Інтернет не пройде. Навіщо Росія хоче відключитися від всесвітньої павутини і що готує натомість

3 липня 2018, 20:03

У Росії заявили про готовність перейти на альтернативну онлайн-мережу. Влада намагається захистити країну від подвійних стандартів Заходу.

«Ваша хода недостатньо дурна, щоб отримати дотації» – саме так говорив працівник Міністерства дурної ходи в британському скетч-шоу Монті Пайтон.

«Росія не спрямована на відокремлення інтернету. До цього може перш за все призвести політика наших Західних партнерів. Якщо їх подвійні стандарти будуть продовжувати насаджуватися, тоді, як про найбільш несприятливу щодо цього перспективу, можна говорити про створення якогось паралельного інтернету», – а так заявив директор Департаменту з питань нових викликів і загроз МЗС Росії Ілля Рогачов.

Відео дня

Політик розповів інформагентству ТАСС, що Росія має технічні, фінансові, інтелектуальні та всі інші можливості для створення альтернативного інтернету всередині країни.

Ілля Рогачов впевнений, що в Західних країнах цензура кіберпростору розвинена набагато більше, ніж в Росії. «Вони застосовують свої механізми, але це не означає, що ми не повинні прикривати інтернет на випадок закликів до вчинення терактів або навіть в рамках протидії насильницькому екстремізму», – додав він.

За словами представника МЗС, відключення від всесвітньої мережі і створення окремого інтернету для Росії можливе лише «за самого несприятливого сценарію», який навряд чи комусь би дуже сподобався. Дипломат не уточнив, яким саме цей сценарій може бути.

Чи справді Росія може створити власний інтернет?

Наскільки можлива така ситуація – сказати складно, але в зв'язку з останніми обмеженнями і блокуванням деяких сайтів у Росії, можна зробити висновок, що влада дійсно стурбована вседозволеністю і надмірною відкритістю інтернету.

Як передає Russia Today, в кінці 2017-го Володимир Путін схвалив проект Ради безпеки зі створення альтернативного інтернету для країн БРІКС – Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка.

Президент РФ також доручив розробити автономні системи управління інтернетом, які б позбавили мережу від «домінування» США і ряду країн Європейського союзу.

У російському Раді безпеки вважають, що «зростання можливостей Західних країн проводити наступальні операції в інформаційному просторі представляють серйозну загрозу безпеці Росії».

Вперше ж про створення альтернативного інтернету в Росії заявили ще в 2016-му, після законопроекту Мінкомзв'язку про державний контроль за російським сегментом інтернету.

Тодішній радник президента з питань розвитку інтернету Герман Клименко сказав, що Росія готова до таких змін, якщо західні санкції призведуть до ізоляції країни від всесвітньої павутини.

Експерт з розвитку інтернету нагадав, що Росія, як Китай і Сполучені Штати, має свої пошукові системи і соціальні мережі.

«Інтернет регулюється в усіх країнах, і Росія не є винятком. Однак, найжорсткіші варіанти, такі як в Північній Кореї або Кубі, нам не підходять», – сказав він.

Наскільки можливий альтернативний інтернет для конкретної країни?

Попри заяви російської влади про те, що їх внутрішній інтернет не буде схожий на аналоги авторитарних держав, – такі системи діють якраз в країнах з комуністичним або соціалістичним політичним устроєм.

Cвоєрідні напівзаходи альтернативного інтернету є, так званий, Золотий щит Китаю або Великий китайський фаєрвол.

Цей проект розроблявся в кінці 90-х і був введений в експлуатацію на початку 00-х як система фільтрації інтернету в Китайській Народній Республіці.

Після впровадження цієї технології, в Китаї почали діяти ряд систем безпеки і моніторингу трафіку інтернету.

Золотий щит блокує доступ з території Китаю до найпопулярніших світових інтернет-майданчиків – Google, YouTube, Facebook, Twitter, Instagram і навіть PornHub.

У країні навіть заборонений веб-сайт однієї з найпопулярніших газет у світі – The New York Times. І взагалі, китайські медіа не можуть посилатися і публікувати новини із Західних ЗМІ без спеціального дозволу.

На кожен міжнародний сервіс Китай має свій внутрішній аналог, наприклад: Google – Baidu, Facebook – Renren, Twitter – Sina Weibo, YouTube і Netflix – Youku Tudou, Wikipedia – Hudong, WhatsApp – WeChat, eBay – TaoBao, Amazon – AliExpress, PayPal – AliPay і так далі.

Чи буде схожий російський альтнет на китайський, і чи буде він взагалі – поки що судити рано.

Але, як повідомляє КоммерсантЪ, Росія і Китай вже працюють над створенням власної системи кореневих серверів DNS, і Кремль зацікавився концепцією кіберсуверенітету Фан Біньсіна, який був одним з творців китайського фаєрволу.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X