Сам собі Ван Гог. Додаток Prisma затягнув мільйони користувачів iPhone у нейронні мережі

24 червня 2016, 07:01
В останні дні Instagram заповнюють зображення в стилі полотен відомих художників, створені через додаток Prisma. В його основі лежить технологія, яка претендує на те, щоб відняти у людини ексклюзивні права на творчість

Живопис століття смартфонів

Великі художники минулого роками вдосконалювали свою майстерність, збагачуючи світову культурну спадщину все новими шедеврами образотворчого мистецтва. Тепер будь-якому власникові смартфона під силу створити зображення в стилі Едварда Мунка або Пабло Пікассо за лічені секунди.

Відео дня

Таку можливість надав російський iOS-додаток Prisma. Він став доступним в App Store тільки 11 червня, і за лічені дні здобув величезну популярність. За даними сайту Медуза, всього за 10 днів програма була завантажена мільйон разів. Тільки за один день (20 червня) 2,5 мільйона знімків було стилізовано під картини великих майстрів.

Prisma була створена невеликою командою розробників на чолі з Олексієм Мойсеєнковим, який раніше працював у Mail.ru і Яндексі. У розмові з Газета.Ru він розповів , що крім нього самого над додатком працювало ще 3 людини, які "так чи інакше були причетні" до Яндексу. За словами Мойсеєнкова, створення програми зайняло 2 місяці.

via @mrs__gavrina and #f #morning #flowers #coffee #cherry

Фото опубліковано Prisma Official (@prisma)

Хоча додаток, що дозволяє додати оригінальності знімку, прижився в соцмережах, професійні фотографи сприйняли його неоднозначно. Так, київський фотограф Олег Кривошеєв бачить в Prisma "дуже забавну іграшку".

"Ця програма дозволяє швидко зробити якусь прикольну картинку і відправити її в соцмережу, - сказав він у розмові з НВ. – Нічого поганого я в цьому не бачу, але для серйозної роботи це не підходить".

Втім, деякі сприйняли Prisma більш негативно. Наприклад, фотограф Дмитро Гайдаш поділився думкою на L!FE.ru, що фото, створені в програмі, "спотворюють уявлення про художню цінність". Він також висловив здивування щодо причин популярності програми серед аудиторії соціальних мереж.

#f #instagram #sakhalin #sakhfoto #redmoodpic #сахалін #этомойостров

Фото опубліковано Дар'я Касіма (@daria_kasima)

Програма працює наступним чином. Користувач завантажує фотографії на сервер, де генерується нове зображення в певному художньому стилі. Як підкреслює Олексій Мойсеєнков, картинка перемальовується "з нуля" за допомогою нейромережі.

Sailing sea by @usolt and #f #neuralnetwork #gopro

Фото опубліковано Prisma Official (@prisma)

Застосування даної технології виділяє новий додаток на тлі аналогічних фоторедакторів. Нейромережі імітують діяльність мозку і, подібно до біологічного аналога, вони здатні навчатися. Тому вони використовуються для створення систем штучного інтелекту.

Назло шедеврам

Раніше в цьому році дана технологія допомогла ШІ Google AlphaGo освоїти стратегічну гру Го в достатній мірі, щоб обіграти корейського професійного гравця Лі Седоля. Турнір між людиною і машиною складався з 5 ігор, з яких Седоль здобув перемогу лише в одній.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Рішення стратегічних завдань – одна зі сфер застосування нейромереж. Великі IT-компанії та дослідники з їх допомогою намагаються вивести штучний інтелект на споконвічно людську територію – навчити його творчості.

Так, в минулому році Google знайшов нове застосування нейромережі, що використовується для аналізу зображень в пошуковику. Розробники з проекту Deep Dream припустили, що вона може не тільки розпізнавати обличчя або об'єкти на фотографії, але і знаходити обриси предметів, яких на ній насправді немає.

"Якщо хмара трохи нагадує птаха, то мережа посилить схожість", - пояснювали вони.

Изображения, создаваемые при помощи Deep Dream, выглядят причудливо и даже пугающе / Deep Dream via Facebook
Изображения, создаваемые при помощи Deep Dream, выглядят причудливо и даже пугающе / Deep Dream via Facebook Фото:

Коли Deep Dream з'явився у відкритому доступі, почали з'являтися химерні і часом навіть страшні приклади машинної творчості. В основному, вони осідали в соцмережах, але на початку поточного року 29 робіт потрапили на виставку в Сан-Франциско з промовистою назвою "Deep Dream: Мистецтво нейронних мереж".

В рамках виставки також був проведений аукціон з продажу картин. Роботи, представлені на ній, розійшлися за ціною від $2200 до $8000.

Ідея перетворювати фотографії на твори мистецтва відвідала і вчених з Тюбінгенського університету у Німеччині. В минулому році вони навчили нейронну мережу розпізнавати стиль одного зображення, а потім застосовувати його для перетворення іншого. У якості "поживи для розуму" використовувалися картини великих майстрів.

У результаті мережа навчилася перетворювати рядові пейзажі на фотографіях в якусь подобу полотен Вінсента ван Гога або Пабло Пікассо. Тепер ідея, яка відвідала німецьких вчених минулого року, йде у маси з російським додатком.

Немецкие ученые смогли превратить городской пейзаж в художественное полотно / University of Tuebingen
Немецкие ученые смогли превратить городской пейзаж в художественное полотно / University of Tuebingen Фото:

У цих випадках технологія використовувалася для перетворення існуючих зображень. Однак Google вже мітить вище. 1 червня поточного року стартував проект Magenta, метою якого є навчити штучний інтелект самостійно створювати твори мистецтва.

Учасники проекту вже опублікували першу музичну композицію, написану нейромережею. Фортепіанна мелодія тривалістю 90 секунд була написана всього з чотирьох нот.

Навчання ШІ музиці – перший крок для Magenta. Пізніше штучний інтелект навчать створювати відеоролики. Образотворче мистецтво учасники проекту залишили на "десерт".

Показати ще новини
Радіо NV
X