Все буде, але не одразу. Що відомо про високоточні «крилаті бомби» GLSDB, які Україна отримає від США

Крилата бомба GLSDB (Фото:Saab)
Прессекретар Пентагону Патрік Райдер підтвердив, що до нового пакету військової допомоги Україні на $2,175 млрд доларів входять снаряди GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) з радіусом дії до 150 км.
Заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Каль ще 16 січня повідомляв, що США «визнають», що Україні потрібно завдавати ударів далі лінії фронту.
«Потреба досягати далі за лінію фронту існує і, не вдаючись у деталі, я скажу, що ми визнаємо цю потребу в нинішній фазі, та нам варто подумати, як допомогти Україні подолати цей виклик. Але я не буду вирішувати заздалегідь, що за система це може бути», — сказав він.
Станом на зараз найбільш далекобійною західною зброєю, яка є на озброєнні ЗСУ, є ракети GMLRS, які мають дальність польоту до 70 км. Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний у своєму інтерв'ю виданню The Economist розповів, що росіяни пристосувалися до цього озброєння і тепер розміщують більшість своїх командних пунктів, центрів зв’язку та складів з боєприпасами в глибині фронту, де їх не можуть дістати ракети GMLRS.
«Вони відійшли на відстань, на яку HIMARS вже не може досягти. А нічого далекобійнішого у нас немає», — розповів Залужний. Висновок очевидний — українська армія потребує більш далекобійної зброї, і тепер, здається, в США вирішили дати «зелене світло» на постачання такої необхідної альтернативи.
Очевидним рішенням є ракети ATACMS, питання про постачання яких українські військові та політики порушують уже майже пів року. Але це — далеко не єдиний варіант. Так, у наступному пакеті військової допомоги Україна може отримати високоточні бомби GLSDB.
Це «схрещення» крилатої ракети та високоточної керованої авіабомби з максимальною відстанню ураження у 150 кілометрів. GLSDB має менш потужну бойову частину ніж GMLRS та ATACMS, проте така відстань ураження дозволить ЗСУ тримати під прицілом усі цілі аж до кримського перешийка та в глибині Донецької й Луганської областей.

Вартість одного «пострілу» — $40 тис., що є значно дешевшим порівняно з $1 млн за ATACMS.
GLSDB є спільною розробкою американської компанії Boeing та шведської Saab. Ці боєприпаси можна запускати з установок HIMARS та M270, оскільки вони використовують секцію ракети M26 MLRS Lockheed Martin та бомбу малого діаметра Boeing GBU-39/B, пише італійський військовий експерт Томас Тейнер.
Для наведення на ціль GLSDB має інерційну навігаційну систему та використовує GPS. Після запуску бомба розгортає крила і фактично планує до своєї цілі. Це робить її значно повільнішою за звичайні ракети, пише Тейнер.

Також експерт зазначає, що, попри заявлену високу точність GLSDB (до 1 метра), використовувати їх можна буде лише по нерухомих цілях. Щоб отримати можливість влучати по рухомих цілях, Україні потрібна інша модифікація боєприпасу — з бомбою GBU-39B/B, які мають лазерне наведення. Щоб воно спрацювало, потрібно, щоб наведенням займався літак або безпілотник, який буде лазером вказувати на ціль. Це зробить українську техніку легкою здобиччю для російських систем ППО.

Це відносно нові боєприпаси: їхнє серійне виробництво було заплановано не раніше «початку 2023 року», а поставити їх зможуть ближче до весни, пише Reuters. Це означає, що навіть якщо ЗСУ дійсно отримають ці бомби, їх буде не дуже багато, а війна в Україні буде, фактично, їхнім першим серйозним випробуванням.
На інтеграцію GLSDB до Збройних сил піде немало часу, зазначає Джек Детч, журналіст видання Foreign Policy, який спеціалізується на темах національної безпеки та Пентагону.
Щоб GLSDB була придатна до бою, необхідно поєднати бомби GBU-39 з ракетними двигунами M26 — і на це підуть місяці, пише Детч. Прихильники надання Україні GLSDB стурбовані тим, що відтермінування може ще більше сповільнити цей процес, відсунувши терміни, коли Україна зможе поставити їх на озброєння, доки промисловість чекатиме на дозвіл Пентагону.
Водночас точних оцінок ніхто озвучити не може. Наприклад, аналітики Фонду захисту демократій у Вашингтоні Джон Гарді та Бредлі Боумен вважають, що Україна зможе отримати дві пускові установки та 24 одиниці зброї протягом дев’яти місяців. Ще 10 та близько 750 крилатих бомб надійдуть до кінця 2024 року.
Видання Bloomberg із посиланням на офіційних осіб пише про схожі терміни — на виробництво та розгортання цього озброєння піде близько дев’яти місяців.
Попри таке величезне часове вікно, на їхню думку, надання далекобійної зброї Україні — це правильний крок, адже і Україна, і РФ готуються до довготривалої війни. І навіть якщо вона закінчиться раніше, ця зброя точно не буде зайвою.
- Російський шпигун чи український герой? Чому навесні 2022-го було вбито загадкового українського переговорника Дениса Кірєєва — розслідування WSJ
- Закупівля часів Авакова. Як в Україну потрапили французькі гелікоптери EC225 Super Puma і що варто про них знати після катастрофи в Броварах
- Абсурдні наративи Путіна і зростаюча зухвалість Пригожина в нападках на відомство Шойгу — аналіз ISW