Космос проти орків. Як супутникові технології допомагають Україні на війні

26 квітня, 12:32
Супутникові знімки війни в Україні (Фото:Maxar Technologies)

Супутникові знімки війни в Україні (Фото:Maxar Technologies)

Комерційні технології, що використовуються для освоєння космосу, вже допомогли українській армії у боротьбі з російськими окупантами. Розповідаємо як це працює.

Починаючи від простого використання систем GPS і закінчуючи сучасним інтернетом Starlink, супутникові технології вже відіграли важливу роль в обороні України від армії російських окупантів.

Відео дня

Важливо, що переважно йдеться саме про комерційні технології освоєння космосу.

Наприклад, український стартап Lunar Research Service з початку війни переформатувався на міні-оборонне підприємство: компанія роздає цінні комплектуючі своїх наносупутників воїнам ЗСУ, Нацгвардії та ТрО, а також друкує деталі для зброї на 3D-принтерах.

Використання сучасних технологій вкрай дратує владу РФ, яка марно намагається блокувати супутникові сигнали.

Нещодавно у Космічному командуванні США (US Space Force) підтвердили, що війська РФ порушують роботу глобальної супутникової системи позиціонування GPS в Україні.

Бізнес на захисті державі

Ще цікавіші дані надала американська компанія Hawkeye 360: експерти геопросторової аналітики заявили, що за кілька місяців до початку російського вторгнення Східної Європи почали фіксувати серйозні GPS-перешкоди.

Ці перешкоди порушували роботу безпілотних літальних апаратів поблизу Луганська та Донецька. Комерційні супутники таких компаній, як Hawkeye, допомагали заздалегідь виявляти джерела цих перешкод та відстежувати дії російської армії в режимі реального часу.

Зокрема, за допомогою супутникових знімків вдалося засікти колону військової техніки РФ, довжиною майже 60 км у Київській області, надати підтримку українській армії, а також гуманітарним організаціям та журналістам, які висвітлюють вторгнення.

Інша компанія геопросторової розвідки BlackSky надає високоякісні супутникові знімки українській стороні та західним партнерам.

Революція у космосі

BlackSky
Фото: BlackSky

У лютневому звіті Центру стратегічних та міжнародних досліджень йдеться, що технологічний розвиток за останні 10 років дозволив досягти значних результатів у галузі мікроелектроніки, технологій малих супутників та зниженні витрат на запуск ракет-носіїв.

Ключовими досягненнями у радарних технологіях стали синтезована апертура, радіочастотне картографування, зберігання та аналітика даних. Сучасні системи дозволили робити високоякісні знімки та відслідковувати ситуацію в режимі реального часу.

Згідно з цим звітом, нові технологічні досягнення ожуть зруйнувати парадигми" того, як військові думають про збір даних про пересування противника.

«Замість того, щоб покладатися лише на державні національні активи з високим попитом та низькою щільністю покриття, комерційне зондування пропонує на порядок більше охоплення та частоту, які можуть доповнювати та ставити в чергу можливості зондування, що надаються більш досконалими державними системами», — йдеться у звіті.

Війна та мир майбутнього

Директор проекту аерокосмічної безпеки CSIS Тодд Харрісон заявив, що науково-технічна революція у комерційних супутникових системах відіграла важливу роль під час вторгнення РФ в Україну.

Ця роль полягає у швидкому обміні даними, а також ухваленні політичних рішень на основі цих даних.

«З погляду космосу та розвідки феноменально спостерігати безпрецедентний обмін розвідданими прямо зараз. Очевидно, що зараз є певний невідкладний момент. Я думаю, що питання в майбутньому полягатиме в тому, чи ми збережемо частину цієї системи у нашій політиці і чи інституціонізуємо такий обмін», — кажуть у Hawkeye 360.

У Міжнародному інституті стратегічних досліджень пропонують уряду США скористатися комерційним ринком, що  росте, і розробити політику, яка нормалізує більший обмін інформацією.

Розвідувальні дані, які зазвичай засекречені або контролюються державними органами, можуть використовуватись різними країнами для гарантій їх безпеки.

У той же час, неконтрольований випуск високоякісних супутникових зображень може забрати «елемент несподіванки» у майбутніх військових операціях, вважає полковник космічних операцій Військового коледжу армії США Бен Огден.

Така ситуація може зіграти на руку агресорам, які також використовують супутникові технології для розвідки.

Зоряні війни

Ще один варіант розвитку нинішньої ситуації – знищення комерційних космічних систем країнами-противниками.

У середині 1980-х через подібну напругу в космосі президент США Рональд Рейган запустив так звану політику Зоряних війн, яка призвела до програшу СРСР у холодній війні та рішення останнього генсека Горбачова про роззброєння.

Зоряні війни передбачали розміщення у космосі американського озброєння, що заборонено сучасними домовленостями про космічні дослідження.

Проте наприкінці 2019-го у США офіційно почали функціонувати Космічні сили (United States Space Force), - вид збройних сил, призначений для здійснення військових операцій у космічному просторі.

Російські космічні війська як окремий рід військ у складі армії РФ існують із 2001 року. З 2015 року вони входять до складу Повітряно-космічних сил Росії.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X