів та операторів мобільного зв'язку, за допомогою якого можна аналізувати весь трафік і виділяти специфічні пакети, властиві конкретним сайтам або додаткам. DPI також блокує і небажаний трафік.

BBC повідомляє, що російська влада зобов'яже інтернет-провайдерів встановлювати обладнання, необхідне для роботи DPI. Аналогічна система існує і в Китаї - країні, яка витратила десятки років на обмеження доступу до глобального інтернету для своїх користувачів і змогла запустити альтернативну внутрішню мережу.

Чи буде в Росії як у Китаї?

Критики нового російського закону побоюються повторення в Росії китайського сценарію, а саме - створення всередині країни системи, яка дозволить владі повністю контролювати трафік і обмежувати доступ до будь-яких веб-ресурсів.

Проект альтернативного інтернету в Китаї розроблявся ще з кінця 1980-х, і на початку 2000-х він був упроваджений як "Золотий щит Китаю", або так званий "Великий китайський файрвол". Зараз на території КНР заборонено доступ до більшості іноземних соцмереж, місць для розміщення відеофайлів, ЗМІ та інших сайтів.

Однак, як пишуть експерти з Forklog , "подібність між російським і китайським DPI закінчилися на назві і принципах роботи". Річ у тім, що DPI в Китаї реалізовано за допомогою величезних обчислювальних потужностей і просунутих комп'ютерних систем, які працюють в комплексі і на розвиток яких Компартія Китаю витратила роки і мільярди доларів.

У Росії ж, після кількох невдалих спроб заблокувати Telegram планують виділити на впровадження нових систем обмеження всього інтернету майже 30 млрд рублів ($460 млн). При цьому важливо усвідомити, що альтернативний інтернет в Китаї - дійсно альтернативний, адже з початку 2000-х там розвинулися повноцінні аналоги Google, YouTube, Facebook, Instagram, Amazon, Netflix, Uber тощо, якими користуються сотні мільйонів китайців.

vc.ru
Фото: vc.ru

Можна довго сперечатися про проблеми анонімності і цензури в китайських онлайн-ресурсах і порівнювати їх з американськими прабатьками, але головне питання - чи зможе російський "Чебурнет", по-перше, захистити користувачів від "агресивного онлайн-впливу Заходу", а по-друге, надати громадянам альтернативу, не тільки у вигляді Яндекс, ВКонтакте і RuTube.

Не варто забувати й про те, що навіть в Китаї умільці знаходять способи обійти державні блокування і почитати нове розслідування про співпрацю Google з Пентагоном на сайті The New York Times, тримаючи напохваті пару-трійку надійних VPN.

Таким чином, майбутньому російському "суверенному інтернету" доведеться постійно вдосконалюватися в міру того, як розвиваються системи обходу блокувань, і змиритися з тим, що заблокувати все і всіх - не вийде. Або ж піти шляхом КНДР і створити не альтернативний, а замкнутий інтернет , який аж ніяк не пов'язаний з глобальною онлайн-мережею.

Показати ще новини
Радіо НВ
X